Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Steklina

Steklina

Pozdravljeni,
pred malo več kot enim tednom sem bila na sprehodu s psom, ki je našel ‘”čokoladico'”. Ker ne pustim, da karkoli pobira po tleh, sem mu jo potegnila iz gobca in videla da je znotraj tega bila zapakirana nekakšna ampula – nisem si delala pretiranih skrbi in nadaljevala sprehod. Potem sem doma slučajno pobrskala po spletu kaj bi to lahko bilo in ugotovila, da je bila ta ‘”čokoladica'” vaba za lisice (cepivo proti steklini).
Tega se človek naj ne bi dotikal in ker sem se tega seveda dotaknila sem (klasično) zagnala paniko in šla do zdravnika. Moj osebni zdravnik je rekel, da ni razloga za preplah, ker pri stiku s kožo naj ne bi bilo reakcije. Jaz še vedno nisem prepričana, da je to to in me zelo skrbi, saj ne vem ali sem se takrat dotikala obraza (ust, oči), kjer bi si z lahkoto prenesla virus v sluznico. Torej je situacija nekako 50/50 in me zanima, kaj lahko naredim, da bom mirno spala?

Spoštovani, oglasite v antirabični ambulanti področnega Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV). Antirabične ambilante so na;
ZZV Ljubljana
ZZV Kranj
ZZV Novo Mesto
ZZV Murska Sobora
ZZV Koper
ZZV Celje
ZZV Nova Gorica
ZZV Ravne
ZZV Maribor
Če ste bili samo v stiku z nepoškodovano vabo, nevarnosti ni; če pa je prišlo do odprtja ampule, se bo dogodek obravnaval kot potencialni stik z virusom stekline.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
hvala za odgovor.
Ravno v tem je težava, da ne vem ali se je ampula odprla (da jo je pes pregriznil) ali ne.

nova
Uredništvo priporoča

In v primeru, da me cepijo, ali je lahko kaj narobe, če dejansko nisem prišla v stik z virusom?

Spoštovani, cepljenje proti steklini se izvaja z inaktiviranim, (mrtvim) cepivom. Po vsakem cepljenju so poleg številnih pozitivnih učinkov možno tudi stranski pojavi, pa je cepljenje še tako varno. Zato cepljenje izvajamo takrat, ko je to potrebno in menimo, da da je za posameznika koristno. Stranski pojavi po cepljenju proti steklini so primerljivi s stranskimi pšojavi po drugih cepljenjih; gre le za zo, da se cepljenje vedno izvede takrat, ko je to potrebno. Če obstaja možnost stika z vsebino ampule, je cepljenje na mestu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

Tako, danes sem šla na ZZV Celje in so me cepili (nisem vedela, da bom dobila 5 doz!).
Ko sem povedala, da je do potencialnega stika z vsebino ampule prišlo 8.oktobra, me je malo čudno pogledala (ker je od tega že skoraj 14 dni), zdaj me pa skrbi, da nisem prepozna?!
Prav tako mi je napisala obvestilo osebnemu zdravniku — je rekla, da je malo smešno, da me ni poslal naprej…

Ne, je že v redu. Čudno vas je pogledala, ker je nenavadno, da niste bili ob stiku z vabo takoj usmerjeni naprej, saj so splošni zdravniki zelo dobro seznanjeni o pravilih ukrepanja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Danes me je kuža iz sosednje ulice, ki stalno
teka naokrog, polizal po prstih, katere pa imam
rahlo razpokane. Kuža sicer ni potepuški in ima
dom. Malce me je strah glede stekline, ker sem
zasledila, da se lahko okužiš tudi, če pride slina
v stik s poškodovano kožo. Imam 2 meseca starega
fantka, katerega dojim. Vem, da je dovolj, če počakam
10 dni in če kuža razvije simptome stekline sledi
cepljenje. Zanima me, koliko časa od potencialno
nevarnega stika imam čas, da se cepim? Ali lahko
prenesem zadevo na otroka preko dojenja že pred
cepljenjem?

Hvala. Lp.

