Najdi forum

RTG rok

Spoštovani – zaradi suma na revmatoidni artritis povezan z luskavico ter zadebeljenih sklepov prstov, so me poslali (revmatolog) na RTG. Izvid se glasi – RTG znakov za artritis ne ne vidim.
Me pa zanima kaj pomeni stavek v izvidu: Stiloida ulne sta odsotna – najverjetneje gre za varianto.
In še – glede na izvid, da ni artritisa – a to pomeni da kljub težavam značilnih za artritis, ki je sedaj ovržen, potrebujem dodatne preiskave, ali kaj bodo? Skratka – pustulozna luskavica je dokazana, kakor se mi pričnejo delati gnojni mehurčki, bolijo sklepi, počutje na nuli. Ampak – zdravnik je rekel da je to sigurno artritis, sedaj pa je dokazano da ni (ali pa se ne gre zanašati na izvid?) Težave (luskavica, gnojni mehurčki, boleči sklepi) so prisotne eno leto. Je pa precej hudo, težko za prenašati, seveda so vmes tudi boljša obdobja. Žal pa se kar pridružujejo še bolečine v drugih sklepih – iz rok, prstov imam sedaj težavo/bolečino v komolcu že dober mesec, da ne morem iztegniti roko, občasno pa se pridruži bolečina v rami (samo občasno!). Vse pa na isti strani.
Veseli me, da ni nič pokazalo, po drugi strani pa – kaj pa se mi dogaja, če je vse OK? Čez dva meseca grem še v laboratorij na vsa testiranja (tudiHLA-B27
) , kontrolo imam v začetku aprila. Vsi mi govorijo da se pretvarjam, lažem o bolečinah, jaz pa v resnici nisem včasih v stanju opravljati osnovnih potreb. Na koncu, so se pridružile še težave z očmi – ko imam že vse omenjene težave, se pridružijo po novem še oči. Kot da je neko vnetje ali koprena, da je nejasen vid, ki pa ob zmanjšanju bolečin v rokah ter sušenju mehurčkov izgine. Sem pa ženska, 48 let, brez zdravil, občasno proti bolečinam, ko je res prehudo.

Pozdravljeni,
revmatolog mora narediti vse preiskave, da opredeli vzrok vašim težavam. Rtg sklešov je samo ena od njih. Niso napisali, da nimate artritisa, ampak da nimate rtg znakov zanj, kar ni isto. Psoriatični artritis, na katerega sumijo, nima zgodnjih rtg znakov, revmatoidni, ki ga je tudi treba isključiti, pa ima. Po uvedbi vzročnega zdravljenja pričakujem bistveno zmanjšanje bolečin. Do takrat ob poslabšanjih jemljite zdravila, ki jih imate. Tudi nesteroidni antirevmatiki zmanjšujejo tako težave kot vnetno komponento pri artritisu in s tem čuvajo sklepne dele. Imajo pa stranske učinke kot vsa učinkovita zdravila. Na te je treba biti pozoren, pa je uporaba varna.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close