Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina 8 RAZLIČNIH ZDRAVIL

8 RAZLIČNIH ZDRAVIL

Pozdravljeni!
Osebni zdravnik je mojemu očetu predpisal že 8 zdravilo pri starosti 65 let.
To sem odkril včeraj ko sem bil na obisku pri njemu. Poleg tega ko sem pregledoval vsa ta zdravila sem opazil, da so nekatera zdravila za isto bolezen.
Oče ima povišano telesno težo, ampak resnično zaužije zelo malo hrane, torej vzrok ni prevelik vnos hrane, vendar zdravnik sploh ne dela na tem, da bi to ugotovil. Zaradi teže (ima cca. 30 kg preveč) ima seveda posledično kup drugih težav. Ima povišan holesterol, hipertenzijo , hiperplazijo prostate,
Predpisal mu je: , CARDURA XL 8 MG, , PROSTIDE 5 MGin še OMNIC OCAS 0,4 MG vse za hiperplazijo prostate, ali je res potrebno za eno težavo jemati kar 3 zdravila, poleg tega se ena zdravila lahko kombinirajo za 2 bolezni, tako mu je predpisal za hipertenzijo še: ATACAND 16 MG in AMLOPIN 10 MG. Ali se CARDURA XL 8 MG ne prepisuje -priporoča za hiperplazijo prostate in za hipertenzijo?
Za povišan holesterol mu je predpisal še SORVASTA 40 MG, za redčenje krvi ASPIRIN 100 in še EDEMID 40 MG proti otekanju……
Zaradi vseh teh zdravil je čisto zmeden. Izmerim sem mu ph urina, ki je katastrofalno nizek in sicer 4,40- tak ph urina imajo rakavi bolniki v zadnjem štadiju.
Kaj menite Vi, prosim za korekten odgovor, kaj od tega bi lahko črtali s seznama?
Lepa hvala za odgovor!

Spoštovani,
kot ni strokovno nekrotično uvajati zdravila, jih tudi ni strokovno nekritično črtati. Z vačtirno terapijo je potrebno doseči ustrezno oz. ciljno vrednost krvnega tlaka, kar običajno ne gre samo z enim zdravilom. Krvni tlak uravnava več mehanizmov, zdravila delujejo pa na vsak tak sistem posebej, ne eno na več prijemališč. K sreči je vsaj tako, da isto zdravilo znižuje krvni tlak in zmanjša simptome povečane prostate.
S prekomerno težo pa je tako: zelo po malem se težo pridobi, vsak dan minimalno prevelik kalorični vnos v več letih rezultira v povečevanju teže. Shujšati pa ni tako lahko, kot bi človek mislil, posebno pri zelo debelih gre težko. Največje uspehe prinese kombinirano zdravljenje z omejevanjem kalorij, povečanjem gibanja in bariatrično operacijo želodca. Mislim, da ta pri 30 kg preveč že pride v poštev. Ne verjamem, da kateri zdravnik zelo predebelemu pacientu nič ne reče, res pa je, da ne rečemo vsakokrat, ko pacient pride. Spodbujamo jih, naj spremenijo navade, kar pa ni lahko. Se pa še kako izplača. Prinaša dolgoročne rezultate in zmanjšuje porabo zdravil.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Hvala za odgovor!
Moja mama sama pove, da oče zaužije manj hrane kot ona (mama je sicer normalne postave) ampak je oče kljub temu vedno debelejši in ves zabuhel. Jaz sem prepričan da od vseh teh tablet. Nič ne komentirate zakaj mu je predpisal kar 3 zdravila za prostato. Še posebej me skrbi njegov ph urina ki je zaradi vseh teh zdravil katastrofalno nizek 4,4. Prosim še za ta komentar.
Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
navedbe niso logične, ugibanje o vzroku kislega urina ni smiselno. Ni zabuhel zaradi zdravljenja, vsaj jaz pri svojih bolnikih takih zapletov ne vidim. Če na kratko razložim 3 zdravila za zdravljenje prostate: eno od njih je hkrati proti pritisku in ga ima zaradi tega, to je Cardura XL. Drugi dve sta zdravili, ki eno preprečuje rast žleznega tkiva in povečevanje žleze, drugo zmanjša pogostost uriniranja, če je ta prisotna, in omogoči boljše praznjenje med uriniranjem in da urin po praznjenju ne ostane v mehurju. Nobeno od navedenih zdravil ne povzroča “kislega urina”. Imam pa izkušnjo, da morajo biti testni lističi primerno hranjeni, ne smejo biti na zraku. Ali je pregledan urin v laboratoriju tudi bil tako kisel?
Ali ima oče srčno popuščanje, jetrno cirozo ali kak drug vzrok za zadrževanje vode in posledično zabuhlost? Kar me sprašujete, sodi v ambulanto in ne samo na forum za nasvet. Bo bolj jasno, zakaj zdravnik očeta zdravi na ta način. Če imate dvome, jih skušajte razjasniti, in to tam, kjer bo možnost, da dobite uporaben odgovor, največja. Jaz vam lahko povem samo to, da zdravila, ki jih oče ima, lahko kombiniramo, ali jih res tako potrebuje, pa je presodil njegov zdravnik, ki ima o očetu zdravstvene podatke, jaz jih pa nimam.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Najprej prav lepa hvala za Vaš cenjeni odgovor!!!
Urin sem meril z lističi, ki pa niso natančni na decimalko, zato sem kupil elektronski merilec ph. ki mi je vsakokrat dal enak rezultat +- 0,05, pti meni npr. je urin ph 7,48 tudi izmerjen 3x skoraj enako.
Skrbi me ta ph, zato Vas še enkrat prosim za razlago, kaj bi lahko bilo potem narobe, da ima tako kisel ph urina in verjetno ima zakisano vso tekočino v telesu, razen krvi seveda, saj bi sicer že umrl.
Lepa hvala za odgovor v naprej!

Pozdravljeni,
tako natančno, kot želite, se jaz kot družinska zdravnica z izločki ne ukvarjam. Stopnja kislosti urina ni toliko odvisna od zdravil kot od vrste hrane, ki jo človek zaužije. Predvsem naj pije vsaj toliko, da bo na dan 2 litra urina. S tem se minerali in ostale v urinu raztopljene snovi lahko izločijo, ne da bi se naredila usedlina in s tem nastali pogoji za nastanek ledvičnih kamnov.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close