Spoštovani, pri nas urbane stekline ni in bilo bi skrajno nenavavno, da bi bil pes, ki ima dom, necepljen proti steklini. Zgolj polizanje brez poškodbe, četudi bi šlo za steklo žival, bi bilo le malo tvegano. Otroka preko dojenja nikakor ne moreze okužiti, razen če bi imeli steklino vi, kjer je inkubacija zelooo dolga (več mesecev do leta). Situacija, ki jo opisujete, je glede tveganja okužbe s steklino, praktično neverjetna. Sicer pa ja: če bi bil pes okužen s steklino, bi začel kazati znake v 1′ dneh po dogodku, časa za cepljenje bi bilo ogromno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Našega fanta je včeraj prijateljev pes malček ugriznil…je bil tako blag ugriz, da fant ni niti zajokal, niti povedal očetu o temu, ki je bil zraven njega. Fant je psa malo preveč prijel in ga je le ta najverjetneje ,malček prijel z zobmi, vsaj tako kot je potem povedal. Ranica je zelo majhna kot ena praskica. Potem smo poklicali prijatelja in je povedal, da je pes cepljen proti steklini. Ravno danes pa smo dobili domov vabilo k ponovnemu cepljenju psov naslednji teden. Zanima me, ali ni mogoče že cepivo že “končalo” delovat, glede na to da je že skoraj leto dni od cepljenja in bi potemtakem lahko otrok dobil steklino? Ali je velika nevarnost, da bi jo dobil, glede na to da je ranicazelo majhna in sploh ne globoka? Kaj predlagate, sem lahko mirna ali je potrbno ukrepati?
Hvala!

Spoštovani!

Najlepša hvala za Vaš hiter odgovor. Če prav
razumem bi morala mama že kazati znake stekline,
da bi lahko prenesla bolezen na otroka z dojenjem?
Se torej steklina med inkubacijsko dobo ne prenaša?

Lep pozdrav in hvala.
Super ste.

Spoštovani, prenaša se na koncu inkubacijske dobe, a tudi če bi bil pes že kužen, vi nikakor ne bi mogli na otroka ničesar prenesti z dojenjem, ker vi ne bi bili kužni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, če vam odgovorim povsem po doktrini, mora vsako poškodbo obrvanati antirabična ambulanta, pes pa mora biti opazovan 10 dni. Praktično gledano pa ni praktično nobene nevarnosti in cepivo proti steklini po enem letu pri psu prav gotovo “ni popustilo”.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Pridruzujem se tej temi z naslednjim vprasanjem, v soboto me je domaca macka med bozanjem ugriznila. Takoj sem z milom, pod tekoco vodo spirala, sledilo je razkuzevanje z alkoholom. Macka ni cepljena proti steklini, zivimo v blizini gozda. Ne obnasa se drugace, ni agresivna, le kak teden odklanja doloceno hrano- trdo, dans je pustila pogledat v usta,- zgleda vnete dlesni, gre jutri k vetu. Malo me je prestrasilo.Skrbi me zaradi okuzbe s steklino, jutri bom to omenila.. V koliksnem casu si se lahko cepljen? Lp

Vsekakor imate čas. Žival, ki ima steklino, najkasneje v 10 dneh pogine. To pomeni, če preživi 10 dni po ugrizu, ki ga je povzročila, prav gotovo nima stekline. Pomembno je samo to, da ne izgine. Če bi se v 10 dneh po ugrizu kakorkoli sprmenilo obnašanje živali (seveda omenite veterinarju, da vas je ugriznila), imate za cepljenje dovolj časa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
najlepsa hvala za hiter odgovor. Bom danes vsekakor omenila, sedaj se mi pojavlja se en strah oz skrb. Zacela sem razmisljat o moznostih drugih okuzb, za tetanus sem bila vse cepljena po programu, zadnjic 2000 leta. Macke so me tekom zivljenja nestetokrat popraskale, grizle,… Nikol me ni skrbelo, sedaj pa bi rada zanosila in me je zacelo. Rana lepo celi, drugih tezav nimam. Kaj se sploh lahko naredim? Lp

Edino cepljenje proti tetanusu obnovite z enim odmerkom, ker se zaščito proti tetanusu vzdržuje s po enim odmerkom vsakih 10 let. Vse ostalo – brez panike – je ok. Lep pozdrav

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo mene zanima kaksna zgleda rana ko te ugrizne netopir ali odtece kaj? Ker mislim da me je griznil in da ni nic odtekla,zanima me ali so netopirji v sloveniji okuzeni z steklino? In ali je strah od vec

Spoštovani, rana je majhna, bolj kot “uščip” in ni potrebno, da krvavi. Ni podatkov, da bi bili pri nas netopirji okuženi s steklino, ne glede na to, pa je potrebno vaš ugriz (če mislite, da vas je ugriznil netopir), obravnavati v antirabični ambulanti in vas zaščititi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close