Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Cistoloski bris

Cistoloski bris

Pozdravljeni. Prosila bi vas če mi lahko poveste neke podrobnosti kaj pomenijo namreč bila sem na kolposkopiji ki mi je ginekologinja naredila citoloski bris in nekaj odščipnila in dala na pregled.

Citoloski bris:
CT 153 uporaben, patološki, PIL nizke stopnje .
Izvid biopsije porcije pri 5. uri govori za CIN 1 ; pri 11. uri pa za CIN 2
Pri pacientki priporočam operativno zdravljenje.

Zanima me kaj to vse pomeni in za kaksno diagnozo gre oz. bolezen kaksno je zdravljenje oz. poseg. Ali je kaj nevarnega ki bi ogrožalo da nebi mogla kdaj zanosit.

za vas odgovor se vam vnaprej že lepo zahvaljujem.

Pozdravljeni!
PAP brisi so presejalna metoda za iskanje raka na materničnem vratu. Z brisi iščemo v skupini vseh žensk v populaciji take, pri katerih je večja verjetnost, da imajo na materničnem vratu rakaste celice. S tem, da nekaj tkiva odščipnemo iz materničnega vratu, pa ugotovimo, s preiskavo pod mikroskopom, da so v tkivu materničnega vratu rakaste celice dejansko prisotne.
Posamezne rakaste celice še ne pomenijo bolezni, kot jo poznate pod strašljivim imenom rak. Prizadevamo si, da bi vse rakaste celice odstranili prej, predno se bolne celice namnožijo in postanejo bolezen rak na materničnem vratu.
Pri vas so v odščipu tkiva iz materničnega vratu našli bolne celice, ki pa so še zelo lokalno omejene in niso prišle niti preko epitelijske, povrhnje plasti na materničnem vratu (CIN 1 in CIN 2 pomeni Cervikalna=maternični vrat, Intraepitelijska=omejena na povrhnjo plast, Neoplazija=rašča).
Z manjšim posegom vam bodo odstranili malo večji sumljiv predel iz materničnega vratu. Poseg se imenuje konizacija in ga danes izvajajo večinoma v lokalni anesteziji z električno zanko. Čeprav ima konizacija namen popolnejše diagnostike, je večinoma že terapija. V izvidu bo verjetno pisalo, da je vse bolno tkivo izrezano v zdravo.
Sam poseg je zelo enostaven, posledic navadno nimate prav nobenih. V parih mesecih se niti na mestu odvzema delčka tkiva ne pozna več, da je bilo karkoli izrezano.
Če je poseg majhen in malo tkiva izrezanega, posledic na nosečnost in porod poseg ne bo imel.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close