Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje dojenčka in EPILEPSIJA

Cepljenje dojenčka in EPILEPSIJA

Spoštovani…..
Imamo dojenčka, starega 2 meseca. Dobili datum za cepljenje pri 3 mesecih.
Imamo vprašanje; Glede na to da imamo v družini (stric dojenčka po očetovi strani) zgodovino epileptičnih napadov čez celo osnovnošolsko obdobje, in glede na cepiva, naj bi bil velik riziko pri cepljenju da ima naš dojenček le po tem posledice. Tako piše v navodilih cepiva…
Poleg ima oče otroka alergije na ”peru balsam” -opravljena testiranja, in dva strica po očetovi strani razne alergije na trave ki rastejo zunaj….

Cepljenje JE OBVEZNO, torej, kaj lahko naredimo??

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

Spoštovani, epilepija pri sorodniku in preobčutljivost na trave v družini ne predstavlja nikakršne kontraindikacije za cepljenje sicer zdravega dojenčka. Če vas karkoli skrbi, se o tem pogovorite z vašim pediatrom. Pri stranskih pojavih po cepljenju so navedeni vsi znaki, ki so juh opazili v določneme obdobju po cepljenju, ne glede na to, ali so s cepljenjme v vzročni povezav ali ne (in so se v tem časovnem obdobju pač pojavili naključno)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani Ga. Nina P….
Glede na cepivo M-M-RVAX PRO, je v navodilih lepo napisano da potrebno raziskati ozadje itd, če je kdo v družini imel EPILEPSIJO……! Tako da vaš odgovor je za lase privlečen…. in ne odraža dejanskega stanja cepljenja itd…
Sicer, tega res da NI V SLOVENIJI NIKJER NAPISANO (se sprašujem zakaj), je pa na vseh tujih straneh, NE na forumih kot je ta, ampak na zdravstvenih straneh in v Ang jeziku….
Tako da vaš odgovor je daleč od dejanskega stanja…. 🙁

Pričakoval sme vaš strokovni odgovor, ki bo pomagal da bomo lažje in brez skrbno cepili otročka, a nam niste pomagali. Še več, dokazali ste brezbrižnost ne strokovnost.
Da povem še to, da ko smo sedaj povedali IDENTIČNO naši P, je preverila pri Alergolog/)Imunolog, in res je kot pišem, da SE NE SME kar cepiti otroka če je v družini bila epilepsija in nas je napotila dalje na preiskave.

Sedaj se sprašujem ali so vaši odgovori sploh strokovno podkovani? Ali zgolj napisani s strani ”farmacevtskih družb” da bi v njihov mošnjiček padlo čimveč €, ne glede na zaplete in stranske učinke po cepljenju…?
Hvala za vaš cenjeni strokovni odgovor.

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, odgovarjam vam ne glede na vaš aroganten odgovor. Namigovanje na kakršnokoli povzavo s farmacevtsko družbo je popolnoma neresnično.
Pa vseeno:
Tako pri cepivu priorix kot MMRVAX PRO je svetovana “ustrezna previdnost”pri uporabi pri posameznikih z motnjo osrednjega živčevja, nagnjenostjo k vročinskim krčem ali z družinsko anamnezo konvulzij. Cepljene osebe z anamnezo vročinskih krčev je treba natančno spremljati. Ta ustrezna previdenost se nanaša pač na vedenje, da se v nekaterih družinah vročinski krči pojavljajo pogosteje, znotraj družine pa se običajno obravnava oba starša in zlasti sorojence. Tudi vročinski krči pri navedenih družinskih članih ne pomenijo kontraindikacije za cepljenje, temveč le “opozorilo”, večjjo pozornost, da se morda lahko pojavijo tudi pri ostalih.
Svetovala sem vam tudi, da se o svojih dilemah pogovorite s pediatrom, kar ste očitno tudi storili. Napoteni ste na nadaljno obravnavo. To, da se otroka apriori ne sme cepiti, če je bila v širši družini prisotna epilepsija, ne drži. Epilepsija v družini predstavlja ev. indikacijo, da se kvečjemu ugotavlja morebitne možganske prevzdaržnosti pri sorodnikih, NE pomeni pa, da če jo bomo našli, da otroka ne bomo cepili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Pirnat,

za vašo šefico smo že izvedeli resnico:
http://www.finance.si/8502912/MSD-in-Pfizer-razkrila-pla%C4%8Dila-Alenki-Trop-Skaza-zdaj-na-tapeti-posli-ministri%C4%8Dinega-mo%C5%BEa?src=pj240314

