Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza prezgodnja menopavza

prezgodnja menopavza

Lepo pozdravljeni. Na vas se obračam s prošnjo za vaše mnenje in nasvet.

Stara sem 35 let. Pred letom in pol sem imela laparoskopski poseg zaradi endometriomov na jajčnikih. Do operacije sem imela menstuacijo, ni pa v zadnjih dveh letih ni bila redna (včasih sem jo imela dvakrat v enem mesecu, včasih je dva meseca nisem dobila). Po nasvetu ginekologinje sem tri mesece pred operacijo jemala hormonske tablete Cilest, ne da bi med eno škatlico in drugo delala presledke. Endometriomi so bili velikosti 23×23 in 21x21mm. Zaradi dveh operacij gastroshize ob mojem rojstvu je poseg bil bolj zahteven kakor običajno in je trajal dobri 2uri. Napisala vam bom potek laparoskopije, ki ga imam na izvidu:

“Vstop skozi Palmejevo točko. 1 optični in 3 delovni troakarij. Adhezioliza uterusa, obojestranska adhezioliza jajčnikov in tub, ki jih v veliki meri sprostimo. Enukleacija obeh endometriomov. Hemostaza deseroziranih mest. Toaleta. Apliciramo intercoat gel. Odstranitev “fekalita”, izvlek troakarijev in eksuflacija. Šiv fascije in šivi kože.”

Ko sem se zbudila iz posega sem ves dan veliko bruhala. Naslednji dan sem krvavela. Ker sem krvavela nekaj dni sem bila prepričana, da gre za menstuacijo. Še skoraj mesec dni po posegu sem čutila močne bolečine v trebuhu. Zdravil nisem jemala nobenih.Menstuacije zatem nisem več dobila.

Čez 4 mesece sem šla na prvi pregled po posegu in ginekologinja je bila presenečena, ker mi po posegu ni dala nobenih hormonskih tablet in ker menstruacije nimam. Dala me je na pregled krvi in izvidi so pokazali zelo slabe rezultate in sicer:
LH 48,8
FSH 74
PRL 10,5
Mejnih vrednosti žal nimam navedenih.

Ginekologinja mi je razložila, da sem v prezgodnji menopavzi in da po naravni poti ne bom mogla imeti otrok.Predlagala mi je, naj vsaj nekaj mesecev na leto jemljem hormonske tablete Cycloproginova, za preprečitev starostnih težav (osteoporoza itd.) in ohranjanje prožnosti rodil. Povedala mi je za možnost umetne oploditve z darovanim jajčecem, za kar pa se ne bom odločila.
Na ultrazvoku ni bilo videti nobene poškodbe, mi je pa povedala, da so lahko ob čiščenju endometriomov poškodovali jajčnike, kar pa se ne vidi.

Tablete Cycloproginova sem nato štiri mesece jemala in takrat tudi imela menstruacijo, za katero pa vem, da ne gre za pravo menstruacijo. Po prenehanju jemanja tablet sem krvavela še enkrat, potem pa ne več.

Sama sem na forumih zasledila, da so lahko tovrstne težave povezane tudi s ščitničnimi hormoni zato sem šla še na pregled ščitnice, kjer so odkrili kronično avtoimunsko vnetje ščitnice s hipotireozo. Rezultati preiskave krvi so bili:

S-TSH: 6,96 mlU/L (0,46-4,68)
S-Prosti T3: 5,30 pmol/L (4,26-8,10)
S-Prosti T4: 8, 61 mol/L (10,0-28,2)
S-anti-TG: 85 lU/ml (do 40)
S – anti- TPO: 77 lU/mL (do 35)
Predpisali so mi zdravila L-thyroxinom najprej 25mcg nato 50 mcg dnevno, katera tudi redno jemljem.

Razen vročinskih valov ne čutim drugih posledic mojega stanja. Sem športno aktivna (3x tedensko tečem 1h, hodim v hribe), prehranjujem se brezmesno, delam precej stresno delo z ljudmi. S partnerjem živiva skupaj.

Ginekologinja pravi, da se mojega stanja ne da popraviti in mi svetuje, naj jemljem Cycloproginovo. Meni se hormonske tablete upirajo.V družini po mamini strani vsi umirajo za rakom, babica je imela raka na dojki. Zasledila sem, da je nekaj raziskav dokazalo, da večletno jemanje hormonskih tablet za 80% povečuje možnost raka na dojki. Osteoporoze in drugih starostnih sprememb se ne bojim, ker imam precej zdrav življenjski stil. Razmišljam tudi, če je sploh smiselno jemati tablete za ščitnico. Moti me, ker nimam občutka, da bi zdravniki name gledali celostno. Kakor da ščitnični hormoni nimajo nobene veze z ostalimi hormoni, ginekologinje sploh ne zanimajo izvidi ščitnice in obratno. Jaz pa mislim, da je v telesu vse zelo povezano. Sprašujem se tudi, ali ni bilo morda napak, da sem pred laparoskopijo jemala Cilest brez vmesnih premorov, morda mi je to povsem porušilo hormonsko ravnovesje?

