Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Vijoličasta bulica oz. hemeroidi

Vijoličasta bulica oz. hemeroidi

Pozdravljeni,
že 9 mesecev imam težave z zadnjikom. Lansko poletje sem začutil bolečine v zadnjiku oziroma nenehen dražljal. Seveda nisem dolgo čakal, ogledalo in akcija:). Našel sem vijoličasto bulico, v velikosti fižolčka pri čemer pa je enkrat bulica prisotna in drugič ne. Sedaj opažam, da je po odvajanju bulica prisotna vendar se kmalu skrije oz. se je ne vidi več. Bulico lahko seveda zatipam s prstom, vendar je neboleča (sem poskusil bolj pritisniti nanjo).

Poleti sem opravil pregled pri proktologu – dr. Košorok na Parmovi pri čemer je na izvidu pisalo:
Najverjetneje je šlo za trombozo zunanjega pleteža. Uporablja naj naravna mazila olivno olje, … in pitje zadostne količine tekočine.

Šel sem v lekarno in po receptu osebne zdravnice kupil: Faktu in Modolex (ni na recept). Obe mazili mi nič ne pomagata. Ne vem več, kako naj te nenehne dražljale odpravim. Poskusil sem tudi z Detralex tableti in olivnim oljem. Zdi se mi, da mi mazila in tablete ne pomagajo.

Kako to da je vijoličasta bulica enkrat vidna in drugič ne? Opažam, da zvečer bolečina izgine, čez dan pa je prisotna.

Pozdravljeni,

težave s hemoroidi so lahko občasno bolj intenzivne, občasno manj. Zaradi tega je, kot opisujete, bulica enkrat vidna in drugič ne.

Hemoroidi so močno ožiljene blazinice v analnem kanalu. Lahko se povečajo, raztegnejo, v njih zastaja kri in povzročajo težave. Vzroki za poslabšanje težav s hemoroidi so sedeč način življenja, napenjanje zaradi dviganja bremen, napenjanje pri odvajanju blata, zaprtje, nosečnost, dedna nagnjenost,…).

Za odpravljanje težav svetujemo mazila ali svečke (ki delujejo anestetično, antiseptično, zmanjšajo vnetje, izboljšujejo celjenje) in uporabo tablet Flebaven ali Detralex, ki izboljšujejo žilno steno ven. Omenjene tablete se uporabljajo za blaženje krčnih žil in hemoroidov, pri čemer je pri akutnih težavah s hemoroidi drugačno in večje odmerjanje. Za nego kože svetujemo naravna mazila: olivno olje ali maslo. Potrebna je tudi skrb za mehko blato (dovolj tekočine, vlaknin v prehrani, gibanje), čim manj sedenja in napenjanja. Pri vztrajajočih težavah je potreben pregled pri zdravniku in proktologu.

V hemoroidu lahko nastane strdek – tromboziran hemoroid, ki je napet, vijoličaste barve, na dotik boleč, povzroča bolečine pri odvajanju in sedenju. Tak hemoroid se včasih predre sam ali pa ga proktolog zareže in sprosti kri in strdek iz njega.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Spoštovani,
hvala za odgovor in se opravičujem za pozen odziv.

Lahko potrdim, da če cel teden pretiravam s sedenjem se hemoroid prikaže oz. poveča. Vendar je ena razlika. Hemoroid je viden na zunaj, vijoličaste barve, na otip ne boli, pri sedenju me ne moti, moti pa me pri hoji. Kot bi te vedno malo srbelo. Zanima me zakaj ne boli?

Ali in kdaj se tak tip hemoroida predre sam, ker očitno je že zelo dolgo prisoten.

nova
Uredništvo priporoča

zakaj želite, da bi bolel? Če ni tromboziran, pač ne boli in veselite se tega. Seveda ni nemogoče, da zakrvavi, ampak kar izginil pa ne bo sam.
lep dan

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Sklepal sem, da naj bi na otip bolelo. Seveda, se toliko bolje da ne. Bi bil potemtakem smiselen pregled pri proktologu? Vedno je prisoten nelagoden občutek v zadnjiku. Upam, da bi zadevo lahko proktolog nekako odstranil.

Ja vsekakor, zadevo se vecinoma da zelo enostvno odstrniti. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close