Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja CMV

CMV

Pozdravljeni!

Sem v 22 tednu nosečnosti, v drugem in tretjem mesecu sem močno zbolela. 24.12. sem naredila test za CMV virus.
Rezultati:IgG 99,2 IU/ml
IgM 7,1 AU/ml

Ali iz teh rezultatov lahko sklepam, da je okužba starejša od 4 mesecev?

Hvala za odgovor,
lp, Jona

Žal, ne morete. Pristnost IgM protiteles kaže na svežo okužbo, ki pa so lahko prisotna tudi še leto dni po okužbi. Po drugi strani je serološka diagnostika slabpe specifična, pa še do reaktivacij virusa prihaja. Pri vas bo nujno potrebno spremljati dinamiko dogajanja, saj ste imeli vročinsko stanje, ki bi lahko ustrezalo okužbi s CMV in, seveda, opraviti dodatne, bolj specifične preiskave. Prav gotovo boste zaradi dogajanja usmerjeni v nadaljnjo obravanavo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor!

Pri referenčnih vrednostih IgM piše, kar je pod 18 AU/ml NEGATIVNO.
Ali to pomeni svežo okužbo?

Ali vrednost IgG kaže na staro okužbo, oz ali sem jo že prebolela?

Lp, Jona

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, kot rečeno, 1 izvid pri CMV, pri katerem je možna reaktivacija, pomeni premalo, saj je nujno spremljati dinamiko. Poz IgG pomeni, da ste v stiku z virusom prav gotovo nekoč bili, ig M, pa čeprav je pod spodnjo referenčno mejo, pa je nujno spremljati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hala za odgovor!

Ali ta “nekoč” pomeni dlje kot 4 mesece nazaj?

Se opravičujem za taka vprašanja, vendar sem čisti laik.

Še enkrat hvala, lp, Jona

Spoštovani, ta “nekoč” v primeru CMV, kjer se še dolgo po prvi okužbi vlečejo čez referenčno vrednost pozitivne vrednosti protiteles IGM, najbrž pomeni dlje kot 4 mesece nazaj. Kljub vsemu pa velja pozornost, ker pri CMV prihaja do reaktivacij, zato velja testiranje ponoviti.
Poleg CMV pa v vašem primeru ne smemo zanemariti podatka, da ste v 2. in 3. tromesečju močno zboleli. To “bolezen”, povzročitelje in ev. vplive na plod je treba razčistiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni ga. Nina!

Hvala za vaše odgovore, sem pomirjena.
Sem prvič pisala na forum in sem zelo presenečena nad vašimi dejanji…. v tem času je težko na tak lahek, hiter način priti do strokovnega mnenja.
Hvala, da na tak način v težkih trenutkih pomagate vsem ljudem.

Lp, Jona

Najlepša hvala za prijazen komentar. Želim vam mirno nosečnost. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Če se virus odkrije med nosečnostjo, obstaja
morda kakšna terapija, zdravljenje, da se omili
posledice na plodu? Je smiselno testiranje?
Strah me je namreč, da bi dobila nejasne rezultate,
ki bi me samo še bolj prestrašili.

Hvala za odgovor! 🙂

Spoštovani, načrtnega iskanja okužbe med nosečnostjo, oz. presejanja nosečnic, ni, saj tudi terapije ni. Okužbo bi se iskalo le v primeru izrazite okužbe nosečnice ob vročinskem stanju z mononukleozo, vendar razen simptomatske terapije tudi tu druge terapije ni, v primeru ugotovljene okužbe pa bi spremljali stanje sluha pri novorojencu.
Testiranje zdrave nosečnice ni smiselno.
Posredujem tudi odgovor dr. Pušenjaka na podobno temo:http://med.over.net/forum5/read.php?19,7159355

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imela sem dvakrat odmrtje ploda. Vceraj sem dobila izvide in bi vas prosila, da mi jih razlozite oz. objasnite…ze vnaprej se Vam najlepse zahvaljujem.

CMV

IgG: pozitivno 118,00 U/ML

IgM: POZITIVNO/NEGATIVNO 18,0 U/ML

Najlepse se vam zahvaljujem.

Spoštovani, predložili ste le en izvid, ki kaže le, da ste z virusom CMV srečali enkrat v preteklosti (in ste prekuženi), Virus CMV lahko povzroča tudi anomalije ploda, mikrocefalijo, gluhost, ipd.
Z virusom CMV je populacija precej prekužena, kar pomeni, da pri mnogih najdemo protitelesa skupine IGG. O morebitni reaktivaciji virusa bi govorili (a to je pomembno le pri ogroženih, kjer bi zaradi specifičnih imunskih pomanjkljivosti pričakovali reaktivacijo), če bi ugotovili ponovno naraščanje protiteles, a za to bi potrebovali vsaj dva ali več izvidom v različnih časovnih obdobjih. Vaš izvid pomeni le, da ste bili NEKOČ v stiku z virusom CMV. http://www.drmed.org/wp-content/uploads/2014/06/78-Serolo%C5%A1ke-preiskave-Epstein-Barr-in-citomegalovirus.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close