Najdi forum

Pozdravljeni,

Najverjetneje trpim za PMDD. Na to opozarjam že 3 leta, od kar sem rodila. Pred menstrucijao sem zelo razdržljiva, ne morem opisati izbruhov jeze, ki jih doživljam. Okoli mene zato vsi trpijo.

Zaprosila sem hormonsko terapijo, nihče mi noče pogledati nivo hormonov..

2-3 leti pred nosečnostjo sem jemala diane35, potem sem nehala, nato zanosila.. nato dolgo nobenih tablet, in potem so se težave začele pojavljati, prav tako sem začela dobivati močnejše krče.. (razdražljivost je bila že prej prisotna, vendar so to pripisovali moji nasplošni razdražljivosti – noben me dejansko ne razume kaj preživljam).. zahtevala sem tablete, dobila yasminelle.. po teh tabletah so me močno začele boleti prsa, razdražljivost je ostala.. sem prekinila.. potem sem prekinila za cca. 7 mesecev in razdražlkjivost se je stopnjevala do te mere, da sem bila pripravljena nekoga dejansko ubiti, če bi bilo treba…
ker nisem več zdržala sem šla do ginekologinje, in zadj mi je predpisala te nove qlaria!

Danes jem 27 tableto, pred parimi dnevi se je razdražljivost ponovno pojavila… kot pravim vse se stopnjuje..

ne vem več kaj naj naredim, na koga naj se obrnem! kako naj zahtveam, da mi anredijo hormonske preiskave! danes se počutim ok! napadi so vedno cca. 7 dni pred menzisom! menzisa še zmeraj po 27. tableti nimam..

Izpade sem imela že pred zanositvijo, vsi me imajo za konfliktno osebo, nihče pa ne pomisli, da imam morda hormonske težave..

Prosim za pomoč. Kam naj se obrnem?

Pozdravljeni!
Na naše vedenje vpliva več različnih faktorjev, ne moremo reči, da samo hormoni.
Res je, da smo v obdobjih PMS bolj psihično napete, razdražljive ali utrujene, nismo pa popolnoma druge osebe.
Hormonskim spremembam se v poteku naravnega ciklusa ne moremo izogniti, saj že ime pove, da je to mesečni hormonski ciklus in ne letni plato hormonov. S hormonsko kontracepcijo se izognete tako vrhovom dobrega počutja, kot padcem razpoloženja med PMS.
Do danes, ko odgovarjam, ste mesečno krvavitev verjetno že dobili in PMS je za vami.

Qlaira so hormonska kontracepcija, ki z različnimi koncentracijami hormonov poskuša oponašati vaš naraven ciklus, torej se ne morete izogniti parim dnem PMS. V zameno vam ponujajo nezmanjšan libido v ostalih dneh jemanja. V tem se naj bi razlikovale od HK s enakomernim odmerjanjem hormonov.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Popolnoma te razumem, še posebej glede jeze, ki jo občutiš 🙁 Zanima me, če se ti je stanje že kaj izboljšalo? Sama načrtujem obisk osebnega zdravnika in ginekologa (pri slednjem so me naročili čez 6 mesecev, ker se jih to ne zdi nujno).

nova
Uredništvo priporoča

Edini članek, ki sem ga našla je od gospe Dragice Resman in Ede Vrtačnik Bokal.

Sem klicala Resmanovo v Begunje, žal ni bila dosegljiva. Če bo kdo kdaj delal študijo se z veseljem javim.

Sicer pa zdaj sem šla iz Qlaire na Diane35 nazaj, zaradi bolečih prs. Stanje je porazno, od kar sem rodila, ne smem biti brez tablet, ker imam hude krče in je prisotnost jeze še hujša.. s tabletami me vse boli, jeza milejša vendar prisotna. Peaki so še zmeraj prisotni tako kot jih opisuje članek od gospe Resman. V bistvu članek potrjuje moje težave.

Spoštovani,

prvikrat prispevam svojo izkušnjo na tak forum, in če moje stanje ne bi bilo identično temu, kar opisuje skodelica_kave in če zaradi tega ne bi nekajkrat že skoraj usodno ravnala glede svojega življenja, vsega tega tudi ne bi pisala.

