Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza poznate kakšno žensko, ki je zgodaj

poznate kakšno žensko, ki je zgodaj

Poznate kakšno žensko, ki je zgodaj prišla v meno in je nato brez hormonskih dodatkov doživela visoko starost in bila vseskozi zdrava in čila?

kaj je zate “zgodaj” ?

visoko starost doživeti, to si želimo vsi, kar pa ni odvisno od menopavze.

Če ženska skrbi za svoje zdravje se ji ni treba bati, da bo prav zaradi menopavze omagala in prej umrla. Menopavza ni bolezen.

pomembno je zdravo prehranjevanje, nekajenje, telovadba, zadovoljno življenje brez velikih skrbi, notranje veselje……..potem je tudi menopavza “lahka” stvar….

v bistvu vsaka ženska doživlja menopavzo na svoj način. Ravno tiste ženske, ki se menopavzi upirajo in zoperstavljajo, imajo največ problemov. Nekatere smo prav vesele, da je končno prišla ta “osvoboditev ženske”….

Me, ki prebiramo ta forum že vemo to, da je “zgodaj” nastop menopavze okrog 40. leta. Mislim, da je avtorica to tudi hotela reči.
Sicer vprašanje, ki ga je naslovila avtorica tudi mene zanima, sploh glede na današnje težnje, da je treba “nujno jemati hormone”, če hočemo doživeti starost brez osteoporoze in bolezni srca in ožilja. Torej????

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena…

Šele sedaj sem zasledila vaše vprašanje, če poznam kakšno, ki je v meni brez težav…čila in zdrava….
Seveda…jaz poznam tudi takšne. Ampak…več poznam žensk, ki pa imajo težave. Poznam tudi takšne, ki zanikajo, da imajo težave – čeprav vsa okolica to vidi in občuti…samo one ne!
Sicer pa je večina naših babic dočakala starost brez hormonskih dodatkov…večina jih je delala na kmetiji ali majhnem domačem vrtu, bile so “duša” gospodinjstev svojih odraslih zaposlenih otrok..pozimi so pletle puloverje in bile zaupnice in zagovornice svojih vnukov…. v menopavzo so prešle mirneje.
Drage moje…saj ne gre za to, da je “treba nujno jemati hormone”. In ne gre za to, da smo “uporabnice hormonov” ženske, ki se “ne morejo sprijazniti s staranjem, in se upirajo menopauzi”…

Gre za to, da pri nekaterih menopauza, oz.že perimenopauza zelo “poseže” v kvaliteto življenja s tem, da nas simptomi ( že neštetokrat omenjeni ) ovirajo pri aktivnem delu, “polnem” življenju in prehitro “opominjajo”, da se staramo…In to kljub zdravi prehrani, gibanju, nekajenju…! In tu ne gre za “težnjo” po jemanju hormonov. Gre za zavestno odločitev, pravico posameznice – ali bo jemala hormone ali jih ne bo…
In mislim, da bi morale imeti ženske pravico biti o vsem informirane, hormoni (BH) bi morali biti dostopni (cenovno in v različnih oblikah, tako bioidentični estrogeni, kot bioidentični progesteron in tudi drugi hormoni, ki nam z leti “omagajo”…) prav vsem.!

Jaz za sebe vem, da vsekakor želim BH….(čeprav verjetno ne bi kar prej “omagala in prej umrla”brez njih), ker pri svojih petdesetih ne želim cele palete simptomov menopauze!
Nihče me več ne bo “opominjal”, češ, kako naravno je ,da se pač staraš…in kako naj zdravo jem, se rekreiram, pridno delam v službi, skrbim za dom…in, da ne rabim hormonov..saj libido z leti itak normalno upade…
Dokler bo pri nas tako kot je,(žalostno, tristo let za leseno žlico…prava podoba “trpečih mater, ki so svoje poslanstvo kot ženske zaključile – sedaj naj dajo mir in naj bodo le še pridne “babice”…) bom šla po hormone pač čez mejo….tako kot do sedaj. Je vredno !

