Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija ustni higienik

ustni higienik

Lepo pozdravljeni!
Prosila bi vas za mnenje glede potrebnih posegov pri ustnem higieniku. Opravila sem računalniško paradontalno merjenje obzobnih žepkov. Izkazalo se je, da se je kar nekajkrat pri merjenju pojavila krvavitev (na 28 točkah – 17%). Globina žepkov ni presegla 3 mm (največ, 3 mm je na 4 mestih zgoraj in na 7 mestih spodaj).

Priporočali so mi odstranitev zobnih oblog, zobnega kamna ipd… Tako, da bo vse gladko. Nato pa še odstranitev bakterij iz obzobnih žepkov z laserjem (baje se bakterije zeleno obarvajo in jih laser nato uniči). Na ta način naj bi se obzobni žepki zmanjšali (npr. na 2 mm). Ker vse skupaj znese kar precej, več kot 500 eur, me zanima, če so te storitve glede na moje trenutno stanje res potrebne oz. je korist od njih tako visoka, da se jih splača opraviti in če je to realna cena za take posege. Vidim, da je samo čiščenje oblog in zobnega kamna tam od 50 -100 eur kar je bistveno manj od meni ponujene cene.

Dlesni mi ob ščetkanju ne krvavijo, očitno pa so nekoliko vnete zaradi oblog in zobnega kamna. Glede obzobnih žepkov pa sem torej v dilemi in vas prosim za mnenje. Hvala.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

ob branju vašega vprašanja se sprašujem, ali gre za nepoznavanje osnov parodontologije ali za perverzno pogoltnost terapevta, ki ste ga obiskali.
Ustni higienik ima le dvoletno strokovno šolo in zelo omejeno znanje, zato pa mora delovati pod okriljem zobozdravnika, tako da kritika velja predvsem njemu. Zdravniki in zobozdravniki smo zavezani Hipokratovi prisegi in naj bi delovali v dobro pacienta. V vašem primeru, žal, ne.

Naj vam na kratko razložim.
Dlesen se pripenja na zob s prostim robom, tako imenovanim ŽLEBOM, ki meri 1-3 mm. Žleb je mesto, kjer se najbolj zadržuje plak, na katerem so prisotne bakterijske zobne obloge. Če plaka ne odstranimo dovolj temeljito, se že po nekaj dneh pojavi vnetje, ki je omejeno le na dlesen. Imenujemo ga GINGIVITIS in je zelo pogost. Ob vsaj enem zobu ga najdemo skoraj pri vsakomur. Z vsakodnevnim natančnim odstranjevanjem zobnega plaka z roba dlesni ga je mogoče PREPREČITI in POVSEM POZDRAVITI. Če pa se zobne obloge zadržujejo dlje časa, s pomočjo mineralov, ki so prisotni v slini, nastane zobni kamen. V tem primeru se je potrebno poslužiti enostavnih profesionalnih postopkov, to je ODSTRANITVE ZOBNEGA KAMNA IN POLIRANJA ZOB. Kot rečeno se vnetje ob dobri ustni higieni po tem povsem pozdravi, BREZ TRAJNIH POSLEDIC.

V ustih je prisotnih pribljižno 700 različnih vrst bakterij, v 1 kubičnem milimetru plaka 100 milijonov bakterij. Pri zdravih osebah, kar vi očitno ste, so bakterije pretežno neškodljive in je predlagano LASERSKO ZDRAVLJENJE popolnoma nepotrebno in samo sebi namen.
Povdarjam, globina sondiranja 3 mm pomeni normalno globino sondiranja in ne bolezenskega ŽEPA, kot vam je bilo predstavljeno.
Več o tem si lahko preberete na naši spletni strani.

Lep pozdrav,

Ana Mikuž, dr. dent. med., spe. parodontologije

New Report

Close