Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza klimaterij in težave

klimaterij in težave

Prvič prebiram forum. Stara sem 42 let . Zadnja menstruacija je bila 5 let nazaj. Vročinska oblivanja in utrujenost me spremljajo že več kot 5 let. A ni bilo nikoli preveč hudo. Problem je drugje. Nisem še nikoli merila hormonov ali jemala karkoli kar bi blažilo posledice klimaterija.
Imam pa zadnje leto problem ker je želja po spolonosti izginila – zadnje 14 dni pa konstantno čutim bolečine v mišicah v nogah in to tako zelo kot da bi prejšnji dan tekla 10 km ali zbolela za gripo in bi me vse bolelo. Delam komaj – ko pridem domov komaj čakam da se vležem in zaspim. In vsak opravek mi je problem. Imam tudi stresno službo in stres slabo obvladujem. Kaj mi svetujete? Jutri se bom naročila pri zdravnici – da opravim preiskave . Ampak vse preiskave do sedaj so bile ok. Tudi ščitnica je ok. Zdravnica pravi da mi nič ne manjka. Mene pa zadnje 14 dni vse boli in sem neskončno utrujena. Kakšen nasvet kje začeti in s kakšnimi zdravili si pomagati? Rada bi kaj naravnega. Ne želim hormonske terapije. Ne še.
Hvala. Lp

Pozdravljeni!
Menopavza pri 37-ih letih je prezgodnja menopavza in hormonska nadomestna terapija (nadomeščanje hormonov) bi bila v vašem primeru zelo smiselna. Napisali ste, da si še ne želite jemati hormonov. Prezgodnja menopavza je indikacija za nadomeščanje hormonov. Predvsem zato, ker se počutite slabo, drugega vzroka za vaše težave pa kot kaže ni.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

S simptomi mene živim 5 let. Sem pri 53-ih. Uživala sem tudi NHT in morala prenehati zaradi težav, ki so nastale. Uživala sem sojine pripravke, Menosoy, Remifemin. Ker ni bilo izboljšanja, sem se obrnila tudi na dr. Toljanovo in popolnoma spremenila način prehranjevanja, kot je predlagala. Le stresu se ni bilo moč izogniti, saj na delovnem mestu ni moč postavljati pogojev za prijetnejše bivanje. Po petih mesecih njene terapije, ki jo je vmes spreminjala, so se pojavile, ob že znanih težavah, še bolečine v sklepih in izrazito izpadanje las. Ko sem jo seznanila z dejstvi, mi je predpisala novo terapijo, estr. in progest. kremo znamke “dr. Toljan”, za zjutraj/zvečer. Ker se počutje in bolečine ter izpadanja las ni ustavilo, je predlagala dvakratno doziranje v dnevu. Tudi po tem ni bilo opaznih sprememb. Prizadevam si razumeti tudi ta del življenja.
Ni zgolj težava v plačevanju terapije, bolj je v tem, da nekaj plačuješ kar ne pomaga. In sem prenehala. Vročinski valovi in pogosto mravljinčenje okončin ob tem, z občutkom, da bom izgubila zavest, prebujanje v nočeh, s šibkim spancem, ostajajo. »Stari« lasje še izpadajo, rastejo novi, tanki in mehki kot puh. V strahu, že skoraj panično, iščem dodatke k prehrani in jo dopolnjujem z vitamini in minerali. Utrujena in izmučena čakam, da bo vendarle minilo. Saj ne more trajati večno.
Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Včasih so bolečine v sklepih lahko celo posledica previsokih količin estradiola.
Izpadanje las ni nujno povezano s hormoni.
Ali so bile težave pri HNT enake, kot pri terapiji z BH magistralnimi zdravili?
O tem niste napisali nič. Namen doziranja hormonov v magistralnih zdravilih je tudi doseganje čim manjših, še učinkovitih količin hormonov. Lahko so za vas količine previsoke pri eni in pri drugi terapiji. Na to sem pomislila le zato, ker je višanje doze na pamet lahko povzročilo prevelik vnos hormonov. Tudi hormoni v kremi so zdravilo in imajo svoje dobre in stranske učinke.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovane,

ko na forumu prebiram o toliko hormonskih težavah, kar pri današnjem načinu življenja in onesnaženosti okolja sploh ni čudno, sem vas želela spomniti na učinke, ki jih ima na hormonsko ravnovesje joga. Za presenetljive učinke je dovolj 20 minut dnevno. Pa še takorekoč zastonj je, vaje si lahko pogledate v knjigi iz knjižnice.

Lep dan,
K

New Report

Close