Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Odmik dlesni in operacija

Odmik dlesni in operacija

Pozdravljeni,
Na notranji strani zobne površine (tej ki gleda proti jeziku) imam (na 4.zobu spodaj levo) odstopanje dlesni. Bila sem že na pregledu na stomatološki kliniki kjer so mi sporočili, da imam marca ponovni pregled, na katerem se bom tudi odločila za operacijo ali pa le to zavrnila. Če prav razumem pri operaciji odvzamejo del tkiva trdega neba in ga prišijejo na mesto, kjer je prišlo do odstopanja dlesni. Zanima me kakšne so posledice tega posega, da se ne bom odločila za poseg popolnoma nevedoč o posledicah. Zanima me kako je glede prehranjevanja in umivanja zob v dnevih po operaciji, kako močna je bolečina, kaj se zgodi z mestom na trdem nebu, kjer je bilo tkivo odvzeto? Poseg poteka pod lokalno anastezijo? Zanima me tudi, kakšne posledice lahko pričakujem v primeru, da se za poseg ne odločim? Se bo stanje poslabšalo? Stara sem 21 let.

Najlepša hvala za vse informacije in lep pozdrav

Pozdravljeni,

kot so vam gotovo povedali je odmik, ki je pri vas prisoten na spodnji štirici, nevnetne narave. Ne gre torej za parodontalno bolezen, ki lahko vodi v izgubo zob.
Indikacija za predlagano kirurško prekrivanje je primarno estetska in ga zato izvajamo običajno na lični strani, na jezični zelo redko. Izjema so mesta, kjer je odmik tako velik, da sega že v premično sluznico in je zato lahko oteženo ustrezno čiščenje zob, kar seveda lahko ima negativne posledice. S pravilno ustno higeino se sicer stanje odmikov tudi brez operacije ne bi smelo slabšati.
Poseg poteka v lokalni anesteziji. Odvzemno mesto na nebu je v roku enega tedna relativno zaceljeno in pacienti navajajo, da so bolečine po posegu le minimalne do zmerne. Zelo pomembno je, da mesto, kjer se bil prišit vsadek, miruje, tako da boste, če se za poseg odločite, dobili natančna navodila glede prehrane in ščetkanja po posegu.

Lep pozdrav,

Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close