Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Listerija in nosečnost

Listerija in nosečnost

Pozdravljeni,

sem v 33. tednu nosečnosti in že nekaj časa mi listerija povzroča velike skrbi.

Občasno jem zunaj v že preverjeni kitajski restavraciji. Šele sedaj sem pomislila na to, da je možno, da le ni vse tako zdravo in neškodljivo. Zanima me, če se pri kuhanju v voku (hrana je pripravljena hitro) uniči tudi listerija? Sicer gre za zelo tanke koščke mesa (npr. mongolsko meso, debeline manj kot 5 mm) in ne vem če se v cca. treh minutah uniči tudi listerija.

Sedaj pa moje drugo vprašanje. Na praznovanju pred 14 dnevi se je jedel tudi tatarski biftek (kupljen v trgovini). Sama ga nisem jedla, jedla pa sem zelenjavni namaz, ki je bil tudi na izbiro. Šele nato me je prešinilo, da so tisti, ki so jedli tatarca, z istimi noži mazali tudi zelenjavni namaz. Sedaj me zanima ali je možno, da se v kolikor bi bil tatr. biftek okužen z listerijo le ta prenese tudi v zelenjavni namaz in se tako lahko sama posredno okužim.
Ta teden imam namreč znake prehlada, slabo se počutim, boleče grlo … temperature nimam. Prebrala pa sem, da so to lahko tudi znaki okužbe z listerijo.

Ker sem že skoraj na koncu nosečnosti, me vse to še toliko bolj skrbi.

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani, ob kuhanju v sopari 3minute 60 stopinj bi se morala Listeria uničiti. Kar se tatarskega biftka tiče in posrednega prenosa, je verjetnost prenosa zelo majhna. Infektivna doza za Listeriozo ni natančno določena, odvisna je od občutljivosti organizma.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

najprej hvala za odgovor. Sedaj me samo še zanima, če bi se morebitna okužba z prej omenjeno bakterijo kakorkoli pokazala na krvni sliki (pomanjkanje levkocitov, slabši crp …)? Vem, da osnovna krvna slika ne dokaže te bakterije ampak me vseeno zanima, če bi bila le ta slabša ob okužbi.
Po enem tednu kar sva s partnerjem jedla v kitajski, se oba počutiva slabo, partner ima celo vnetje oči, mene oči močno pečejo že cel teden. Temperature nimava. Vsi ostali znaki prehlada so še kar prisotni (boleče grlo, izcedek).

Ali je pri nas možno testiranje na listerijo in kje (lahko tudi samoplačniško)?

Hvala za odgovor.

LP

Spoštovani, inkubacija (čas od okužba do pojava zdravstvenih težav) traja od 11 do 70 dni, povprečno 31 dni. Hranjenje v kitajski restavraciji in pojav simptomov ne moreta biti povezana. Pri listeriozi so simptomi zeloooo nespecifični, listerio pa se da izlorati iz vzorcev blata, urina, postejice (če pri do okužbe ploda, ipd). AMPAK: morate vedeti, da se listerio izolira tudi iz blata mnogih zdravih oseb. CRP in ostali vnetni parametri se spremenijo ob mnogih okužbah, zato niti pod razno z njimi ne moremo ocenjevati listerijske okužbe. Če imate težave in vas skrbi, da je s plodom kaj narobe, se oglasite pri ginekologu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Noseca sem. 34 tednov. Danes mi je po pomoti v usta kapnila kapljica iz roke na kateri je bila voda in sok surovega mesa…. Usta sem takoj sprala. Skrbi me da bi se okuzila z listerijo? Menite da je taka okuzba mozna ali je potrebno zauziti vec bakterij da pride do bolezni ce bi ta kapljica ze bila ravno okuzena.
Hvala in srecno v novem letu

Spoštovani, tveganje je skrajno majhno, saj ste usta sprali. Pozabite na dogodek. Veselo nosečnost in uspešno leto! Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close