Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Klopni meningitis?

Klopni meningitis?

Pozdravljeni,

pred 14 dnevi sem iz notranje strani stegna odstranila klopa, za katerega ocenjujem, da je bil prisesan cca. 24 ur (morda kakšno uro več). V začetku tega tedna se mi je začela pojavljati rahla vrtoglavica in na sploh sem se počutila bolj (če se izrazim po domače) “cotasto”, še najbolj mi je odgovarjalo počivati, vendar sem to pripisala dejstvu, da sem v tistih dneh imela nizek krvni pritisk. Ta se je do sedaj znormaliziral, čudno počutje in občasne vrtoglavice pa so ostale. Poleg tega me od torka naprej boli vrat, ki je sicer, kljub manjši bolečini, normalno gibljiv na vse strani. V teh dneh sem prebrala vse, kar se da prebrati o KME, tako da vem, da to niso (tipični?) znaki KME, saj nimam vročine, niti glavobola, tudi ne bruham, pa vendar me kljub temu skrbi, če je slučajno možno, da bi kljub temu šlo za KME? Ravno zaradi netipičnih znakov ne vem, ali naj obiščem zdravnika, saj mi ni v navadi, da bi po nepotrebnem zaradi malenkosti delala gnečo v čakalnici.

Se lahko KME potrdi s krvnimi preiskavami ali je nujno potrebna punkcija? Je v tem trenutku cepljenje sploh smiselno? Cepila se nisem, ker se običajno ne zadržujem v gozdovih in na travnikih, ampak je ravno tako naneslo, da sem ravno na dan, ko sem staršem pomagala na vrtu, dobila prvega klopa po mnogo letih. Ali je morda možno, da se na tak način izrazi tudi okužba z borelijo, čeprav na koži ni kolobarjev? Sem iz Savinjske regije, če je to slučajno relevanten podatek.

Za kakršnokoli informacijo se Vam že vnaprej zahvaljujem.

Pozdravljeni,
na strani Zavoda za zdravstveni varstvo in NIJZ imate opis znakov KME in možen klinični potek. Tipičnih znakov nimate. Cepljenje je vsekakor smiselno, saj bolezen prenašajo malo glodalci, ki so povsod.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close