Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Bolečine desno od popka

Bolečine desno od popka

Pozdravljeni!
Pojavljajo se mi bolečine desno od popka…Višje od slepiča in nižje od žolča..Bolečina se začne neodvisno od hranjenja, neodvisno od spraznjenja črevesa, neodvisno od dela dneva…Najprej začne tiščati, potem boleti, težko takrat čisto izravnam telo…Potem se malo umiri in znova samo tišči…to traja kak dan, dva..In je spet kak teden/dva mir…
Takšne bolečine so se mi pojavljale že pred nekaj leti..Takrat sem celo opravila CT trebuha (bp) potem je bil nekaj časa mir in spet..
Pred 2 tednoma sem opravila UZ trebuha, vse ok…Tudi krvna slika, vključno z jetrnimi in ledvičnimi testi je ok..Gastroskopija je bila opravljena pred 3 meseci…vse, razen že znane hiatalne kile in nedelujoče zaklopke ok, čeprav je težava to, da pred gastro.nisem prenehala z Emozulom, ki ga redno jemljem.. 🙁 Nevem koliko je sploh ta izvid potem relevanten…
Kolonoskopija je bila opravljena pred 4 oz.5 leti, vse ok…

Ta bolečina me dela prav živčno, saj mi pokvari ves dan ali več njih..in naj omenim da se mi tokrat pojavlja pogosteje in traja dlje časa kot je bila pred leti..

Kako naj pridem stvari do dna? Uz sem opravila že večkrat, prav tako gastr., pa vendar nikoli med bolečino..

Moj zdravnik je mnenja, da je kriv stres..

Kakšno pa je vaše mnenje?
Hvala in lp

Pozdravljeni,

glede izvida gastroskopije: neprenehanje Emozula pred gastroskopijo bi vplivalo na dokazovanje bakterije Helicobacter pylori, na ostalo pa ni vplivalo.

Pri bolečini desno ob popku bi pomislila na dvanajstnik (opravljena je že bila gastroskopija, kjer se pogleda tudi dvanajstnik), široko črevo (ki je že bilo pregledano s kolonoskopijo. So bili opisani kakšni divertikli?), žolčne kamne (opravljen je bil že UZ), težave z desno ledvico ali ledvične kamne (tudi se jih večinoma vidi na UZ), slepič in tanko črevo. Možna bi bila tudi bolečina zaradi endometrioze.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Hvala za odg.

Na kolonoskopiji pred 4 leti vse ok..Nič niso omenili posebnega..iskreno…bi lahko bil rak? Se lahko v 4 letih od zadnje kolon. razvije kaj tako strašnega? Stara sem 34 let..

Gastroenterologinja ki me je zdaj dobila pod okrilje ne ve kaj bi lahko bilo,zato me je dala na obširne krvne preiskave…6 epruvetk krvi…med drugim je dala preiskati več tumorskih markerjev..na izvide moram čakati 2 tedna..in strah me je zelo..strah me je najhujšega..

Na blato grem vsak dan vsaj 1x..blato se izloči v klobasi, vendar je sestavljeno iz večjih bobkov..če blato ulovim na wc papir, klobasa razpade namalo večje bobke..

Bolečina,ki je večinoma tiščoča, pa se skorajda izniči ko se skrčim, ko ležim na levem boku…in poveča ko se popolnoma stegnem, ko ležim na desnem boku, ko zasučem zgornji del telesa v levo, ko ležim na trebuhu stegnjena…ko ležim na hrbtu stegnjena, pa čutim v tem predelu kot da bi noter imela nekaj težkega…

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Rak na širokem črevesu raste počasi in če je bila pred 4 leti kolonoskopija normalna (in takrat ste že imeli omenjene bolečine), sedaj ne bi pomislila na raka širokega črevesa.
Počakajte izvide gastroenterologinje.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Javljam da so vsi razširjeni krvni izvidi, vključno s tumorskimi markerji, b.p.

Kolikšna je zdaj možnost raka na črevesju? Vem da te krvne preiskave ne morejo 100% ovreči tega…Vseeno pa je UZ trebuha vredu, gastroskopija vredu, kri vredu..kolonosk.pred 4 leti vredu..

Naj povem da je bolečina desno ponehala, zdaj samo še v tem delu čutim kot tiščanje, oz.kot da je nekaj tam…to včasih čez dan komajda čutim, proti večeru se stopnjuje, najbolj pa v ležečem stanju..še posebaj ko se uležem na trebuh…kaj bi to lahko bilo?
Je možna hrbtenica? Pred 8 leti sem imela slikanje le te in ugotovljena je bila povdarjena lumbalna lordoza, pomik težiščnice naprej, osteohondroza L/S prehoda..

Hvala in lp!

Kakšno diagnozo pa vam je postavil gastroenterolog?
Ste imeli kdaj kakšno operacijo v trebuhu – možne bi bile bolečine zaradi brazgotin v trebuhu po operaciji. Možna je še motnja na tankem črevesu. Možne bi bile težave zaradi razdražljivega črevesa. Morda endometrioza (to bi sicer pokazal UZ).
Opisane spremembe na RTG hrbtenice pri pacientih pogosto vidimo. Lahko poskusite z vajami za ledveno-križno hrbtenico in boste videli, če se izboljšuje.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Pozdravljeni!