Spoštovani, pišete pod napačno temo in povsem izven konteksta.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Gospa Nina se tako trudi in poleg tega, da nadomešča šefinjo, nastopa na TV in skrbi za javno zdravje zdaj še v prostem času tukaj nam odgovarja. Bodite no malo bolj hvaležni za njeno požrtvovalno delo. Česa takega si res ne zasluži.

Spoštovani…..
Prvo, moj odgovor ni aroganten, in daleč od tega (se opravičujem če tako razumete)….če pa pogledate vašega, glede na to da ste profesionalka, pa bi morali razumeti da je vaš odgovor napadalen (OK vas deloma razumem da morate tako nastopati v javnosti) in če vzamem povzetek; CEPILI BOSTE OTROKA-PA ČEPRAV GRE ZA ŽIVLJENJE!?
Glede na vaš zadnji stavek, razumem tako, da vas prav nič ne zanima KAJ oz KAKO bo z otrokom, VAŽNA JE ŠTEVILKA cepljenih...? Se razumeva da vam je malomar za zdravje in življenje otrok, ampak je važna številka cepljenih??
Potemtakem lahko na to tudi tako razumem, da po vsakem cepljenem otroku ”pade kak € v vaš žep”, in dnevno spremljajte koliko otrok so cepili, da veste koliko bo pristalo v vašem žepu??

Žal, me žalosti vaš napadalni odgovor, pričakoval sem da bo strokoven, in da boste napisali da je vedno prvo ZDRAVJE otroka… Res sem razočaran od strokovnjaka da prejmem tak odgovor.

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

P.S.; Eno strokovno vprašanje….
Otrok ima recimo alergije na sestavine ki so v cepivih. Mi NE MOREMO vedeti ali je na sestavine v cepivu alergičen. Tudi, vemo da vseh sestavin pomožnih ne bodo nikoli izdali farmacevti. Tu mislim da se še oba strinjava….
OK, in da otrok dobi PO cepljenju hude reakcije, recimo da ga (BOG NE DAJ), zaznamujejo celo življenje…
Seveda, prvo kar bo, je to, da bo vsak rekel da NI od cepiva… Da je to pač iz milijon drugih razlogov…. naš otrok je trenutno zdrav da bolj ne more bit…

Sedaj pa vprašanje; Ali kdo odgovarja če pride do nepopravljivih posledic? Oz, KDO ODGOVARJA? Logično je da je napisano v navodilih do česa lahko pride po cepljenju… In to bom sedaj dobil od vas odgovor da sem seznanjen ”s stranskimi učinki”, ampak če sem seznanjen s stranskimi učinki, ali ni potem moj pravica da če stranskih učinkov ne sprejmem, da lahko tudi cepljenje zavrnem??
Ker jaz ne morem sprejeti stranskih učinkov, oz., da našega otroka ”poškodujem oz. mu uničim življenje” s cepljenjem….
Zakaj moram potem podpisati da sem seznanjen s stranskimi učinki? Ker v bistvu nisem… In jih ne sprejmem… Saj ne vem kako se bo otrok odzval?? Tu mi sedaj ni jasno-moram cepiti, ker vi tako rečete (oz zakon), ampak, odgovornost pa moram po cepljenju sprejeti jaz??
Se pravi; JAZ NE MOREM PODPISATI tega….
Hvlaa za vaš strokovni in razumljiv odgovor.

