Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Težave po prenehanju jemanja tabletk

Težave po prenehanju jemanja tabletk

Pozdravljeni,

Stara sem 22 let in pred pol leta sem po štirih letih prenehala z jemanjem kontracepcijskih tabletk Logest. Od takrat sem imela le eno “normalno” menstruacijo in kakšni 2 ali 3, ko je bil par dni prisoten bolj rjavkast izcedek kot menstruacija.

Naj povem, da sem imela pred jemanjem tabletk močno, a povsem redno menstruacijo na 29 dni. Niti nisem imela težav s kožo, zdaj, po prenehanju jemanja tabletk, pa sem dobila mozolje po celem obrazu in še po vratu. Poleg tega me zelo srbi lasišče, lasje se mi zelo hitro mastijo, najhuje od vsega pa je, da so mi dlake močno počrnile – zdaj imam poraščen tudi predel pod popkom, česar me je groza.

Že nekaj časa se odpravljam h ginekologu, a me skrbi, da bom spet dobila še ene tablete, ki bodo že tako zmešano hormonsko ravnovesje še dodatno pokvarile.

Zanima me, kakšno je vaše mnenje o teh problemih, ki sem jih navedla? Je možno, da bodo izzveneli sami od sebe? In zakaj neki se je pojavila ta poraščenost?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!
Kar mene skrbi je izostanek normalnega mesečnega ciklusa po prenehanju jemanja hormonske kontracepcije. Poraščenost morda je, morda tudi ni simptom hormonskih težav. Strinjam se z vami, da ne bi začneli z jemanjem hormonske kontracepcije, preden ne ugotovite vzroka daljšega izostanka menstruacij. Najmanj kar vam lahko predlaga vaš ginekolog je laboratorijski pregled hormonskega stanja in UZ.
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!

Stara sem 39 let. Za mano sta dva poroda. Po drugem porodu so se začele zelo močne in hudo boleče menstruacije, zato je ginekolog predlagal kontracepcijske tablete Diane 35. Pred pol leta sem morala prenehati z njihovim jemanjem, ker sem imela povišane trombocite na 650. Po prenehanju jemanja tabletk imam sicer redne menstruacije, vendar trajajo največ dva dni. Spremljajo jih hudi krči. Poleg tega me že štiri mesece močno srbi lasišče. Imam tudi pogoste spremembe razpoloženja (depresivnost, nervoza, močna vzkipljivost). V zadnjih dveh mesecih sem se zredila za 8 kilogramov, čeprav sem bila prej vedno drobne postave.

Kaj mi svetujete? Ali pride v mojem primeru v poštev pregled hormonske slike? Kri bi si dala pregledati samoplačniško. Kateri dan ciklusa je najbolj primeren za pregled hormonov?

Lep pozdrav

Tami

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni Trojc3!
Zelo nerada se preko foruma vmešam v načrt zdravljenja vašega osebnega ginekologa. Redne menstruacije so dober znak za to, da s spolnimi hormoni ni večjih težav. Mi ginekologi tudi nismo pretirano zaskrbljeni, če je količina menstrualne krvi manjša. Za telo pomeni to manjše izgube železa.

Če ginekolog ne najde organskega vzroka za boleče, krčevite bolečine med menstruacijo, navadno predlagamo nesteroidni antirevmatik. Ne gre toliko za zdravljenje bolečin. Nesteroidni antirevmatik prepreči nastajanje določenega prostaglandina, ki povzroča boleče krčenje maternice.

Rada bi verjela, da obstaja enostavno zdravilo, ki bi rešilo nas ženske pred pridobivanjem na teži. Pomagamo si na več načinov, samo hormoni so redko popolno zdravilo.
Ne trdim, da ne tiči vzrok za vaše težave tudi v katerem od hormonov (ščitnica, trebušna slinavka ali katerikoli endokrini organ je lahko šibka točka). Laboratorij pa naj bo le v pomoč lečečemu zdravniku pri postavitvi diagnoze. Zdravnik, ki ga bo odredil, vam ga bo tudi pomagal interpretirati. Forum ne more nadomestiti srečanja z zdravnikom v ambulanti.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close