Gastroenterologinja mi še ni podala diagnoze, ker še čaka na izvid ščitnice in za chrohnovo bolezen, cileakijo ipd. imunološke teste..
Operacij nisem imela nobenih..Bolečina je ponehala, tudi tišči me več ne..
Se mi je pa danes zgodilo nekaj drugega..Ko sem šla na blato, se mi je najprej izločila kepa goste sluzi v barvi temnega medu..To sem zdaj opazila prvič..Blato je bilo potem normalne barve..
Pred 2 dnevoma sem bila izredno napihnjena v želodcu (kot med gastroskopijo, ko vpihajo zrak), kasneje se je to pomaknilo tudi v črevesje..Cel čas se mi je spahovalo, vendar do popolnega lagodja v želodcu ni prišlo, prav tako nisem imela vetrov.
Bila sem bolj zaprta kot ponavadi, oz. če sem šla na blato, je tega bilo malo v primerjavi z mojim normalnim odvajanjem.. Zato sem včeraj pila topel Donat in si zvečer tudi vstavila svečko Dulcolaxa, da bi se malo bolj sčistila..
Od česa zdaj ta sluz?
In, če bi bil vzrok mojim bolečinam in tiščanju v tankem črevesju, s katero preiskavo lahko to ugotovim in kakšni bi lahko bili vzroki?

Hvala

Počakajte na izvide in dokončno mnenje gastroenterologinje, ki bo, če bo potrebno, opravila tudi pregled tankega črevesa – možna je kapsulna endoskopija.
Omenjena sluz bi lahko bila ob vnetnih boleznih črevesa, razdražljivem črevesju, zaprtju…

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Pozdravljeni…
Zdaj sem dobila domov še preostale izvide, ki so neg., razen ASCA IgG, ki je pozitiven…(ASCA IgA je neg.)ta marker povezujejo s Chronovo boleznijo, zato je gastroent.postavila sum na to bolezen..
Zdaj moram opraviti kolonoskopijo in MR tankega crevesa..
Strah me je za umret..ne jem..ne spim..berem da je to grozna bolezen…:(
Koliko je moznosti da je ta marker lazno pozitiven in z mano ni nic narobe? Drisk nisem imela nikoli..kaj sele krvavih…odvajam normalno blato vsak dan…zdaj mogoce do 2x na dan, ker sem v stresu..

Hvala

In še..poznate primere Chronove bolezni, ki potekajo brez driske?
Lp

Crohnova bolezen je tip kronične vnetne črevesne bolezni, ki lahko zajame vse dele prebavne cevi ali pa le posamezne dele. Najpogosteje je prizadet končni del tankega črevesa ali pa široko črevo. Drugi deli prebavne cevi so oboleli redkeje. Simptomi so odvisni tudi od tega, kateri del prebavne cevi je prizadet. Driska, lahko krvava in s primesjo sluzi, je pri prizadetosti širokega črevesa. Pri prizadetosti zgornjih delov prebavne cevi ni nujno prisotna.

Glede vrednosti krvnih preiskav je po literaturi statistika sledeča: Ob pozitivnem izvidu ACSA IgG, je 86 % verjetnost kronične vnetne črevesne bolezni. Če je pozitiven ASCA IgA, je bolezen prisotna. Če pa je ASCA IgA negativen, potem oseba z 80% verjetnostjo nima bolezni.

Omenjeni testi so pomoč v diagnostiki in pri odločanju o nadaljnjih preiskavah. O pomenu izvidov in preiskav pri vas pa se posvetujte še z vašo gastroenterologinjo.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Hvala za odgovor…
Torej, če Vas dobro razumem…jaz, ki imam IgG pozitiven in IgA negativen, je 80% možnost da bolezen NI prisotna?
Če bolezen HVALA BOGU ni prisotna, kakšni vzroki bi lahko še bili za poz.marker ASCA?

HVALA VAM!

Številke so le statistika.
Imate pozitiven IgG, ki kaže v smeri kronične vnetne črevesne bolezni. In imate neg. IgA. Verjetnosti v % v tem primeru ne poznam.
Kot rečeno, svetujem razgovor z gastroenterologinjo, ki vam bo bolj natančno razložila vrednotenje vaših izvidov in tudi preiskave, ki jih je indicirala za razjasnitev vaših težav.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Se opravičujem…malo sem sedaj zmedena…Vem da poz.marker ASCA nakazuje na Chronovo…pa vendar, glede na to da nista oba ASCA markerja pozitivna (IgG in IgA), je kaj manj možnosti da je bolezen dejansko prisotna?

Torej imam 86% možnosti da bo dokazana bolezen kljub neg.IgA?

Se Chronova bolezen zdravi, ce ni klinicnih znakov?edino občasne bolečine v trebuhu..

Ena preiskava kaže v smeri KVČB, druga ne – končne verjetnosti v % ne vem. To bi vam lažje povedala vaša gastroenterologinja. Samo prisotnost protiteles ne potrdi diagnoze – potrebne so še druge preiskave.
Če je potrjena diagnoza in s tem vnetje, je potrebno zdravljenje z namenom zmanjševanja vnetja, prekinitve poslabšanj in vzdrževanja umirjenega stanja bolezni.
Svetujem, da počakate do postavitve diagnoze in sledite priporočilom vaše gastroenterologinje.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

New Report

Close