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

Upam da dobimo odgovor na zadnji dve vprašanji? Ker me zanima vaše strokovno mnenje.
Zakaj vam pa pisal v prvi vrsti, zato:
MMR VAX Pro; nisem našel v Slo nikjer navodil za uporabo, stranskih učinkov itd, našli pa smo na ANGLEŠKI strani; http://www.netdoctor.co.uk/childrens-health/medicines/mmrvaxpro.html
In če na hitro pogledate link, smo tam pri:
Use with caution in
• People with a history of allergies.
• People with a history of severe, immediate allergic reactions to eggs (eg anaphylaxis, hives, swelling of the mouth and throat, difficulty breathing, or shock after eating egg).
• People with a personal or family history of convulsions (fits or seizures), eg epilepsy.
NO; Tam piše da pozor če je v družinski zgodovini bila recimo epilepsija….

No, naša Pediatrinja je takoj preverila in dobila odgovor da ne smemo cepiti. Tako da mogoče si tole preberete…., pa potem lažje na vse odgovorite…
Pa še enkrat; Ne nisem aroganten, želim le varno cepljenje, če že moram cepiti. Zato tri vprašanja danes….
Hvala in lep dan!

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

Eno vprašanje, glede na napisano, da ne glede na to kaj se zgodi boste vztrajali da se otroka cepi, če vas NinaP pravilno razumemo??
Tudi za ceno življenja?? :O

Povezavo na uradno povezavo na MMR VAX PRO imate tule:
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000604/WC500030170.pdf
Jasno so navedena opozorila. Nikjer ne piše, da se otroka zaradi epilepsiji v širši družini, ne sme cepiti.
V dolgoletni praksi pa smo kar nekajkrat opažali, da nevrologi včasih neutemeljeno niso cepili otrok z zgodovino epilepsije. V praksi smo tudi videli tudi primere otrok z epilepsijo in težkim oslovskim kašljem, ki je tem otrokom dodatno poslabšal venrološke okvare. V bistvu se pri otrocih z nevrološkimi okvarami še bolj bojimo, da bi le ti zboleli z boleznimi, proti katerim cepimo.
ne vem, od kod vam ideja, da nas ne zanima, kaj bo z otrokom. Otroke cepimo zato, da ne bi zboleli s težkimi, množičnimi boleznimi. Cepljenje pomeni “pravico otroka” do zaščite.pred nalezljivimi boleznimi Ponovno vas pozivam, da prenehate z namigovanji na finančno odvisnost.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Vprašanje ni strokovne, ampak pravne narave in izhaja iz Zakona o nalezljivih boleznih:
53.a člen

Oseba, ki ji je z obveznim cepljenjem po tem zakonu nastala škoda na zdravju, ki se kaže v resnem in trajnem zmanjšanju življenjskih funkcij, ima pravico do odškodnine.

Če oseba iz prejšnjega odstavka umre zaradi posledic obveznega cepljenja, imajo pravico do odškodnine pod pogoji, določenimi v tem zakonu, njen zakonec oziroma partner, s katerim je živela v zunajzakonski skupnosti, njeni otroci in starši.

Kot škoda iz prvega odstavka tega člena se ne šteje škoda, ki je posledica strokovne nepravilnosti pri opravljanju cepljenja ali ki je posledica neustrezne kakovosti cepiva v skladu s predpisom, ki ureja zdravila.

Kadar je škoda na zdravju ali smrt osebe, ki se je cepila, nastala kot posledica nepravilnega ravnanja strokovnih oseb pri cepljenju ali neustrezne kakovosti cepiva, se za odškodninsko odgovornost oziroma odgovornosti proizvajalca cepiva uporabljajo predpisi civilnega prava.

Za konec: cepljenje izvajamo zaradi varovanja osebe in prebivalstva pred nalezljivimi boleznimi. Pomeni tudi pravico posameznika, da se varuje, hkrati pa imajo posameznimk dožnost varovati zdravje drugega.

