Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina UZ trebuha – povečana jetra

UZ trebuha – povečana jetra

Pozdravljeni,

pred mesecem dni sm v urinu našla kamenček, zato sem odšla na UZ trebuha. Izvid je sledeč:

Jetra so nekoliko povečana in segajo cca 3-4 cm pod DRL v MCL, so strukturno primerna, brez omejenih lezij. Stena žolčnika ni zadebeljena, v lumnu ni patoloških sprememb. Žolčni vodi niso dilatirani.

Pankreas in vranica sta UZ primerna. Stena mehurja ni zadebeljena v lumnu ni patoloških sprememb. Abdominalna aorta je premernega lumna. V trebuhu ni proste tekočine, patoloških kolekcij ali povečanih bezgavk.

Desna ledvica ima primerno lego, primerne velikosti, debeline parenhima, brez dilatacije votlega sistema. Leva ledvica leži v levem spodnjem kvadrantu, je zarotirana, z obrnjenim vaskularnim hilusom navspred, vzdolžno meri cca 12 cm, suspekten je podvojen votli sistem, v spodnjem polu je viden ali širši pielon ali parapelvična cista premera cca 2cm. Prepričljivih večjih konkrementov v ledvicah ne vidim. Leva ledvica je lobulirana.

Osebni zdravnik mi je pregledal kri za ledvice in jetra, vendar je bilo vse v mejah normale. Naredila naj bi še preiskave za hepatitis. V kolikor bi se tudi to izkazalo za negativno, kaj bi lahko bil še vzrok za povečana jetra? Če bi bila jetra zamaščena, bi se verjetno videlo na UZ? Stara sem 32 let, ne pijem in ne kadim, prehranjujem se normalno, športno aktivna sem 2-3x tedensko, imam pa kar nekaj maščobe okoli trebuha (175 cm, 72 kg).

Zaradi ledvic imam ponovno kontrolo z UZ čez 1 leto – zdravnica, ki je delala UZ je rekla naj pazim na levo ledvico, kaj naj bi bilo narobe z njo?

Najlepša hvala za vaš odgovor!
Lep pozdrav

Pozdravljeni. Vzrokov za povečana jetra je več. Lahko gre za zamaščenost jeter – to včasih radiolog opiše na izvidu glede na ultrazvočni izgled jeter. Možne so različne okužbe (infekcijska mononukleoza, hepatitisi), bolezni krvi (kot omenjate, ste imeli opravljen laboratorijski pregled) in drugi vzroki (bolezni jeter, tudi uporaba nekaterih zdravil, pretirano jemanje prehranskih dodatkov, uživanje alkohola, razne kemikalije).
Glede na opis je pri vas leva ledvica na nepravilnem položaju – najverjetneje prirojeno. Svetovana je kontrola ledvičnega delovanja in kontrolni UZ, saj je taka ledvica bolj dovzetna za nastajanje ledvičnih kamnov, motnjo v odtoku urina ali okvaro ledvičnega tkiva.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.
Objava čaka odobritev

New Report

Close