Po naravi sem – tako me opisujejo drugi in tako se obenem vidim sama – mirna, jasna in razumna oseba, na situacije in druge ljudi gledam precej racionalno. Konflikte rešujem relativno dobro in se dobro znajdem pod stresom. Stres je pri delu, ki ga opravljam, stalnica in največkrat mi ga uspe v mislih pretvoriti v izziv. Do tukaj vse v redu, torej. Približno vsake dva do tri mesece v zadnjem letu pa me nekje šest dni pred menstruacijo za štiri dni zgrabi nekaj tako strahovito težkega, da je postane moje življenje skoraj v trenutku nevzdržno. Naenkrat ne spim več, noč in dan prestajam napade hudega joka in tresavice. Nekakšne panične napade, katerih vzroka ne znam niti dobro opisati, doživim tudi do petkrat na dan. Po teh napadih sem močno zdelana. Začne se s tem, da se počutim neprijetno, nemirno, razdražljivo, a gre ta občutek naprej, do stanja, ko ne zmorem več povsem obvladovali svojih čustev in misli. Dogodki in situacije, ki bi se mi sicer verjetno zdeli normalni, se mi naenkrat zdijo obupni, iz zmernega optimista se spremenim v brezvoljnega pesimista brez upa na prihodnost, vse se mi zdi odveč in popolnoma nesmiselno, marsikatera beseda bližnjih ljudi, ki sicer verjetno ni mišljena hudo, me spravi v silno in neobvladljivo jezo, ravnanje in namere ljudi interpretiram drugače, kot bi ga sicer, konfliktov, tudi neznatnih, pa sploh ne zmorem več reševati. Na samomor gledam od nekdaj zelo kritično in nikdar nikdar nikdar pred temi napadimi ni niti šinilo v misel, da bi bil samomor lahko rešitev česarkoli. Nekajkrat v zadnjem letu pa je bilo moje stanje pred menstruacijo, ki naj bi po času in simptomih sovpadalo z PMDD, resnično blizu temu, da bi si naredila kaj hudega. Izkušnja me je seveda precej prestrašila in zmedla, preden sem v napadih zaznala časovni vzorec pa mi sploh ni bilo nič jasno.

Trenutno sem tri dni pred menstruacijo in zgoraj opisujem med drugim tudi svoje stanje zadnjih štirih dni. Po menstruaciji, predvidevam, bom na vse skupaj gledala nekoliko drugače in bi ta zapis, če bi ga pisala takrat, bil manj natančen in precej bolj omiljen. Moje mentalno stanje se mi bo čez nekaj dni glede na izkušnje namreč zdelo pretirano in bedasto. Problem pa je, da moje stanje je pretirano, in da ga v tem trenutku čutim kot resnega in resničnega, da ga ne morem obvladovati in da meni in moji bližnji okolici povzroča določeno čustveno škodo. Zagotovo to ni samo “psihična napetost”, kot jo imenuje gospa Senčar v svojem odgovoru. Vaš odgovor, spoštovana ga. Senčar, me je pravzaprav precej vznemiril (- morda tudi zaradi stanja v katerem sem), ker je namreč močno neskladen z mojim stanjem, občutki in v splošnem s spremembo, ki se mi zgodi in ki se mi je kot rečeno v zadnjem letu nekajkrat ponovila v skoraj identični obliki. Četudi ste zapisali, da to ni mogoče, se mi zdi, da pravzaprav v času hormonske spremembe postanem drug človek – kakorkoli dramatično se to že pač sliši. Upam si pripomniti tudi, da vaš odgovor, ga. Senčar, ne upošteva medicinskih predpostavk v zvezi s sindromom PMDD, ki so dosegljivi tudi že na spletu. Po nekaj prebranemu gradivu in glede na podrobno opazovanje in dokumentiranje svojega počutja, pri mojem stanju (in pri stanju ostalih dveh ženskah, ki so pred mano pisale na to temo) ne gre za PMS, temveč za nekaj resnejšega. Kot laik bi glede na opisane simptome in časovni okvir svoje stanje brez vsakršnega oklevanja povezala s t.i. PMDD, tako sem pravzaprav našla tudi to spletno “razpravo”.

Še nekaj podatkov o meni: zadnja tri leta jemljem hormonsko kontracepcijo Qlaira. Pred tem kontracepcijskih tablet nisem jemala. Stara sem 29 let in doslej nisem imela nikakršnih (prepoznanih oziroma detektiranih) psihičnih težav. Stanje, ki sem ga opisala, predstavlja zame resno težavo, res pa je tudi, da se z nastopom menstruacije drastično spremeni. Počutje je stabilno do naslednjega napada.

Katerokoli žensko, ki ima kakršnokoli izkušnjo s tem (predvidevam) sindromom PMDD oziroma z reševanjem le-tega, vljudno prosim za pomoč, nasvet ali deljenje izkušenj.

Velika hvala vnaprej.

Hvala, da ste vašo izkušnjo delili z nami na forumu.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close