Toliko o zakonu, kar itak poznate. Dobro veste tudi to, da proti vaši volji nihče ne bo cepil vašega otroka.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Žal sem prebrala prejšnje poste. Naš otrok je bil pravkar prvič cepljen z cepivom MMR VAX PRO.
Cepljen je bil včeraj. Pred cepljenjem je naš otrok že imel vročinske krče, zaradi česar imamo doma in v vrtcu zdravilo Stesolid. Sedaj sem resno zakrbljena, saj me nihče ni opozoril, da zna biti to dvoje karkoli problematično, očitno mora danes biti že vsak laik sam svoj zdravnik 🙁
Mi lahko prosim poveste, kdaj lahko pričakujemo vročino, oziroma, ali imate kakšen predlog, kako se sedaj za naslednjih 14 dni otresti skrbi… Otrok je cepljen bil, tako da tu nimamo kaj. Imate mogoče kakšen podatek, kako velika je možnost da bo dobil prav zaradi tega cepljenja zopet vročinske krče? Prejšnjič smo bili zaradi vročinskih 5 dni na infekcijski, otrok je tudi motorično nazadoval, kar se je kasneje sicer popravilo in sedaj ni videti posledic. Vendar ostaja ogromen strah… Ni lahko, kadar ne veš, ali bo otrok preživel ali ne…in trenutno se tolčem po glavi, da se nisem predhodno informirala glede cepiva…kaj če bo zaradi tega otrok za vedno prizadet? Ne smem niti pomisliti na to… Je mogoče bolje, da bi bil sedaj otrok doma, da ne hodi v vrtec, za vsak slučaj, da ne pobere še kje kakšnega virusa?

Hvala za kakršnekoli podatke.
Lep večer.

Spoštovani!
Hvala, ker ste se oglasili, da bomo lažje pojasnili primer. Ker ima vaš otroček vročinske krče, obstaja večja verjetnost, da bo imel ob neki okužbi, oz. stanju, ki ga spremlja povišana telesna temperatura, vročinske krče (v primerjavi z drugimi otroki). Zato ste tudi dobili Stesolid in ga znate uporabljati. Ker se tudi po cepljenju po MMR lahko zgodi, da se pojavi povišana vročina, je možno, da bi se pri višji vročini pojavili tudi vročinski krči. Če se bo pojavila vročina, boste uporabili sredstvo za zbijanje temperature in to je tudi vse. Vročina po cepljenju proti MMR se pojavi najpogosteje cca 1 teden po cepljenju.Lahko jo spremlja blag izcedek iz nosu in izpuščaj. Otroke, ki imajo vročinske krče, proti OMR cepimo, edino temperaturo (če se le ta pojavi) pričnemo zbijati prej.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani ga. NinaP. Hvala za odgovore. Cenim to.
S prejšnjim odgovorom ste me sicer napadli kar ne maram, sedaj pa odpisali približno kot želel. Rečem da verjamem tudi to, da vi nimate nič od tega koliko otrok je cepljenih, ampak da je to vaša služba. Se opravičujem za zgornje… Ampak vsi vemo kako je s temi podkupninami. In to me jezi da določeni delajo vse za denarj.

Ja, kot ste napisali, da epilepsija v družini ni razlog da se ne cepi otroka, so meni pač povedali drugače. Tu se naša poznavanja cepljenja razlikujejo. Zakaj: Ker živa cepiva povzročijo lahko otekanje možganov, možganske skorje itd, ter napake v neurloških znakih, in težke posledice ki po tem sledijo…. Tako so nam povedali.
Tako da nam je Pediater rekel da res ne smejo cepiti, in klicala Alergolog/Imunolog, in je enako potrdil. To pišem zgolj in samo, ker se moje pisanje, razlikuje od vašega. Ali še vedno zagovarjate da MMRVAXPro ne povzroča nobenih zapletov pri Epilepsiji/Vročinskih krčih, čeprav so nam povedali drugače??

Prosim še odgovor na tole, citiram: ”Dobro veste tudi to, da proti vaši volji nihče ne bo cepil vašega otroka.”
Ampak, a bilo javno pisano in podane grožnje, da če se ne cepi otroka, da pač dobimo kazen?? Ki ni majhna… Nekje do 500€ če se ne motim, na skrbnika? kako potem lahko napišete da ne bo nihče cepil otroka? Ali ga cepim, ali pa dam celo plačo za kazen? Vmesne poti ni? Ali pač ne razumem prav kako lahko zavrnem cepljenje da ne bo sankcij/kazni in težav pri vpisu v vrtec itd…?? Prosim za pojasnitev napisane te zadeve glede odklonitve….

