Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Vrednost celokupnega testosterona

Vrednost celokupnega testosterona

Pozdravljeni!

Imam 51 let in sme v klimakteriju, uporabljam hormonski obliz. Zivim v Nemciji ze dolga leta in me zanima naslednje. Referencna vrednost celokupnega testosterona je v Nemciji 0,1-0,6 ng/ml. Moj testosteron je bil vsa leta okoli 0,8-0,9 in kar nekaj zdravnikov je zelelo, da ga s pomocjo Diane KT znizam. Enkrat sem jih jemala za tri mesece, pa sem popolnoma izgubila libido in samo jokala sem se, tako da sem tabletke prekinila.
Sem temen tip, imam porascene noge ( si jih brijem, pa me ne moti) in imam tudi dlacice na obrazu, ki si jih pac epiliram, tako kot ze moja mama in babica. Je verjetno genetsko pogojeno. Drugace imam mastno kozo, ampak zato skoraj nobenih gubic in imam polne in velike prsi. Skratka, ne delujem nezensko. Moj libido je bil ves cas nadpovprecno mocen, kar pa me tudi nikoli ni motilo 😉 Ampak v primerjavi s svetlimi Nemkami brez dlak na nogah in na obrazu sem pac bolj porascena in sem pac temperamenten, strasten tip zenske 😉
Moja nova ginekologinja mi je pred kratkim napravila hormonski test in rekla, da mi je celokupni testosteron previsok in da to ni dobro. Bil je 0,66, se pravi nizji kot zadnja leta! Sem pa opazila v zadnjih mesecih, da mi je libido padel, da sem bolj brezvoljna, manj aktivna in to se mi niti najmanj ne dopade. Imam tudi novega, mlajsega partnerja in me zelo moti, da mi libido ni vec tako eksploziven kot se pred enim letom.
Tako da sem osebno nezadovoljna, da mi je testosteron zacel padati, zdravnica pa si dela skrbi, da mi je previsok!
Moja lastna teorija je, da imam kot “juznjakinja” po naravi visji testosteron kot bolj svetle in hladne “severnjakinje” in da zame veljajo drugacne referencne vrednosti. Zato me zanima, kako je to v Sloveniji- do katere meje je celokupni testosteron “normalen” in kdaj povisan? Moj normalen, za nemske razmere rahlo povisan testosteron je zame predstavljal del zivljenjske kvalitete in aktivno spolno zivljenje tudi, tako da nisem prirpavljena se temu odpovedati, samo ker se pac staram. Ce mi bo testosteron dalje padal, bom posegla po bioidenticnemu testosteronu, kot pocneta tudi dve moje prijateljice. Rada bi moji ginekologinji pokazala crno na belem, da zame veljajo drugacna merila testosterona kot za Nemke, ker smo geneticno drugacen tip zensk.

Hvala in lep pozdrav,
Diana

New Report

Close