Najdi forum

Dlesni

Spoštovani!
Že več let se mi odmikajo dlesni predvsem na zgornjih zobeh. Uporabljam mehko ščetko, ščetkam samo navzdol, a se stanje slabša. Zobozdravnica mi je predlagala, da se naročim za pregled na Stomatološki kliniki v Ljubljani. Zanima me, če mi lahko svetujete, pri katerem zdravniku se naročim za pregled in kolikšna je čakalna doba. Pregled bi opravila samoplačniško – zanima me tudi okvirna cena.

Najlepša hvala za odgovore in lep dan.

Janja

Spoštovani,

prav vsi specialisti parodontologi na Stomatološki kliniki v Ljubljani, kamor vas je napotila zobozdravnica, so vrhunski strokovnjaki.

Čakalne dobe na napotnico so v različnih parodontoloških ambulatah (Stomatološka klinika, Zdravstveni domovi, zasebniki s koncesijo) različne in so objavljane tudi na spletnih straneh ZZZS.
Čakalne dobe v samoplačniških ambulatah so praviloma bistveno krajše.
Pri nas se za prvi pregled v samoplačniški ambulanti čaka do 30 dni, cena pregleda pa je 60 Evrov.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Spoštovani!
Najlepša hvala za odgovor. Zanima me še, ali lahko npr. po samoplačniškem pregledu nadaljujem zdravljenje ali del zdravljenja na kocesijo.

Hvala in lep pozdrav
Janja

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

po samoplačniškem pregledu seveda lahko nadaljujete z zdravljenjem v okviru pravic zavarovancev ZZZS (koncesijskim zdravljenjem), vendar takrat, ko bi v skladu s čakalno dobo prišli na vrsto.
Samoplačniška in koncesijska ambulanta sta ločeni, samoplačniški pregled torej ne predstavlja “bypassa” za kocesijsko zdravljenje.

Lp, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Pozdravljeni,

zobozdravnica me je poslala k paradontologu, ker je sumila na paradontozo.
Prijavila sem se na pregled k dr. Binterju za Bežigrad (ker mi je svetovala njega). Pregled je opravil zelo na hitro in potrdil paradontozo. Z zdravljenjnem bi pri njem lahko začela čez cca 700 dni, na stroške ZZZS. Zdravljenje poteka tako, da je potrebno mesečno obiskovanje paradontologa, ki ti ščisti medzobne prostore in tako se po nekaj mesecih opazuje morebitno spremembo. Seveda vmes pravilno ščetkaš. No pa sem raziskovala in ugotovila da bo treba samoplačniško, druge ni. Na zdravstveno zavarovanje imajo vsi čakalno dobo po vsaj nekaj mesecev – kako naj torej pridem do vsakomesečnega čiščenja??? Tukaj ni druge, kot samoplačniško. Prijavila sem se torej samoplačniško, ampak ne vem do kdaj bom tole lahko takole plačevala. Vsak mesec po cca 150 eur!!! Praktično doživljenjsko, saj je paradontozo potrebno stalno spremljati in obiskovati zobozdravnika, sicer delaš vse brezveze in ti bodo lahko kmalu zobje začeli izpadati. Ali ima vse to sploh smisel, se vprašam? Ja vem, da čiste dlesni vplivajo tudi na celo zdravje telesa in drugih organov. Ampak sicer pa razmišljam, da kar obupam in preprosto pustim vse skupaj in če mi bo pri 35ih vse izpadlo, pa pač naj, ali kaj?? Jaz si sicer trenutno tak znesek še lahko privoščim, kaj pa tisti ki si ga že tako ne morejo??’

Spoštovani,

parodontalna bolezen je kronična in zdravljenje je doživljensko, glede pogostosti terapij pa dr. Binterja zagotovo niste pravilno razumeli.

Sicer sem o tem, kako poteka zdravljenje parodontalne bolezni, na forumu pisala že velikokrat, naj na kratko ponovim.
Zdravljenje parodontalne bolezeni poteka v treh fazah.
Prva faza je takoimenovana oralno-higienska faza, pri kateri se opravi luščenje in glajenje korenin. Namen začetnega zdravljenja je zmanjšati količino bakterijskega plaka, ki je glavni vzrok za nastanek parodontitisa, in s tem zamanjšati vnetje. Običajno jo opravimo v dveh sejah, največ pa v štirih.
Po začetnem zdravljenju je potrebno počakati 6-8 tednov, ko se ponovno ovrednoti parodontalne parametre. Če ob kontolnem pregledu parodontolog ugotovil, da so še vedno prisotni obzobni žepi, ki ob sondiranju krvavijo, sledi druga, kirurška faza zdravljenja. Pri pacientih, ki nimajo dovolj dobre ustne higiene, so kirurški posegi kontraindicirani.
Parodontalna bolezen je kronična bolezen, zato je zdravljenje uspešno le, če kirurškemu zdravljenju sledi tretja faza zdravljenja, t.i. vzdrževalno zdravljenje. Ta je integralni del zdravljenja in ga je potrebno izvajati doživljensko. Izvaja se v 3-12 mesečnih intervalih. Dolžino intervalov ocenimo na podlagi točno določenih parametrov.

Vzrok za dolge čakalne dobe je omejena količina sredstev, ki jih zavarovalnica namenja za zdravljenje parodontalne bolezni. Čakalne dobe so res nepojmljivo dolge, dejstvo pa je, da je potek kronične parodontalne bolezen počasen in običajno traja vsaj desetletje, dve ali več, da preide v napredovalo obliko, ki lahko vodi v izgubo zob.
Zaenkrat krije stroške zdravljenja, ki ga opravi parodontolog, zavarovalnica praktično v celoti, ko pridete na vrsto za zdravljenje. Če želite zdravljenje opraviti prej, je to mogoče le kot samolačnik.
Tretja faza, vzdrževalno zdravljenje, pa je v domeni splošnih zobozdravnikov oz. ustnih higienikov in ne spada v okvir pravic zavarovancev ZZZS. Storitev je tako v celoti samoplačniška, kolikor sem seznanjena, pa nikakor ne dosega zneskov, ki jih sami navajate.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close