Mi ŽELIMO cepiti otroka, da ne bo pomote! Res želimo, to pediater ve-ker ne želimo da otrok zboli za katero smrtonosnih bolezni! Samo NE ŽELIMO da bi karkoli bilo narobe zaradi tega kar pišemo…

Hvala za vaš dragoceni čas in lepo vas pozdravljam.

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

Spoštovani,

Hvala za pomirjajoče informacije. Upam seveda na najboljši izid. Do sedaj imamo navodilo, da zbijamo temperaturo pri 38-38,5 stopinjah. Verjetno velja enako tudi v tem primeru?

Zanima me samo še nekaj – če je pri otroku zamik pri prvem cepljenju z OMR, ali se potem gleda, da je naslednjič cepljen čez cca. 4-5 let, ali se gleda starost otroka in bi tako naprimer hipotetično, da bi bil otrok cepljen prvič pri 6 letih, bila potrebna druga doza prav tako pri 6 letih (z naprimer 1+ mesečnim zamikom)?

Hvala!

Spoštovani, glede zbijanja povišane temperature velja enako navodilo. Za cepljenje proti MMR velja navodilo, da mora za dolgotrajno zaščito oseba prejeti 2 odmerka cepiva, v razmiku najmanj 1 meseca. Predpisan je torej najkrajši razmik, najdaljši pa ne. Ob velikem tveganju za okužbo z ošpicami se revakcinira v krajših razmikih, kadar pa je tveganje manjše (pri prebivalstvu z odlično precepljenostjo), pa se cepi takrat, ko je možnost, da bo oseba prišla na cepljenje, najprikladnješa. (ob sistematskih pregledih, npr.). Pri nas revakciniramo pred vstopom v šolo. (lahko pa bi že bistveno prej)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, strokovna priporočila, vključno s kontraindikacijami za cepljenje proti ošpicam, so objavljena na spletni strani NIJZ:
“KONTRAINDIKACIJE

23. Kdo ne sme biti cepljen proti ošpicam?
Poleg predhodno dokumentirane alergične reakcije na sestavine cepiva ali hude alergične (anafilaktične) reakcije na jajčne beljakovine, je cepljenje z živim, oslabljenim cepivom proti ošpicam kontraindicirano za nosečnice, dojenčke mlajše od 6 mesecev starosti in bolnike s huje okrnjeno imunostjo. Med bolnike s huje okrnjeno imunostjo spadajo bolniki s težjo primarno motnjo imunosti, bolniki po presaditvi krvotvornih matičnih celic dokler prejemajo imunosupresivno terapijo in še 12 mesecev od zadnjega odmerka kateregakoli imunosupresivnega zdravila oz. še dlje v primeru reakcije presadka proti gostitelju, bolniki s presajenimi čvrstimi organi, ki prejemajo imunosupresivno terapijo, bolniki z malignimi obolenji, ki prejemajo imunosupresivno kemoterapijo ali radioterapijo in še 6 mesecev po prenehanju aplikacije, bolniki, ki prejemajo visoke odmerke kortikosteroidov in bolniki, ki prejemajo druga zdravila, ki krnijo imunski sistem. Te bolnike po stiku z virusom ošpic (v kolikor ni dokaza, da so imuni), lahko zaščitimo z dajanjem intravenskih imunoglobulinov. Intravenski imunoglobulini se aplicirajo čim prej oz. najkasneje do 6 dni po izpostavitvi virusu ošpic v odmerku 0,15 g/kg telesne teže v enkratnem odmerku.”

Napisali ste, da je vaš otrok zdrav.

