Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Uravnavanje M ciklusa

Uravnavanje M ciklusa

Pozdravljeni!

V začetku leta sem imela težave z nenehnimi krvavitvami, zato mi je ginekologinja predpisala tablete Primolut Nor. Jemljem jih tri cikluse po dve tableti, sedaj mi je zmanjšala na eno tableto. Nekih stranskih učinkov nisem opazila, razen, da so se mi na predlu brade začeli delati mozolji kot pri kakšni najstnici. Ampak proti temu verjetno ne morem nič?
Prej niti nisem bila tako pozorna, zadnjič mi je pa v lekarni rekla da so to hormonske tablete in me zanima ali mi lahko na daljši rok škodijo v smislu kakšnega raka dojke ali kaj podobnega? Je to podobno kot nadomestna hormonska terapija?
Stara sem 48 let in doslej nisem imela težav s ciklusom, niti ne opažam kakšnih znakov mene.

V zvezi s Primolutom me še zanima tole: čakam namreč na operacijo in v navodilih sem prebrala, da povzročajo trombozo in jih v času posega ne bi smela jemati. Ali bi jih morala prenehati jemati že prej?

Pozdravljeni!
Vaša zdravnica gotovo ni imela v mislih daljše terapije, kot bo nujno potrebna za prekinitev obilnih krvavitev. O prekinitvi zaradi operacije se posvetujte z vašo ginekologinjo.
Primolut ni prava hormonska nadomestna terapija, saj ne nadomešča estrogena in ne progesterona. Vpliva le endometrij tako, da se ne debeli prekomerno in da s tem uravnava količino mesečne krvavitve.
Dobrobit jemanja odtehta stranske učinke. Z drugimi besedami: anemija zaradi krvavitve bi vam utegnila narediti večjo škodo, kot so akne.
Pred operacijo se hormonska terapija odsvetuje, zaradi povečane verjetnosti tromboze. Ker ne vem za kakšno operacijo gre, vam konkretno ne morem odgovorit. Za manjše operacije ni nujno prekiniti hormonske terapije.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

najprej hvala za odgovor. Če prav razumem, jaz torej glede hormonov še vedno “normalno funkcioniram” – ni to kak začetek mene? Do teh krvavitev namreč nisem imela nobenih težav in tudi nimam drugih znakov oz. težav, ki bi nakazovale začetek mene.
Tablete bi naj jemala sedaj le eno na dan, naslednje tri cikle, nato pa prenehala, vendar se mi časovno ravno ne izide z operacijo. Gre za odprto operacijo na ledvici, hospitalizacija en teden in cca. 6. tednov okrevanja. O datumu operacije bom pa obveščena približno 10 dni prej in to me skrbi.
Je mogoče recimo, da sedaj še en cikel jemljem in nato prekinem?
Prosim vas za mnenje, vsekakor bom obiskala tudi ginekologinjo, vendar pride z dopusta šele v avgustu.

Pozdravljeni,
čaka me čiščenje maternice in trenutno uporabljam kremo Napro, glede na prebrano moram verjetno z mazanjem kreme prekiniti ( koliko časa prej)?
Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni Svetlaluna!
Seveda lahko jemljete hormonske tablete še en ciklus in nato prekinete terapijo. Pri tako veliki operaciji, ki čaka vas, je zelo pomembno zmanjšati tveganje za trombozo. Verjamem, da se bo vaša ginekologinja strinjala z mano.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni Januarka!
Progesteron povzroča zadebelitev sluznice v rodni dobi. Pred abrazijo ga zato morate prenehati uporabljati. Če vas čaka abrazija, to storite kar takoj.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Včeraj sem prenehala z mazanjem (3.7.), abrazijo imam v sredo – ali bo pavza prekratka in kaj naj v tem primeru storim storim?
Hvala.

Pozdravljeni še enkrat,

zanima me še ali oz. verjetno obstajajo kaka druga zdravila za uravnavanje ali prestavitev menstruacije, ki bi bila primerna v moji situaciji? Skrbi me namreč tudi, da bi se pokrivala datum operacije in menstruacije, a bom o operaciji obveščena šele cca. 14 dni prej. Hvala za odgovor.

Pozdravljeni Januarka!
Vse ste naredili prav in pavza ne bo nič prekratka.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni Svetlaluna!
Vsa zdravila za prestavitev datuma menstruacije so hormonska in za vsa veljajo enaki previdnostni ukrepi in kontraindikacije.
Menim, da se je bolj korektno z datumom operacije prilagoditi vašemu ciklusu (torej vam), kot pa, da bi vas, v nasprotnem primeru, izpostavili dodatnemu tveganju.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close