Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Kronični parodontitis-izvid

Kronični parodontitis-izvid

Pozdravljeni,

prosim Vas za razlago izvida in Vaše strokovno mnenje o moji diagnozi (moj prvi pregled pri parodontologu):

Dg.: Kronični parodontitis
RTG ortopan: Močna horizont. resorbc. alveol. kosti
Majavost: povsod 0
Recesija: povsod 0
Globina: od 3 do 8 (večinoma je 5, 6 in 7, na mesta tudi 8)

Opravljena mi je bila kiretaža ging. žepov v zg. čelj., dobila sem navodila za pravilno ustno nego, priporočili so mi zobno pasto in ustno vodo Curasept ter zobno prho.
Zanima me še, ali je to normalno, da mi pri uporabi zobne prhe na spodnjih zobeh (kjer še ni bila opravljena kiretaža) močno krvavijo dlesni.

Najlepša hvala za odgovore.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

kronična parodontalna bolezen nastane kot posledica kopičenja in razmnoževanja bakterij v zobnih oblogah na površini zoba ob robu dlesni.
Vnetje je sprva omejeno na dlesen, to imenujemo gingivitis, dlje trajajoče vnetje pa vodi v parodontitis, pri katerem pride do propada obzobnih tkiv, kar ima za posledico razgradnjo čeljustne kosti in nastanek obzobnih žepov. O parodontalnem žepu govorimo, ko merijo globine sondiranja 5 mm ali več. Globlji kot je žep, bolj je parodontalno vnetje napredovalo.

Zdrave dlesni ne krvavijo; krvavitev je vedno znak prisotnosti vnetja. Največja napaka je, če se pri ščetkanju tem mestom izogibate. Tekom parodontalnega zdravljenja lahko pričakujete, da bo krvavitev povsem izzvenela oz. ostala omejena na majhno število mest.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Pozdravljeni,

ponovno Vam pišem, ker se moje stanje kljub zgoraj omenjeni terapiji in kiretažam ni nič izboljšalo oz. se je še celo poslabšalo. Pri ščetkanju mi dlesni še vedno močno krvavijo, ravno tako pri uporabi zobne prhe, zobne nitke in medzobnih ščetk (včasih pa tudi spontano-brez draženja), izteka pa mi tudi gnoj. Zobozdravnica pravi, da oblog nimam in da je moja higiena primerna. Pred kratkim sem postala tudi anemična (železo je bilo zelo znižano, tako da sem dobila infuzijo železa), kar prej nikoli nisem bila. Naj povem še to, da sem stara 32 let, ne pijem alkohola in ne kadim (in tudi nikoli nisem), jem pa vso mešano hrano. Ker imam pregled pri parodontologu šele čez en mesec in pol, me zanima, kaj Vi menite o tem in kaj mi svetujete?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa ima lahko posledice tudi v ustih, ki se manifestirajo predvsem na sluznici in na jeziku. Direktna povezava s parodontalno boleeznijo pa zaenkrat ni poznana.

Po temeljiti higienski fazi z odstranitivijo konkrementov nad predvsem pa pod nivojem dlesni vidni znaki vnetja – krvavitev in gnojenje pričakovano izginejo ali se vsaj značilno zmanjša. Brez pregleda je nemogoče ugibati, zakaj pri vas temu ni tako.
Predlagam, da počakate na ponovni pregled pri vašem parodontologu. V enem mesecu se ne bo zgodilo nič dramatičnega.

Lep pozdrav, AM

New Report

Close