Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Vneta dlesen

Vneta dlesen

Pozdravljeni!
Star sem 38. Slabi 2 leti nazaj, mi je pri jedi počila štirica (vertikalna razpoka). Zobozdravnica mi je s težavo, ker je ostal le majhen del zoba, naredila mislim da onlay porcelanast nastavek. Pred tem sem moral h kirurgu, da mi je znižal dlesen. Približno 2 meseca nazaj pa se mi je tam dlesen vnela. Je občutljiva (tudi rahlo boleča) na dotik, hkrati pa se iz njega ves čas čuti gnojni izcedek, najbolj pri sesanju z jezikom ob jedi ali po njej. Zjutraj ga načeloma ni čutiti.
Zobozdravnica mi je priporočala spiranje z 3% peroksidom (upam, da sem pravilo napisal). To sem počel okrog 14 dni do 3 tedne. Stanje glede gnojnega izcedka pa se ni pretirano izboljšalo. Po ponovnem pregledu in pogovoru z njo ni predlagala nobenih drugih ukrepov, razen ruvanja zoba. Zob je tudi rahlo majav. Prav tako mi je dala napotnico za parodontologijo po ogledu RTG slike, tudi preventivno, ker je imela moja mama težave s parodontozo. Prav tako pa je opazila globji žepek pri petici zgoraj, zraven te štirice. Vendar kolikor vem, je tisti žepek bil prisoten že preden je ta štirica počila. Napotnica je napisana s 3. stopnjo nujnosti, kar pomeni vsaj eno leto čakalne dobe.
Zanima me, ali se tak zob (dlesen) sploh še da kako drugače (po)zdraviti oziroma ali lahko nezdravljenje povzroči kake hujše težave, glede na to, da je gnojni izcedek prisoten vsak dan.
Za ustno higieno redno skrbim, to je 2x umivanje, 1x nitkanje in tudi vsaj 1x ščetkanje medzobnih prostorov / na dan. Slabega zadaha ob takšni higieni nimam niti zjutraj.

Pozdravljeni,

glede na opisano je velika verjetnost, da gre za vertikalno poko korenine. Prognoza takega zoba je brezupna. Zob je potrebno čimprej odstraniti.

Ohranjanje takega zoba ima za posledico razgradnjo okolne kosti, kar je ne glede na načrtovano nadmeščane zoba – klasično, z mostičkom ali protezo, ali implantološko, neugodno. Obenem predstavlja tak zob krončno vnetno žarišče, lahko pa pride tudi do akutnih zapletov.

Lep pozdrav, AM

Hvala za hiter odgovor. Se da s kakšno aparaturo prej preverit, če je korenina počena?

nova
Uredništvo priporoča

Največ podatkov dobimo s pomočjo CB-CT-ja, ki nam da tridimenzionalno sliko zoba, v vseh treh prerezih. Poka se sicer vidi le izjemoma, ko so fragmenti dislocirani, nam pa omogoča, da jasno opredelimo, ali je patologije prisotna v zobu ali v obzobnih tkivih, in na podlagi tega in kliničnega pregleda lažje sklepamo na poko.

Najzaneslivejši način je vsekakor kirurški poseg, pri katerem dvignemo dlesen oziroma sluznico, ki prekriva zob, in si poko prikažemo. Če se izkaže, da je dejansko prisotna, zob istočasno odstranimo.

Lep pozdrav, AM

New Report

Close