Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Recesije dlesni in tehnike čiščenja zob

Recesije dlesni in tehnike čiščenja zob

Spoštovani,

zanima me, katere tehnike čiščenja zob so primerne pri recesijah dlesni. Če se ne motim, sem v starejših sporočilih nekoč zasledila, da sta primerni tako vertikalna kot krožna tehnika čiščenja zob. Včasih imam občutek, da pri vertikalni tehniki (od rdečega k belemu) ne uspem dovolj očistiti roba med dlesnimi in zobmi. Mogoče veste, kaj bi lahko bil vzrok temu?
Zanima me tudi, kakšna je razlika med Bassovo tehniko in krožno tehniko čiščenja zob. Glede nitkanja zob me zanima, koliko pod dlesnijo naj gre nitka, da bo čiščenje učinkovito oziroma kdaj vemo, da smo očistili do konca prostega roba dlesni.

Vnaprej hvala za odgovore.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

tehnik ščetkanja zob je veliko in ni dokazov, da bi bila ena metoda učinkovitejša od druge. Bolj kot gibi je pomembno, da so vse ploskve zob očiščene sistematično in natančno. Običajno skušamo zato tehniko ščetkanja, ki jo posameznik že uporablja, prilagoditi tako, da je ščetkanje učinkovitejše.
Pri Bassovi tehniki usmerimo ščetko proti dlesni pod kotom 45 stopinj glede na vzdolžno os zoba, kar naj bi omogočilo istočasno čiščenje dlesninega žleba. Vendar ta metoda pri posameznikih s tankim biotipom dlesni, pri katerih so že prisotni domiki, ni najbolj priporočljiva.

Na zadnje vprašanje ste odgovorili sami. Zobno nitko vodimo pod kontaktno točko zoba do konca žleba-prostega roba dlesni. Silo moramo kontrolirati, sicer lahko povzročimo poškodbo pripoja dlesni, kar lahko vodi v odmik dlesni.

Lep pozdrav, AM

Spoštovani,

hvala za vaš odgovor. Bom nadaljevala kar z vertikalno tehniko čiščenja zob.

Pred kratkim sem ugotovila, da nitko vodim premalo pod rob dlesni in zaenkrat še nisem pridobila občutka, kdaj nitko vodim dovolj pod dlesen, zato me zanima, če obstaja kaj, po čemer se lahko ravnam, da bom vedela, kdaj je nitka prišla do konca prostega roba dlesni (če pri nitkanju zaboli, je najbrž že preveč, kajne?). Pri nekaterih zobeh imam namreč občutek, da gre nitka lahko bolj pri drugih pa manj pod rob dlesni.

Vnaprej hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

povsem normalno je, da gre pri nekaterih zobeh nitka globlje kot pri drugih. Žleb proste dlesni namreč lahko meri od nekaj desetink milimetra do treh milimetrov, ob različnih zobeh pri istem posamezniku. Ko pridete do konca roba proste dlesni začutite “odpor” mehkega tkiva, kar pa nikakor ne predstavlja bolečine.

Menim, da boste najenostavnešje in najzaneslivejše rešila dileme, če vam ob naslednjem obisku vaš zobozdravnik desmonstrira pravilno tehniko nitkanja.

Lep pozdrav, AM

New Report

Close