Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Ciscenje zobnega kamna in spranje mes zobmi

Ciscenje zobnega kamna in spranje mes zobmi

Lp,
Danes sem bila na ciscenju zobnega kamna, ki sem ga imela kar precej. Zobje so lepi in beli po posegu, ampak me moti, da je na dveh mestih nastala vidna soranjica med zobmi. To me zdaj zelo moti, zato me zanima ali se to da kako zapolniti, da tega ni videti?
Lp

Pozdravljeni,

dlesen, ki izpolnjuje prostor med zobmi, imenujem medzobna papila. Pri zdravi dlesni in mlajši populaciji večinoma izpolnjuje medzobni prostor v celoti, v primeru vnetja dlesni pa se oblika spremeni zaradi razkroja vezivnega tkiva. Do določene mere se znižajo tudi s starostjo, občutno pa, ko vnetje napreduje v čeljustno kost.
Vnetje obzobnih tkiv povzročajo bakterijske zobne obloge, generirajo pa vse neravne strukture, na katerih se kopiči bakterijski plak: previsne plombe, prevleke in seveda zobni kamen.
Če bi nastalo špranjo zaprli s plombo, bi zato na dolgi rok povzročili dodatni odmik, zato le to odsvetujem. V določenih primerih se da korigirati z ortodontskim zdravljenjem.
V izogib nadaljnim težavam pa vam svetujem, da dobro skrbite za ustno higieno in da vam redno, vsaj enkrat letno, ultrazvočno odstranijo trde in mehke zobne obloge in zobe spolirajo.

Lep pozdrav,

Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close