Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Kdaj na testiranje?

Kdaj na testiranje?

Pozdravljeni,

kar precej sem prebrala, a nekako nisem mogla strniti vseh informacij.

Naročena sem v vaši ambulanti za BH in bi rada prišla s testi krvi, da bi si lahko stanje čim hitreje izboljšala. (Nisem na nikakršni hormonski ali katerikoli drugi terapiji)

Vendar pa mi popolnoma jasno, kdaj v ciklusu je najbolj primerno testerati določene hormone?

Pri naročanju pri vas mi je deklica rekla, da 4. dan ciklusa, berem, pa da je potrebno za nekatere hormone čakati 21 dan ciklusa.

Ali lahko specificirate, kdaj v cilusu je optimalno testirati določene hormone?

testosteron
progestern
estrodion
LH
FSH
TSH
T3
T4

Najlepša hvala.

Pozdravljeni!
Kdaj v ciklusu opraviti laboratorijski pregled je odvisno od tega, kaj bi radi izvedeli. Če nas zanima koncentracija progesterona, ga je potrebno meriti takrat, ko je v ciklusu navadno prisoten v največji količini. Za progesteron je to druga polovica ciklusa, torej 21. dan.
Za FSH bo najboljši rezultat prve dni ciklusa (če imate težave z zanositvijo).
Vedno je potrebno vedeti, kateri podatek iz laboratorija nas zanima.
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljena!

Zanima me, ali se lahko še pred nosečnostjo kje preverijo hormoni in ali nam te rezultati kaj povedo. Že pred leti sem vprašala ginekologa, da bi se dala testirati, da sem sigurna, da sem z moje strani naredila vse preden pride otrok, ker ga ne bi imela, če bi bilo z mano kaj narobe. Povedal je, da je to brez veze, ker ne pokaže nič in tudi da če bi bilo kaj z otrokom kaj narobe, še vedno lahko splavim.

Ali lahko pri vas ali kje drugje opravim privatno potrebne teste za hormone, kri, sladkor, oz. ne vem niti kaj bi prišlo prav? Morebitnega otroka ne bi mogla splaviti, zato se lahko le odločam, ali ga narediti ali ne, za kar bi rada naredila vsaj moj del, ostalo pa je odvisno od mati narave.

Menstruacije imam neredne, ta zadnjo sem imela namesto 6 dni 2 dni, a kar močno. Nisem imela nobenih občutkov kot po navadi razen bolečih prsi. Na področju maternice me je nekaj rezalo in špikalo 3 dni, a je sedaj skoraj čisto zginilo. Menite, da je potreben obisk ginekologu? Ali menite da je kakšno testiranje potrebno pred nosečnostjo (hormoni in drugo)? Hvala.

Pozdravljeni!
Če se odločate za starševstvo, vam iskreno svetujem, da se v materinstvo podate, brez pretiranih preiskav. Ne poznam konkretnih preiskav, ki bi znale napovedati uspešno nosečnost in želenih potomcev. Predvidevam, da ste zdravi in da ne opisujete konkretnih skrbi v zvezi s potencialno nosečnostjo (genetske bolezni v družini, vaše konkretne bolezni, zdravila,…).
Začnite jemati folno kislino (vitamin B9), ki preprečuje napake nevralne cevi pri plodu.

Najpomembnejše stvari v življenju nadzoruje narava. Če se zdravniki še tako trudimo, sta dva dogodka na koncu odvisna od narave: kdaj se rodimo in kdaj umremo.
Veliki večini je še vedno dano, da brez zdravnikove pomoči, v intimi doma in zavetju velike ljubezni spočnemo svoje potomce. Brez velikega znanja ustvarjamo nove ljudi.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close