Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Izrazita osteoporoza – moški 30 let

Izrazita osteoporoza – moški 30 let

Spoštovani!

Indicirano imam izrazito osteoporozo, v predelu LH imam T-score -5.1..
Zanima me ali obstaja sploh kakšno zdravilo za moškega, 30 let,.. ponavadi so zdravila za ženske v menopavzi..

Ali obstajajo kakšna biološka zdravila za zdravljenje osteoporoze?

Najlepša hvala za odgovor!
Primož

Pozdravljeni.

Z zdravili za zdravljenje osteoporoze se zdravi tudi moške. Obstaja tudi biološko zdravilo (čeprav se zdravljenje običajno začne najprej z drugimi zdravili).

Pri vas je bistvenega pomena najprej ugotoviti vzrok znižane kotne gostote, saj je osteoporoza pri moških vaših let let navadno posledica kakšne druge bolezni, jemanja nekaterih zdravil itd. Svetujem obisk izbranega zdravnika, pogovor, laboratorijski pregled in odločitev o nadaljnjem zdravljenju.

LP.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor! Vzroka ni, gre za idiopatsko osteoporozo. Endokrinoloske preiskave sem opravil. Lab. izvidi so b.p. Tudi D vitamin, hormoni,.. Edino rahlo znižan kreatinin.
Imate še kakšno idejo kaj bi bilo za preverit? V času odraščanja sem bil prekomerno debel, potem močno shujšal, od takrat imam idealno težo za svojo velikost.
Prosim za kak nasvet, če ga imate.

Hvala še enkrat!

nova
Uredništvo priporoča

Vzroki bi lahko bili tudi jemanje kakšnih zdravil – lahko v preteklosti (kortikosteroidi, zdravila za zdravljenje epilepsije, heparin), daljša imobilizacija, revmatoidni artritis, kronične bolezni, bolezni kostnega mozga, pomanjkanje testosterona in druge hormonske motnje.
Ali je nizka vrednost T tudi na kolku in zapestju ali le na ledveni hrbtenici?
LP.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Nikoli nisem jemal nobenih zdravil, tako slabo je v hrbtenici, rebrih in rokah. Na kolkih je T-score okrog – 2.5. Na ledvenih vretencih od – 4,3 do – 5,2.

Sedaj uživam D vitamin, kalcijev citrat, kurkumo in matični mleček. Občasno pijem sirotko..

Veš čas svojega življenja sem bil aktiven. Pojedel sem ogromno zelene zelenjave in solate.

Ali je možno, da so kosti vseeno ‘trdne’, tudi ob tako slabem rezultatu? Ali se da kostno gostoto izmeriti se na kak drug način kot DEXa scan?

Hvala še enkrat!

Kostno gostoto merimo z denzitometrijo (DXA) na kolku in vretencih, včasih še na zapestju. DXA je standardna preiskava za postavljanje diagnoze osteoporoze. Izmerjene vrednosti nato ovrednoti zdravnik.

Ali vam je endokrinolog predpisal kakšna zdravila poleg D vitamina in kalcija? (omenjate, da ste opravili pregled pri endokrinologu oz. endokrinološke preiskave).
Ste imeli kakšen zlom pri poškodbah z nizko energijo (npr. padec s stojne višine)? Imate kakšne bolečine v kosteh?

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Torej je DXA edina možna meritev za ugotavljanje kostne gostote?
Sam jemljem kalcij in D vitamin, čeprav pojem ogromno zdrave zelenjave.

Za padec ne da bi vedel, morda v otroštvu.
Boli me ker imam zdrs vretenca, skoliozo in ukleščene živce na področju LSH.
Čakam na ortopeda..

Zanimalo me je, če ste imeli kakšne zlome v zadnjem času, ko je ugotovljena nizka kostna gostota. (zlom ob poškodbah z nizko energijo kaže na krhke kosti).

Da, DXA je standardna metoda za postavljanje diagnoze osteoporoze. Če se vrednosti na izmerjenih kosteh (standardno se meri na kolku in ledvenih vretencih) zelo razlikujejo, potem opravijo meritev še kje drugje (zapestje) in svetujejo RTG tistega dela, kjer je izrazito odstopanje (za obrazložitev odstopanja). Sam RTG ni diagnostičen za postavljanje diagnoze osteoporoze. Vedno opravimo še laboratorijski pregled za izključitev nastanka osteoporoze zaradi drugih vzrokov (hemogram, AST, ALT, kreatinin, TSH, kalcij, fosfat, alkalna fosfataza, proteinogram, sedimentacija, testosteron pri moških).

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

Zlomov na srečo še ni bilo – nisem imel še nobenega v življenju..

