Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza bioidentični hormoni

bioidentični hormoni

Pozdravljeni,

vprašanje sem želela postaviti na tem forumu, vendar je bil verjetno link na klimakterij, zato ga objavljam na tej strani, v kolikor drugaga foruma morda ne moderirate več.

Stara sem 42 let in pred kakšnim letom sem začela opažati spremembe v ciklusu: krvavitev se je pojavila že 16. dan, potem izginila, se spet pojavila kot izcedek, nato se je okoli 25. dneva začela prava mesečna krvavitev, ki je bila zelo obilna. Ginekologinja je predlagala nadomeščanje progesterona v 2. polovici ciklusa, predpisala mi je Primolut nur. Ciklus se je sicer uredil, vendar pa zdravila nisem preveč dobro prenašala: slabo sem se počutila in pojavljali so se mi edemi, najbolj sem bila zabuhla v obraz. Zato sem po dveh ciklusih s terapijo prenehala.
Čez nekaj mesecev se mi je pred menstruacijo pojavila precej velika in boleča zatrdilna v dojki, na površini, nad zatrdlino pa obsežen in ostro omejen eritem. Stanje se je slabšalo do 2. dneva po nastopu menstruacije, nakar se je stanje umijalo. Po pregledu, punkciji in mamografiji sem dobila diagnozo fibrocistična bolezen dojk. Zatrdlina je ostala in se v naslednjem cilusu ni večala.
Vmes sem pregledala veliko različne literature, naletela na knjigo o bioidentičnih hormonih, ponovila celotno endokrinologijo in zdelo se mi je, da vse skupaj ima nek smisel.
Poskusila sem dobili termin pri dr. Toljanovi, vendar je čakalna doba dolga, zato sem si poskusno kupila progesteronsko kremo in jo začela uporabljati v drugi polovici ciklusa. Zelo sem bila presenečena nad spremembami, ki so se začele dogajati v telesu:

– ciklus se je uredil, vmesne krvavitve so izginile, prav tako izcedek par dni pred nastopom menstruacije
– zatrdlina v dojki se je začela manjšati in je po dveh mesecih ne tipam več
– prej se mi je zdelo, da sem zaradi tempa v službi in doma preveč utrujena, zdaj večinoma pokam od energije, vse skupaj deluje kot nekakšen doping
– že dve leti sem imela težave z aknasto kožo in tudi koža se je uredila

Kremo zdaj uporabljam 4. mesec, počutim se sicer odlično, nisem pa prepričana, če s terapijo lahko nadaljujem brez ustreznega nadzora. Poleg tega menim, da bi verjetno morala opraviti tudi krvne preiskave? Zdaj, ko uporabljam kremo, verjetno ni primerno? Koliko časa po prenehanju bi imelo smisel?
Prosila bi vas za mnenje, odgovore na vprašanja in nasvet, kam naj se oglasim po več nasvetov: lahko k vam?
Hvala in lep pozdrav, pika

Pozdravljeni!
Veseli me, da ste našli terapijo, ki vam ustreza in se ponovno počutite odlično!
Zelo dobro bi bilo kontrolirati laboratorijske izvide hormonov, tudi če uporabljate progesteronsko kremo. Kontrola ob jemanju je zelo dobrodošla.
Poleg progesterona bi bil dobrodošel izvid estradiola, FSH, LH inščitničnih hormonov: T3,T4 in TSH. Hemogram je vedno dobrodošel.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
Hvala za odgovor. Kontrola vsega v 2. Polovici ciklusa? Je pomemben dan?
Hvala, lp pika

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Predlagam laboratorij 20., 21., ali 22. dan ciklusa.
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!

Tudi jaz se ne znajdem več. Po prenehanju jemanja tablet Lindinette v 50.letu nisem imela krvavitve 3 mesece, nato 3 mesece normalno, sedaj pa že 6 mesecev hude težave z nenehnimi močnimi krvavitvami. Prejšnji mesec so mi urgentno napravili abrazijo, histološki izvid kaže hiperplazijo endometrija z blago atipijo. Ginekolog mi je predpisal 10 dni jemanja Dabrostona 2/dan, nato pa 3 cikluse hormonskih tablet za uravnoteženje estrogena-prevč in progesterona-premalo, saj sem tudi 2 tedna po abraziji začela ponovno krvaveti. Nato je priporočil histeroskopijo zaradi atipije.

Začela sem se zanimati za hormonske dodatke, saj bi rada težavo rešila dolgoročno in s čim manj posledicami za zdravje. Naletela sem na podatke o bioidentičnem progesteronu (hormonski kremi), vendar bi verjetno morala prej na testiranje hormonov v krvi (ne vem, kje?), drugo vprašanje pa je, ali bi po vašem mnenju taki hormoni pomagali pri mojih težavah in ali bom morala te ali druge jemati dalj časa. Zaradi krvavitev že težko opravljam svoje delovne in druge obveznosti. Hvala za odgovor!

Pozdravljeni!
Terapija vam je bila predpisana z namenom, da se maternična sluznica ne bi prekomerno debelila. S tem bi tudi zmanjšali količine mesečne krvavitve, ki vas ogrožajo. Počutje pri obilnih mesečnih krvavitvah je velikokrat posledica slabokrvnosti ali anemije in naša prva naloga je, da anemijo saniramo in preprečimo.
Če sem prav razumela, vi poznate vaš laboratorijski izvid hormonov (estrogena-preveč, progesterona-premalo pravite).
Svetujem vam, da zaupate vašemu zdravniku. Tako jaz, kot drugi moji kolegi, bi se v vašem primeru odločila za enako terapijo in postopke. Trenutno vas najbolj ogrožajo obilne krvavitve. Gestageni so pri odpravljanju obilnih krvavitev uspešno zdravilo.
Histeroskopija je diagnostična metoda za diagnosticiranje bolezni v notranjosti maternične votline (atipija).

Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close