Pri osebi, ki neutemeljeno odklanja cepljenje, je v skladu z zakonom o nalezljivih bolezni izpeljan
postopek, saj je cepljenje obvezno. Osebe se ne cepi pod prisilo, ampak plača denarno kazen. Če pri osebi obstaja začasna ali absolutna kontraindijacija za cepljenje, pa se cepljenje prestavi, odloži ali ne izvede. Predlog za postopek določitve začasne ali trajne kontraindikacije na komisiji za cepljenje, poda zdravnik, lahko pa tudi starši. V primeru ugotovljene kontraindikacije za cepljenje kazni, seveda, ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Pirnat,

bom še jaz opisal svoj primer in izkušnjo z našimi strokovnjaki na področju cepljenja. Naš otrok je imel po prvem cepljenju napade neutolažljivega joka ter prebavne motnje in drisko še skoraj en mesec po cepljenju. Naša p je dejala, da jok ni nič posebnega in da ima pač takšno fazo. Glede driske pa da je verjetno kakšna viroza. Po drugem cepljenju je spet prišlo do neutolažljivega joka. Na naš sum, da bi to lahko bilo povezano s cepljenjem, je to energično zavrnila in tudi v karton se ji ni zdelo vredno vpisovat takšne banalnosti. Z ženo sva izrazila skrb za otrokovo zdravje in predlagala, da bi se nadalna cepljenja ukinila. Namesto razumevanja sva bila deležna plača očitkov kako sva neodgovorna starša in da je cepljenje nekaj najboljšega kar moderna medicina lahko ponudi. Lahko pa predlaga cepljenje pod zdravniškim nadzorom v bolnici. Ker sva dobila občutek, da tukaj v Sloveniji v takšnem represivnem okolju najin otrok ne bo deležen ustrezne zdravniške skrbi (zdravniška skrb bi morala biti za pacienta na prvem mestu), sva otroka odpeljala v Avstrijo na pregled. Tisti neutolažljiv jok, ki je po mnenju naše p samo faza, je bil encefalitični jok. Za tiste, ki ne veste kaj je to: vnetje možganov. Ko sem avstrijskega zdravnika vprašal, ali lahko pride do kakšnih resnejših posledic pri naslednjem cepljenju, me je čudno pogledal in vprašal kako sem lahko tako neodgovoren starš. Otrok lahko utrpi resne nevrološke posledice za celo življenje in da cepljenje vsekakor odsvetuje.
A ni zanimivo, pri nas je vse v najlepšem redu in bi otroka brez pomislekov cepili celo v bolnici, da mu lahko takoj priskoči na pomoč cela visoko izurjena ekipa medicinskih delavcev, samo par kilometrov dalje pa niti ne razmišljajo o tem, da bi otroka tako ogrožali. Se vam to zdi normalno?
Trdite, da je cepljenje izkoreninilo večino otroških bolezni, ki so pred tem bile smrtne. Sploh ni res. Poglejte si javno dostopne medicinske arhive
Zasledil sem prispevek g. Vudraga, ki trdi, da je pred cepljenjem za ošpicami umrlo 3/1000 ljudi in g. Simeunoviča da je umrlo 1/1000. Kot prvo je razlika med izjavami enega in drugega 300% čisto računsko gledano, dejansko pa izjave teh dveh strokovnjakov sploh nimajo veze z realnostjo. Podatki so nekje iz začetka prejšnega stoletja in ne tik pred uvedbo cepljenja proti tej bolezni.
Seveda sem naslovil pismo tudi na NIJZ in povprašal kako pogosto analizirajo cepiva v njihovih laboratorijih. Odgovorili so mi, da se cepiva pri nas ne analizirajo in da se o sestavinah in količinah sestavin zanašajo na podatke dobavitelja. Sem se pozanimal kdo pa je ta dobavitelj in iskreno povedano ne morem verjeti, da ste lahko stroka in zagovorniki cepiv tako naivni in lahkomiselni. Pri takšnem dobavitelju, bi morali še podrobneje analizirati prav vsako pošiljko, kajti v preteklosti je že bil kaznovan za prirejanje podatkov, nepriloženi študiji o varnosti cepiv itd.
Torej spoštovana ga. Pirnat, veseli me, da vedno več staršev sprašuje prava vprašanja. Preveč je dokazov in dejstev, ki izpodbijajo vaše trditve in izjave. Torej se vračam na moj prejšni komentar. Enostavno mi je nepredstavljivo, da lahko inteligenten odrasel človek, kakšen se mi zdite, spregleda toliko “namigov” in staršem še vedno svetuje cepljenje, čeprav bi lahko prišlo do resnih posledic zaradi bolezni, ki jih imajo v družini ali celo oni sami.

New Report

Close