Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza prosim za vaše mnenje

prosim za vaše mnenje

Stara sem 39 let in pred enim mesecem so mi odstranili jajčnik (enega pa že pred leti), tako da moram pričeti z NHZ. Ginekolog mi je vstavil Mireno in dal tabletke Estrofem, ker naj bi bila ta kombinacija manj “škodljiva” za dojke kot npr. tablete Novofem. Je to po vašem mnenju res? In kako gledate na to kombinacijo – torej Mirena in Estrofem? Malo sem skeptična zaradi Mirene, zato vas prosim za pomoč.

Pozdravljeni!
Estrofem vsebuje bioidentični estradiol. Bioidentični pomeni, da je kemično identičen človeškemu. Tudi v Novofemu je estradiol enake kemične zgradbe kot v Estrofemu, tudi v Novofemu je estradiol bioidentičen. Če gre za pri vas potencialno za genetsko obremenjenost za karcinom dojke, velja za obe zdravili enaka previdnost, za Estrofem, kot tudi Novofem. Za obe zdravili veljata enake kontraindikacije in previdnost pri jemanju.
V zdravilu Novofem je estradiolu dodan gestagen. Gestageni naj bi delovali zaščitno na sluznico endometrija. Gestageni nimajo enake zaščitne vloge pri dojkah. Tudi Mirena izloča gestagene. Kombinacija Mirene in Estrofema ima primerljiv učinek kot tabletka Novofema. Kombinacija Estrofema in Mirene ni “manj škodljiva” za dojke kot tabletke Novofema.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Hvala za vaš odgovor. Dejansko res ne vem, če je temu tako, zakaj je bilo potrebno vstaviti Mireno. Vendar ginekolog je vztrajal in me prepričeval, da je to bolje kot Novofem. Prepričal me je, ker sem mislila, da je res bolje za dojke (vsaj tako mi je on povedal) ter naj bi Novofem, po njegovih besedah, lahko jemala le 5 let. Torej bi se vi na mojem mestu raje odločili za Novofem? Ali sploh vidite kakšno prednost v kombinaciji Mirene in Estrofema?
Pe še to sem opazila, da je v Novofemu le 1 mg estradiola v estrofemu pa 2 mg….ali to pomeni, da v tem primeru jemljem večjo dozo, kot bi z Novofemom? Kaj to pomeni za telo?
Se opravičujem, ampak res sem zbegana in me NHZ skrbi, saj je pred menoj vsaj še 10 let zdravljenja.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Nekaj prednosti vidim v kombinaciji Mirene in Estrofema. V Mireni so gestageni, ki delujejo pretežno lokalno, ščitijo sluznico maternice ob delovanju estradiola iz Estrofema. Pretežno lokalno delovanje je pri gestagenih boljše kot sistemsko (v zdravilih, ki jih pojeste, v vašem primeru Novofem).
Višja doza estradiola vam bo morda dosti bolj odgovarjala, saj ste še mladi, mlade ženske pa imajo povprečno višje količine delujočih hormonov v krvi. Tukaj vidim prej prednost Estrofema pred Novofemom.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close