Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza NOVOFEM IN SRBEČICA

NOVOFEM IN SRBEČICA

Pozdravljeni.
Zadnji dve leti imam močne težave s srbečo kožo. Pred tem sem imela kar nekaj let izrazite težave le poleti, kar sem povezovala s soncem in vročino, zdaj pa se srbečica pojavlja kadarkoli in traja več tednov. Najhuje je zvečer in ponoči. Srbi me celo telo, najbolj hrbet in oprsje.. Bila sem pri dermatologu in alergologu. Ker izvor srbečice ni očiten oz. ker se nič ne vidi (razen sledi praskanja), ker antihistaminiki ne pomagajo, se niso kaj dosti poglobili in me odpravili z olivnim oljem v belobazi in nekaj splošnimi floskulami, česa naj se izogibam, kar v dolgih letih težav že prakticiram. Čez poletje sem prejela dve ampuli dolgodelujočega kortikosteroida (Flosteron) in težav ni bilo. Zopet so se začele septembra (3 tedne po zadnji aplikaciji).
Stara sem 48 let, pribljižno dve leti jemljem novo hormonsko terapijo Novofem, drugih tablet ne jemljem. Prej sem jemala Kt Minulet. Sprašujem vas, ali je možno, da so ravno hormonske tablete vzrok poslabšanju stanja? Sicer sem zdrava, ne poznam niti prehladov, redno športno aktivna, ne kadim, ščitnični hormoni, jertni testi, ledvični testi, krvna slika, CRP..- vse osnovne biokemijske preiskave so o.k.
Prosim za vaše mnenje. Zanima me predvsem vpliv hormonskih sprememb in/ali h. terapije na problem srbeče kože.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni Anak!
Srbečica in alergična reakcija sta lahko posledica jemanja Novofema. Na vsakem zavojčku zdravila imate opozorilo, da zdravilo odsvetujejo vsem, ki pokažejo preobčutljivost na posamezne učinkovine zdravila. Ker vaša preobčutljivostna reakcija traja od začetka jemanja zdravila Novofem, ste pravilno sklepali, da sta dogodka vzročno povezana. Estradiol tudi sicer lahko povzroči preobčutljivost na svetlobo, zato so se težave sprva pojavile v povezavi z izpostavljenosti soncu.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana.
Kot sem vam opisala imam težave s srbečico brez izpuščajev. Glede na to, da ste mi potrdila kot možen vzrok srbečice tudi hormonsko terapijo z Novofemom, sem se ta mesec odločila, da opustim terapijo in dejansko je srbečica izginila. Seveda so se pojavile težave zaradi opustitve terapije. Že med terapijo sem imela težave z zelo občutljivo nožnično sluznico, zdaj pa je tako hudo, da ne moreva imeti spolnih odnosov, saj je sluznica občutljiva in vneta. Pred terapijo z Novofemom sem imela Mireno , ki sem jo slabo prenašala, prav tako estrogenske obliže (tudi huda srbečica na mestu obliža). Ne vem, kako bi si pomagala, če ne sprejemam hormonske terapije? Premlada sem, da bi se odrekla spolnosti, a žal izgubljam upanje, da mi lahko stroka pomaga. Moj ginekolog se do mojega problema vede zelo neprizadeto, neodzivno.
Naj povem še, da izvajam vse preventivne ukrepe glede nege – ustrezno milo, lubrikant, Multy-Gin Actigel in Bepanten za ublažitev vnetja.
Prosim za nasvet, kaj še lahko storim oz. kakšno alternativno terapijo bi mi svetovali? Vsekakor se ne želim sprijazniti s takšnim stanjem.
Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Povsem se strinjam z vami, da se z bolečimi spolnimi odnosi ne smete sprijazniti v nobenem obdobju življenja. Mislim, da leta v tem pogledu niso pomembna.
Predlagam še lokalno uporabo estriol svečk, če jih še niste poskusili.
Na voljo imate še lasersko pomlajevanje sluznice nožnice. RENOVAlase je postopek, pri katerem z lasersko svetlobo delujemo na sluznico nožnice tako, da se izboljša kvaliteta tkiv. Delujemo samo na sluznico nožnice in s tem se izognete učinku zdravil na celo telo. Postopek ambulanten, ne potrebujete nobene anestezije ali dodatne terapije.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana.
Hvala za vaše odgovore.
Kot ste mi svetovala, sem sprejela lokalno estrogensko terapijo – Vagifem tablete, in zaenkrat je v redu. Sem pa v skrbeh, ker je zdravnik zelo izpostavil sistemsko HNZ (estrogen) kot glavno varovalko pred osteoporozo in me zdaj grize dvom, ali si bom s svojo odločitvijo dolgoročno škodila. Menstruacija se mi po 38 dneh še ni pojavila in lahko se mi tudi ne bo več (stara sem 48 let; mama je imela ZM pri starosti 48). Razen suhe nožnice, nimam drugih neprijetnih znakov bližanja mene. To zdaj rešujem z lokalnim zdravljenjem. Sem redno v gibanju in na sploh živim zdravo. Vzdržujem enako težo že od 15. leta; delež telesne maščobe je res bolj pičel (176 cm/57 kg). Ne vem, ali bi poskusila še enkrat s HNZ? Ali naj trpim srbečico zavoljo kvalitetnejše starosti? Še to – HNZ sem začela zaradi prepogostih krvavitev po ukinitvi OK pri 45. letih.
Naj povem še, da sem nedavno poslušala predavanje onkologinje, ki pa je odsvetovala HNZ, če ni resnih indikacij zanj zaradi hormonsko pogojenega pojava raka na dojkah. Torej, kaj storiti, če so mnenja tako različna?
Ali si s svojo odločitvijo dolgoročno škodim? Prosim za vaše mnenje.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni!
Če nimate nobenih drugih znakov mene, kot je izostanek menstruacije in suha nožnica, je lokalno apliciranje estradiola dobra izbira.
Ni zdravila na svetu, ki nima stranskih učinkov, če ga ne uporabljate pravilno in pod zdravniško kontrolo. Verjamem, da ste vi v varnih rokah.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close