L.P.

ok…..ti opisuješ tukaj sebe in tvoj način sprejemanja menopavze. Najprej mi pojasni, ali se upiraš staranju ali se ne upiraš. Ker najprej praviš prvo, potem praviš drugo…..:))))

……ne moremo pa mi zdaj posploševati, da pa vse ženske, ki ne želijo BH, ali pa ženske, ki “se res želijo starati po NARAVNI poti” brez “dodatkov” in to staranje sprejemajo in se ne upirajo z raznimi izgovori za poseganje po dodatkih…….., te pa naj bi bile nevedne, nerazgledane, trpeče matere, kot praviš, tristo let za leseno žlico. Ne, to pa ne velja za vse.

Pozdravljeni…

OK….da, UPIRAM se! Neprespanim nočem z nočnim potenjem, nihanjem razpoloženja, občutku, da ne funkcioniram, tako kot sem nekoč…Seveda, upiram se staranju.Naredila bom vse, kar lahko, da bom zdrava in se bom počutila zdravo (in posledično izgledala dobro).
Spoštujem odločitev žensk, ki so se odločile, da ne bodo posegle po dodatkih in hormonih. Ampak to naj bo NJIHOVA odločitev, po tem, ko bodo ustrezno informirane o plusih in minusih takšne odločitve. Ne pa, da mnoge iščejo pomoč, želijo pomoč…pri zdravniku pa dobijo nepopolne informacije -tu mislim, da jim je ponujeno le klasično NHZ in nasveti o zdravi prehrani in gibanju. Nič o BH.
Kar se tiče BH je res žalostno, da v SLO stopamo korak nazaj.

L.P.

kaj so BH? Kje izvemo več o tem? kJE IŠČEM NA INTERNETU? Je to naravna “zadeva”?

Oda Ado in Star of the sea

Predlagam vamai, da se ne trudita z iskanjem po internetu, kajo so BH in da se
“starata po NARAVNI poti” brez “dodatkov”, da uživata v osvoboditvi ženske, ki jo prinaša menopauza”,
nam pa pustita, da se “upiramo staranju z raznimi izgovori za poseganje po dodatkih”, kot to imenuješ ti Star of teh Sea.

LP Jerneja

zakaj ne?

Malo deluješ nestrpno s temi tvojimi BH. Ali ti BH nič ne pomagajo proti nestrpnosti????

mar ni to forum za vse ženske v klimakteriju?

ali le za tiste, uporabnice BH?

Mogoče pa bomo VSE ženske nekoč uporabljale BH.?? Tudi me, ki jih danes ne uporabljamo?

Zato pa lahko o tem debatiramo in izražamo svoja mnenja.

Rada bi poudarila da ženske uporabljamo BH le iz razloga ker imamo nevzdržne simptome menopavze, ki nam onemogočajo normalno življenje in ne zato da bi se upirale staranju in želele ostati mlade!
Nikomur ne privoščimo takih tegob kot smo jih preživljale, ker SMO izbrale staranje po naravni poti in zato odklonile pavšalno zdravljenje z NHZ.
Iz prve roke lahko povem da bi se mi zmešalo brez BH,

Vsem lep pozdrav

Ja, res so to MOJI BH. Hvala bogu za njih..
A da ti delujem nestrpno? Niti v sanjah nisem želela izpasti tako. Predvsem želim deliti izkušnjo s temi hormoni, ker jim ob pomoči ginekologinje brezkompromisno zaupam in ker so mojemu življenju vrnili kvaliteto.
In pomagajo mi BH, ti si niti v sanjah ne moreš misliti kako zelo. Pred njimi sem probala tisoč in eno rožico in razne nadomestke, ki jih v lekarnah prav zasoljeno prodajajo in obljubljajo, da bodo vse težave menopauze čudežno izginile.. Trudila sem se, da bi te spremembe, ki so mene in mojo družino uničevale, sprejela, kot da so del psihofizičnih sprememb, s katerimi se mora vsaka ženska prej ali slej soočiti.
Toda, ko se pri 45.letih srečaš s popolno odsotnostjo želje po spolnosti, ko je nožnica tako suha, da je vsak spolni odnos boleč in se jim zato izogibaš, ko jokaš, razgrajaš, obupuješ, si depresivna, brez energije, te bolijo sklepi, potem si samo želiš, da bi se ta nočna mora enkrat končala in da bi ti nekdo ali nekaj pomagal. Ker jaz mojega moža še po 25 letih neizmerno ljubim in si ga želim, se nisem hotela sprijazniti, da ne morem več uživati v spolnosti. In to, da so mi BH hormoni odpravili vse te težave in mi zopet vrnili užitke in se zopet veselim življenja in sem vesela, polna elana, pa to je čudež in ne pustim, da mi kdo jemlje to pravico, da o tem govorim. Ne vsiljujem pa svoje resnice nikomur, samo žal mi je vseh tistih, ki tega ne probajo zaradi različnih razlogov.
Vsekakor pa je bil glavni razlog, da sem malo cinično odgovorila na tvoje spraševanje :
“kaj so BH? Kje izvemo več o tem? kJE IŠČEM NA INTERNETU? Je to naravna “zadeva”? ” ta, da sem ga razumela kot provokacijo morda nekoga, ki res nima pojma o čem govorimo ali pa ima še preveč pojma, pa se gre tukaj neke igrice. Vsekakor se opravičujem, če si razumela kot nestrpnost, ker bolj miroljubnega človeka, kot sem jaz, težko srečaš.