Ali mi lahko vi kaj svetujete? Ali naj se enostavno sprijaznim s tem, da sem pri teh letih že v menopavzi ali je kakšna možnost vzpostavitve ponovnega hormonskega ravnovesja v mojem telesu? Je v tujini morda kakšna oblika terapije za takšne primere?
Ali lahko NHT nadomestim s BH? Bi bila krema Napro ustrezna zame?

Hvala za vašo pozornost. Lep pozdrav!

Liulay

Pozdravljeni!
Vem, da vam je težko ob misli, da se je v vašem telesu dokončno spremenilo. Za prezgodnjo odpoved jajčnikov je v veliki meri kriva vaša bolezen, endometrioza. Težko je reči kolikšen delež je morda pripomogla tudi operacija sama ali ostali dejavniki, ki jih navajate. Vse doslej je imelo samo en namen, da bi vam z znanjem, možnostmi in tehnologijo pomagali premagati bolezen.
Mislim, da ste za popolno menopavzo premladi in da vam bi stanje brez hormonov dolgoročno utegnilo pustiti posledice. Nadomeščanje hormonov nima namena škoditi. Spolni hormoni, kot tudi ščitnični vam bi v marsičem izboljšali kvaliteto življenja.
Pri vas ne gre za neravnovesje spolnih hormonov, pač pa za pomanjkanje.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Hvala za vaš odgovor.
Če prav razumem, je zame nujno, da jemljem CycloProginovo? Ali obstaja kakšna druga, nesintetična alternativa?
Lep pozdrav, Liulay

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Vsi hormoni, tudi bioidentični so v osnovi sintetični. Sintetizirajo ali proizvedejo jih farmacevti. Bioidentični hormoni imajo le kemično zgradbo enako človeškim hormonom.
Če bi želeli naravne hormone, bi jih morali pridobivati iz krvi ali urina žensk, saj le ženske v naravi lahko proizvedejo ženske spolne hormone. Tega pa ne delamo.
Alternativ Ciklo Progynovi imate veliko. S svojim zdravnikom se pogovorite o vaših dvomih, skrbeh in možnostih hormonskega nadomeščanja!
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spostovana ga.Sencar,

Torej v primeru odstranitve jajcnikov in maternice, zaradi bolezni, se pred tridesetim letom starosti, niso najbolj primerni bioidenticni hormoni? Ali pac? Kaj pomeni, da je vec alternativ Ciklo Progynova? Bi torej bilo smotrno jemati omenjene tabletke ali ste z alternativo mislili, da je izgubljene hormone mogoce nadomestiti z bioidenticnimi?

Iskreno se zahvaljujem za vas odgovor in vas lepo pozdravljam!

Jasna

Spostovana ga.Sencar,

Ali v primeru odstranitve jajcnikov in maternice, zaradi bolezni, se pred tridesetim letom starosti, niso najbolj primerni bioidenticni hormoni? Ali pac? Vas smem vprasati, kaj pomeni, da je vec alternativ Ciklo Progynova? Bi bilo smoterno jemati omenjene tablete ali je mogoce izgubljene hormone nadomestiti z BH?

Trenutno se mazem z BH in sicer estradiolom 0,2% (17 dni) in progesteronom 6% (3 dni).

TSH 2.19
T4. 19.24
T3. 4.41
Estradiol <5.00
Testosteron 0.418
Progesteron 0.884
FSH 141.6
DHEA-S 7.53

Tezave imam predvsem z oblivanjem in potenjem, posledicno tudi z nespecnostjo, ki se je z dodanim progesteronom nekoliko izboljsala. Tudi splosno pocutje je boljse, ker imam vec energije. Zivim zdravo, s tem mislim na uravnotezeno prehrano in zmerno aktivnostjo.

Iskreno se zahvaljujem za vase mnenje in vas lepo pozdravljam!

Jasna

Pozdravljeni ga. Jasna!
Kljub topični (v mazilu ali gelu) uporabi estradiola izvidi kažejo na premajhno količino estradiola v krvi za vaša leta. Količina estradiola ni zadostna, da bi vam preprečila simptome prezgodnje menopavze. Z vašim zdravnikom morate prilagoditi količino dodanega estradiola ali pa način aplikacije, ker kaže, da sedanja terapija še ni primerna.
Progesteron se kot kaže absorbira boljše in vam odgovarja.
Ker smo si ženske zelo različne, ni vedno lahko najti optimalnega razmerja ali zdravila, ki vam z čim manj slabimi stranskimi učinki naredi največ dobrega.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spostovana,
Zahvaljujem se za odgovor.
Lep pozdrav in vse lepo vam zelim.

New Report

Close