Zadnji laboratorijski testi endokrinologa:
Datum in ura pregleda: xx.02.2017
Obremenitveni, stimulacijski in supresijski testi: ACTH mikrogramski test S-0-Kortizol 296
nmol/L S-30-Kortizol 499 nmol/L
LABORATORIJSKEPREISKAVE (xx.03.2017)
Hemogram: K-Hb 150 g/L K-Ht 42 % K-Erci 5,10 10^12/L K-Trombociti 213 10^9/L K-MCV 82 fl
K-Lkci 6,4 10^9/L K-Hipohromni Erci 0,1 % K-MCH 30 pg K-MCHC 358 g/L K-CHCM 359 g/L K-CH
30 pg K-RDW 12,4 % K-Makrociti 0,0 % K-Mikrociti 1,2 % K-Hiperhromni Erci 3,0 % K-Hipohromni
Erci 0,1 %
DKS: Nevtr. segmentirani # 3,6 10^9/L Limfociti # 2,3 10^9/L Monociti # 0,4 10^9/L Eozinofilci # 0,1
10^9/L Bazofilci # 0,0 10^9/L Nevtr. segmentirani 56,5 % Limfociti 35,8 % Monociti 6,1 % Eozinofilci
1,0 % Bazofilci 0,6 %
SR: K-SR 7 mm/h
Osnovne biokemične preiskave: S-Kalij 4,29 mmol/L S-Natrij 141,8 mmol/L S-Kloridi 103,6 mmol/L
S-Kalcij 2,49 mmol/L S-Kalcij ionizirani 1,31 mmol/L S-Fosfati 1,2 mmol/L S-Magnezij 0,83 mmol/L
S-Bilirubin celokupni 6,2 µmol/L S-HE 136 µkat/L S-Kreatinin 57 µmol/L S-Sečnina 3,8 mmol/L
S-Glukoza 5,09 mmol/L S-Bilirubin direktni 2,6 µmol/L S-Proteini 78 g/L S-GGT 0,31 µkat/L S-IgA 1,02
g/L S-IgM 0,85 g/L S-IgG 14,62 g/L S-Bilirubin indirektni 3,6 µmol/L S-CRP 2,0 mg/L S-EF proteinov
S-ALT 0,38 µkat/L S-AST 0,25 µkat/L S-IgM 0,85 g/L ALBUMIN 47,4 g/L ALPHA 1 2,9 g/L ALPHA 2
6,1 g/L GAMMA 13,5 g/L Celokupni proteini 78,0 g/L A/G 1,6 K-SR 7 mm/h S-Proste kapa 12,70 mg/L
S-Proste lambda 12,90 mg/L S-Kapa/lambda 0,98 1 Komentar kapa/lambda
Hormoni: S-Testosteron 22,3 nmol/L S-PTH intaktni 25 ng/L
Alergološka diagnostika: S-IgE 19 KIU/L
Druga imunokemijska analiza: S-25-OH vitamin D 76 nmol/L
Ostalo: Odpošiljanje biološkega materiala
Ščitnica: S-TSH 2,46 mU/L S-fT3 5,8 pmol/L S-fT4 17,6 pmol/L
Tumorski markerji: S-PSA 0,85 µg/L
xx.2.2017
Prosti testosteron 45,5 pmol/l (referenčna vrednost je 31-94)

Zmeraj imam znižan kreatinin, ostalo pa je znotraj ref. vrednost.

Še izvid MR LH izpred enega meseca:
zvid z dne xx.3.2018
Sinistrokonveksna deviacija.
Sakrum arkuatum s pomikom težiščnice in zmerna spondilartroza L3-S1.
Bilateralna spondiloliza L5 z anterolistezo korupusa L5 napram S1 za 6mm.
Majhni široki protruziji izsušenih diskov L4-S1.
Duralna vreča je na vseh prikazanih nivojih normalno široka.
Ob spondilolistezi in foraminalnih protruzijah diskov sta precej izrazito utesnjena živca L4 in L5 v nevroforamnih L4-S1 levo, blago pa sta zožena tudi foramna L4-S1 desno.

Mnenje:
Pomik težiščnice.
Bilateralna spondiloliza L5 s spondilolistezo prve stopnje.
Široki protruziji diskov L4-S1.
Izrazita utesnitev zlastni nevroforamnov L4-S1 levo.

Prosim, če pogledate, če se Vam zdi kaj posebnega-kakšen nasvet kaj bi še bilo za opraviti.
Hvala!

Pomisliti je potrebno tudi na celiakijo, katere stranska posledica je tudi osteoporoza. Gluten poškoduje resice v tankem črevesu, kar povzroči slabšo absorbcijo hranil (ki se je lahko niti ne opazi pri laboratorijskih izvidih) in posledično tudi osteoporozo. Pojdite do vašega osebnega zdravnika, da vas napoti na preiskave.

Nizek kreatinin je lahko pri manjši mišični masi telesa. Dejavnik tveganja za nastanek osteoporoze je tudi nizka telesna teža (<59 kg), malo kalcija v prehrani, po operacijah na prebavilih, motnje absorbcije hranil iz prebavil (vnetne bolezni črevesa, celiakija – slednja se lahko ugotavlja z določanjem protiteles v krvi ali z biopsijo sluznice dvanajstnka pri gastroskopiji).
Možna je tudi prirojena motnja vezivnega tkiva, kar je redko.

V vašem primeru, ko torej ne gre za kakšno od pogostejših oblik osteoporoze, endokrinologi postavljajo diagnozo, predpišejo zdravljenje in spremljajo kostno gostoto.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

New Report

Close