P.S.
Za konec pa čeprav ne sodi v temo, bi pa rada še tole podelila z vami. V ONI sem brala intervju s psihologinjo Valerijo Bužan in se odločila, da
danes, ko ima moj starejši sin rojsni dan in smo malo razširjena družina odšli k njemu na obisk v Ljubljano, odidemo na obed v novo gostilno Druga Violina http://www.val202.si/2012/08/biti-druga-violina-je-lahko-tudi-dobro-2/.
Ko boste imeli čas, se oglasite tam, toliko lepih občutkov, kot jih občutiš, ko te postrežejo ljudje s posebnimi potrebami, je res vredno obiska in okusnega obeda pravih slovenskih jedi. Iskrene čestitke za idejo.

Mirolljuben nočni pozdrav vsem

Jerneja

Kako sem vesela, da so me tegobe menopavze pripeljale do fantastičnih žensk kot je Jerneja, Senčarjeva, Stana, ……..

vsem poljubčke

Prebiram probleme , pa tudi sedaj jaz nevem kaj so BH , ker bi rada vedela kaj je to ???
Prosim , če mi lahko katera odgovori .
Jaz imam že 20 let te vročinske vale in ostale probleme kot jih je navedla zgornja g.jerneja62 – stara sem 65 let , probala vse živo – drago iz lekarn , v prvih začetnih letih tudi hormone .
Včasih se mi zdi , da se mi bo zmešalo od teh vročinskih valov .

Lp

Proba65, mogoče ste do sedaj že našli odgovore, pa vseeno – bioidentični hormoni so hormoni, ki so narejeni sintetično v laboratoriju iz naravnih snovi (jam, soja), po sestavi pa so enaki (identični) našim naravnim hormonom. Npr. progesteron, ki ga proizvede naše telo, je ravno tak, kot v preparatu z “bioidentičnim” progesteronom, in naše telo ne razlikuje med enim in drugim. Vendar pa nadomeščanje hormonov ni tako enostavno, saj stvari niso črno-bele. Na naš hormonski status namreč vplivajo številni dejavniki, ki jih ob predpisovanju terapije ne smemo zanemariti. Nadomeščanje hormonov je zato lahko le dodatek k ostalim ukrepom – redna vadba, prehrana… Prav tako ne gre samo za nadomeščanje enega ali dveh hormonov pavšalno, vsem ženskam s podobnimi težavami enako, zato uporaba preparatov kar na pamet ni priporočljiva oziroma je lahko celo škodljiva. Zato je pred uporabo vsakršne nadomestne hormonske terapije (tudi, če gre za bioidentične hormone!) potrebna strokovna obravnava. Če gre za nadomeščanje spolnih hormonov, pa je nujno tudi redno spremljanje pri ginekologu!
Glede na to, da imate še vedno težave (no, upam, da sedaj vseeno že malo manj), priporočam posvet in pregled, po potrebi pa tudi nadomeščanje hormonov, s čimer se da težave zelo ublažiti.
Lep pozdrav,
Polona Podnar, dr.med., spec.gin. in porod.

New Report

Close