Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Hormonske preiskave in neplodnost

Hormonske preiskave in neplodnost

Spoštovani!

Lepo prosim za razlago naslednjega izvida imunološke preiskave:

S-TSH = 2,17
S-T4 Prosti = 17,65
S-T3 Prosti = 8,37 (povečan)

Naj omenim še to, da imam težave z zanositvijo. Z možem se trudiva že nekaj let. Na ginekološki kliniki za neplodnost v Ljubljani so mi naredili že vrsto preiskav, vendar sva oba z možem zdrava in baje imava vse pogoje za normalno spočetje. Spomnim se, da so mi delali tudi neke hormonske preiskave, ne vem pa katere, ker takrat še nisem vedela, kako zelo je pomembno hormonsko ravnovesje za zanositev, pa zato nisem svoje ginekologinje prosila za podrobnejšo razlago. Rekla mi je samo, da je izvid ravno na meji. Če nama do oktobra ne uspe zanositi, me čaka IVF. Glede na to, da naša medicina ne ugotovi vzroka, sama raziskujem, berem, iščem informacije v knjigah, na internetu. Predvidevam, da imam mogoče nizko raven progesterona in da mi mogoče to povzroča, da ne morem zanositi. Zasledila sem namreč, da so za nizko raven progesterona značilni poleg neplodnosti tudi slabi nohti, alergije, migrene, seneni nahod. Vse to jaz tudi imam, zato sumim, da bi mogoče res bil lahko vzrok progesteron. Stara sem 34 let, ovulacije so redne. Vse to pišem, da vam razložim, kako sem prišla do testiranja ščitniških hormonov.

Na rednem ginekološkem pregledu za PAP bris sem svojo splošno ginekologinjo prosila, če mi lahko da napotnico za preiskave progesterona, kar je bilo seveda neuspešno pri njej. Dala mi je ponovno clomid, ki ga bom sedaj jemala že četrtič. Potem sem ji omenila, da imam v času menstruacije vročinske oblive, še posebej ponoči. To se mi dogaja večkrat na noč, traja 5 do 10 sekund, se pravi, večkrat na noč po toliko. No, potem mi je rekla, da me lahko pošlje samo na preiskave za zgoraj navedene hormone. Naj omenim še to, da v času, ko sem jemala clomid, so bili omenjeni vročinski oblivi še bolj izraziti in moteči. Mi lahko pojasnite zakaj?

Lepo bi vas prosila, če mi lahko razložite tudi zgoraj naveden izvid. Zdravnica mi je razložila, da je vse ok. Mene pa vseeno malo moti, ker je T3 povišan.

Zanima me tudi, kaj menite glede tega kar sem napisala, glede progesterona? Če imate kakšen nasvet ali usmeritev glede zanositve, vam bom zelo hvaležna, ker si z možem srčno želiva postati starša.

Hvala za odgovore.
Lep pozdrav!
G.

Pozdravljeni!
Žal mi je, da pri vseh zdravnikih, ki vas poznajo (poznajo izvide in vam predpišejo terapijo) niste dobili konkretnih pojasnil.
Klomid je zelo uspešen pri pacientkah z zelo nizkim FSH (folikel stimulirajoči hormon). Klomid je modulator estrogenskih receptorjev, to razlaga njegovo delovanje. Ker se veže na enake receptorje kot estradiol, deluje tako, da nadzorni centri v možganih mislijo, da estrogena ni, torej začnejo jajčnik intenzivneje vzpodbujati k delovanju. Poveča se sproščanje FSH. V resnici pa jajčnik dela dobro in deveti dan, ko Klomida ne vzamete več, možgani spoznajo svojo zaslepljenost. V obtoku je zdaj normalna količina estrogenov in večja količina FSH, kar jajčnik dodatno stimulira k učinkovitejšemu tvorjenju folikla/ov. Ovulacija je logična posledica.
Če pa je FSH že povečan pred jemanjem Klomida, pa kljub temu jajčnik ne dela optimalno, ga s Klomidom ne bomo uspeli stimulirati.
Ne vem kaj je pri vas težava, torej ne govorim o vašem konkretnem primeru.
Vse kar govorimo na forumih je zelo na pamet in zelo neosebno. Za progesteron se verjetno vsi strinjamo, da pripomore k uspešnejši nosečnosti, saj ga dajejo tako pri IVF postopkih, kot tudi v porodništvu za preprečevanje prezgodnjega poroda.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close