Najdi forum

Putika

Spoštovani!
6.3. zjutraj sem se zbudil z zelo otečenim palcem desne noge, trajalo en teden, da sem šel 14.3.do zdravnika. Diagnoza putika, dobil tablete Indometacin belupo in začel z dieto. Po 10-ih dneh ni bilo izboljšanja>pregled krvi, ki je pokazal, da so protini v mejah normale, imam pa povišan sladkor(8)> po 25.3. sem na dieti za sladkor in še naprej jemljem tablete proti bolečini in vnetju.. Dobil sem napotnico za rentgen. Poudarjeno mi je bilo, da moram biti fizično aktiven, kar sem vse do te bolečine v prstu bil. Tablete proti bolečinam niso rešitev, treba je odkriti vzrok in ga pozdraviti. Zato sem šel samoplačniško na UZ: sklepna špranja z medialne strani je jasno videti izpolnjeno sklepno kapsulo sklepa z že nakazanimi osteofiti na bazi I. falange. V sklepni kapsuli je videti hiperehogene vključke – možnost uratnih tofov.
20.4. sem bil pod nujno napoten k revmatologu – kjer je ponoven UZ in pregled stopala ponovno pokazal na putiko. Sklepne tekočine je bilo premalo za odvzem in pregled. Dobil sem Naklofen 75 s podaljšanim delovanjem, ki sem ga jemal od 20.4. do vključno petka 5.5.
Danes zjutraj (pon, 8.5.) mi je palec ponovno začel zatekati – zato nadaljujem z jemanjem tablet.

Zanima me, koliko časa (maximum) naj še jemljem Naklofen, da pozdravim akutno fazo putike? Naj povem, da sem na strogi dieti tako za sladkorno (čeprav je bil pri ponovnem pregledu krvi raven sladkorja 5,2) kot za putiko. Kaj, če ponovno jemljem naklofen 15 dni in ko preneham, ne bo dobro? Kaj storiti, prosim za nasvet.

Hvala vnaprej in lp.

Pozdravljeni,
Naklofen jemljite 10 do največ 14 dni. Če se vnetje še ne umiri, je smiselno zamenjati protivnetno zdravilo Naklofen za katero od manj škodljivih za kardiovaskularni sistem. Vnet sklep se lahko punktira in tako odstrani sklepno tekočino s kristalčki. Takoj je boljše. Kaj narediti, pa bo vedel vaš zdravnik.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close