Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza uporaba progesteronske kreme

uporaba progesteronske kreme

Pozdravljeni,

stara sem 42 let in pred kakšnim letom sem začela opažati spremembe v ciklusu: krvavitev se je pojavila že 16. dan, potem izginila, se spet pojavila kot izcedek, nato se je okoli 25. dneva začela prava mesečna krvavitev, ki je bila zelo obilna. Ginekologinja je predlagala nadomeščanje progesterona v 2. polovici ciklusa, predpisala mi je Primolut nur. Ciklus se je sicer uredil, vendar pa zdravila nisem preveč dobro prenašala: slabo sem se počutila in pojavljali so se mi edemi, najbolj sem bila zabuhla v obraz. Zato sem po dveh ciklusih s terapijo prenehala.
Čez nekaj mesecev se mi je pred menstruacijo pojavila precej velika in boleča zatrdilna v dojki, na površini, nad zatrdlino pa obsežen in ostro omejen eritem. Stanje se je slabšalo do 2. dneva po nastopu menstruacije, nakar se je stanje umijalo. Po pregledu, punkciji in mamografiji sem dobila diagnozo fibrocistična bolezen dojk. Zatrdlina je ostala in se v naslednjem cilusu ni večala.
Vmes sem pregledala veliko različne literature, naletela na knjigo o bioidentičnih hormonih, ponovila celotno endokrinologijo in zdelo se mi je, da vse skupaj ima nek smisel.
Poskusila sem dobili termin pri dr. Toljanovi, vendar je čakalna doba dolga, zato sem si poskusno kupila progesteronsko kremo in jo začela uporabljati v drugi polovici ciklusa. Zelo sem bila presenečena nad spremembami, ki so se začele dogajati v telesu:

– ciklus se je uredil, vmesne krvavitve so izginile, prav tako izcedek par dni pred nastopom menstruacije
– zatrdlina v dojki se je začela manjšati in je po dveh mesecih ne tipam več
– prej se mi je zdelo, da sem zaradi tempa v službi in doma preveč utrujena, zdaj večinoma pokam od energije, vse skupaj deluje kot nekakšen doping
– že dve leti sem imela težave z aknasto kožo in tudi koža se je uredila

Kremo zdaj uporabljam 4. mesec, počutim se sicer odlično, nisem pa prepričana, če s terapijo lahko nadaljujem brez ustreznega nadzora. Poleg tega menim, da bi verjetno morala opraviti tudi krvne preiskave? Zdaj, ko uporabljam kremo, verjetno ni primerno? Koliko časa po prenehanju bi imelo smisel?
Prosila bi vas za mnenje, odgovore na vprašanja in nasvet, kam naj se oglasim po več nasvetov: lahko k vam?
Hvala in lep pozdrav, pika

Pika,
Najbolje bi bilo da napišeš tvoja vprašanja na forum Bioidentični hormoni, tam Senčarjeva odgovarja, drugače pa kar pokliči in se naroči. Je najbolj prijazna in človeška ginekologinja kar jih je in ti bo z veseljem svetovala:

Dr Sabina Senčar
Savska 10 (v Ambulatoriju)
Tel.: 280 32 70
Od 9h do 18h

na vrsti boš v kakem tednu dni.
Veliko sreče!!!

nalica

Spoštovana,

smiselno bi bilo opraviti krvne preiskave pred začetkom uporabe in pa po treh mesescih, da vidite kako je krema vplivala na ravnovesje vaših hormonov.

Ampak seveda testrianje lahko opravite tudi sedaj, da vidite pri čem ste trenutno. Ker je bioidentična krema popolnoma naravnega izvora ni bojazni, da bi si povzročila škodo, če jo uporabljate v skladu z navodili na embalaži.

Lp,K

nova
Uredništvo priporoča

Za hormone je baje bolje narediti test s slino. Ker je bolj točen in kaže proste hormone, na katere s terapijo lahko vpliva se. Pa seveda neinvaziven je. Edini v SLO ki to delajo, sem jih našla na netu so na Toplarniški v LJ. Jaz sem jih poklicala in se zmenila. So mi pa rekli da v lekarni se dobi njihov set in pač tja pošlješ.
Če bom rabila kako terapijo, bo pa itak povedala zdravnica na podlagi izvida.
LP

New Report

Close