Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Angina nujno!

Angina nujno!

Spoštovani.

Pred 10 dnevi me je začelo bolet grlo, vročine nisem imela.Izgledalo je kot kaka viroza.
4 dan od pričetka težav, pa se je tako poslabšalo (grozne bolečine pri požiranju,hripav glas), da
sem obiskala osebnega zdravnika. Po pregledu grla (bele obloge),je bil mnenja,da je angina in mi predpisal 1500 Ospen, Po treh dnevih jemanja Ospena ni bilo nič boljše, zato sem se vrnila na pregled k zdravniku. Ponovno ob pregledu grla osebni zdravnik ugotovi, da se gnojne obloge čistijo in da zgleda bolje. Danes je že 7.dan od jemanja Ospena in imam še vedno težave pri požiranju ter močno boleče grlo in obe ušesi.

Ali je to normalno, da traja bolečina toliko časa??? Ali gre morda za kako virusno okužbo ?
Občasno me mrazi tudi sedaj in vročine nimam.

Najlepša hvala za odgovor.[/i]

Pozdravljeni,
zelo verjetno, da gre za povzročitelja, ki ni občutljiv na penicilin. Lahko je to kateri od virusov, na primer povzročitelj infekcijske mononukleoze, ali pa katera druga bakterija. V vseh teh primerih se bo ob simptomatskem zdravljenju bolezen sama počasi pozdravila. Edina angina, ki jo je potrebno zdraviti z antibiotiki, da preprečimo morebitne posledice, je streptokokna. Vse angine se pozdravijo same, tudi streptokokna! Lahko pa vseeno greste k zdravniku, da se morda dokaže povzročitelja. Simptomatsko zdravljenje vedno potrebujete. To je počitek, hidracija, lokalni simptomatski preparati.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Hvala za izčrpno utemeljitev. Brisa žrela mi niso vzeli. Upam, da če je slučajno streptokokna in da Ospen ne prime v zadovoljivi meri in kljub NE-menjavi antibiotika ne bo ustila kakih posledic (na srcu, ledvicah,itd.)

Probala sem lokalno že veliko stvari: med,propolis,grgranje žajblja, angal, septolete, cimet+čaj in kaj dosti ni pomagalo.

Pa še nekaj: ali pomaga sladoled?

Hvala vam za vse. Sem že malo v skrbeh, ker traja tako doooolgo.

nova
Uredništvo priporoča

Sladoled sigurno ne pomaga!
Streptokoki so vsi občutljivi na penicilin, tako da ga pojejte do konca. To, da ne pomaga ali premalo, pomeni, da je ali povsem drug povzročitelj ali vsak streptokok in še kateri povzročitelj skupaj.
Angina je postala z uporabo antibiotikov dokaj blaga bolezen in v Sloveniji ne beležimo nobenega primera posledic na srcu in ledvicah več že precej let.
Vseeno se za opuščanje antibiotikov ne bomo odločili, ker vemo, kaj z njimi počnemo, kaj bi bilo brez njih, pa ne prav dobro!
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Ali je smiselno opraviti kljub jemanju Ospena bris na patogene bakterije? Po kolikem casu bi morala bolecina v grlu popustiti(danes je 11.dan in se vedno tezko poziram hrano). Hvala za vse nazaj in naprej.Lp

Danes sem bila ponovno na kontroli in po mnenju osebnega zdravnika je stanje grla po 8. dnevu jemanja antibiotikov-ok in angine ni več. Mene pa še vedno boli grlo ko požiram in ušesa občasno.

Nato mi je dal kontrolirati laboratorij- samo hemogram, ker meni da je morda infekcijska mononukleoza ali celo levkemija?!? Ker sem človek, ki želi vse razčistiti sem si dala samoplačniško kontrolirati kri (virusni markerji na EBV) in je bil rezultat negativen. da nimam sveže okužbe.

Imam tudi GERB.Ali je morda želodčna kislina kriva za bolečine v grlu.Trenutno ne čutim nobenih težav s kislino. Kaj menite na vse to? Ali je možno, da se mora grlo pozdraviti od angine in rabi več časa vse skupaj? Hvala za mnenje.

Bolečine v žrelu so lahko povezane z GERB-om. V tem primeru ni vročine in v krvni sliki ni znakov okužbe. 10-dnevno antobiotično zdravljenje za ozdravitev angine zadošča. Vse druge spremembe, če so, in vzroke težav se zdravi na drug način, ne z antibiotikom. Pa saj to veste.
Jaz po končani angini rutinsko krvne slike ne kontroliram. Če so pri vas vrednosti levkocitov normalne, zagotovo nimate levkemije!
Če vas v žrelu boli, svetujem pri zdravniku po 2-3 tednih narediti kontrolo in poskusiti najti vzrok. Če je GERB, se ga zdravi, če je od angine, bo samo minilo.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani. Angina je po 1.mesecu končno izginila in stanje je bilo po tem odlično. Čez kaka 2-3 tedne pa me je začelo močno peči v grlu( Maja 2016 je bila narejena gastroskopija, kjer je bila ugotovljena manjša hiatalna hernija z refluksom, ostalo b.p). Moj osebni zdravnik mi je svetoval naj jemljem Ortanol 40mg zj 1-2 MESECA. Moj gastroenterolog pa kar Ortanol 2x40mg zj in zv 1 MESEC. Zanima me kaj vi menite na doze zdravila, ali ni 80mg/dan Ortanola preveč? Po svojem občutku jemljem sedaj samo 40mg/dan zj.Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
odmerek omeprazola, ki se iporablja, je od 1 x 20 mg do 2 x 40 mg. Vedno uporabimo najmanjši še učinkovit odmerek. Menim, da je 1 x 40 mg dovolj, če nimate več težav.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close