Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s tetanusom?

Okužba s tetanusom?

Pozdravljeni,

prosim za mnenje. Včeraj sem čistila svoj brivnik in sem se malo urezala v prst.
Mal (velik:)) sem panik, pa me zanima, ali je možnost okužbe s tetanusom??
Brivnik je že kar nekaj let star, ampak ne vidim, da je kaj rjavičast.. A se na brivniku oz. na zadevah, ki so v uporabi, sploh lahko razvijejo bakterije, ki povzročijo tetanus? Ker vem, da potrebujejo okolje brez kisika…
A se rana, okužena s temi bakterijami nujno zagnoji in boli? Prosim za nasvete!

Hvala!

Spoštovani, spore tetanusa so prisotne v okolju, v zemlji, prahu, … Mokri mediji (predvidevam, da brivnik omočite) ne predstavljajo tveganja. Poleg tega so za okužbe nevarne globoke, vbpdne, zaorte rane in ne čiste ureznine, kjer kri prosto odteka. Predvidevam tudi, da ste proti tetanusu cepljeni

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Brivnik je električni, pred britjem ga ne zmočim, ga pa po britju operem (pribl. 1x na teden). V času ureza je bil suh, ker sem ga razstavljala, da ga bom oprala. Proti tetanusu sem bila cepljena, a je od tega že več kot 10 let. Ureznina je “globoka” približno 0,5 mm, drugače pa me ne boli in ni nekega hudega vnetja, razen ob zarezi je malo rdeče.
Pa tako mimogrede: ali je količinsko pomembno koliko spor pride v telo, da pride do okužbe?

Hvala lepa!

nova
Uredništvo priporoča

Pomembno je, da ste bili proti tetanusu že popolno cepljeni. Za stalno vzdrževanje zaščite skrbite za to, da cca vsakih 10 let prejmete 1 odmerek cepiva.
Navajate, da brivnik perete in odprto rano: če ste jo umili, ni nevarnosti za okužbo. Gnojenje nam ne pove ničesar o morebitni okužbi s tetanusom, saj gnojenje povzročajo posvem drugi mikroorganizmi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Danes sem si pri delu z ostrim predmetom predrl kožo med dvema prstoma. Rana je bila široka okoli 4 do 5 mm in globoka cca 5mm, iz rane je tekla kri, ki se je dokaj hitro zaustavila, nato mi medincinska sestra v službi nudila prvo pomoč in mi rano razkužila s peroksidom ter zalimala s steri strip trakci in povila. Zanima me če je možnost okužbe z tetanusom. Cepljen nisem bil že od srednje šole, kar je že več kot 10 let nazaj, sem pa bil prej cepljen od rojstva, kakor je bilo obvezno.

Hvala za odgovor.

Lp

Spoštovani, način obdelave rane je bil pravilen, ne glede na to, pa je smiselno zaščito proti tetanusu obnoviti z enim odmerkom cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close