Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hepatitis B-nosečnost

hepatitis B-nosečnost

Pozdravljeni,

kot sem zasledila naj bi vse nosečnice testirali v zadnjem tromesečju nosečnosti, kar pomeni, da me to še čaka v kratkem.

Zanima me, če se odkrije, da ga imam ( čeprav nikoli nisem imela nobenih znakov in nisem bila testirana) ali to pomeni, da se ne sme dojiti tudi če ga preboliš in nisi nisilec oz prenašalec drugim? Ali se lahko načrtuje še ena nosečnost ?

Ali se testi delajo tudi v drugih bolnišnicah ali samo v Ljubljani na zavodu za transfuzijo in v kolikšnem času je izvid?
In ali se za hepatitis testira pacientke katere imajo laparoskopijo in histeroskopijo..se pravi pred temi posegi?

Hvala za odgovore

Spoštovani, rutinsko testiranje nosečnic na okužbo z virusom hepatitisa B se izvaja že kar nekaj let v zadnji tretjini nosečnosti. V kolikor se odkrije okuženo nosečnico, prejme otrok takoj ob rojstvu imunoglobuline proti hepatitisu B in prične s cepljenjem proti hepatitisu B. Otroka lahko dojite. Morno lahko zanosite tudi naslednjič, otroka pa čaka enak tretma kot prvega otroka. Pred laparoskupijo ali histerosalpingografijo se okuženosti z virusom hepatitisa B rutinsko ne testira.
Ugotavljanje virusnih markerjev hepatitis B ne izvajajo samo laboratoriji v Ljubljani, temveč tudi drugi laboratoriji po Sloveniji (npr. na Zavodih za zdravstveno varstvo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

sem zbegana, ker nerazumem oznake Hbsag: nec. V prvi nosčnosi sem imela oznako neg, v drugi ner, sedaj imam nec. Kaj pomeni nec?

Hvala za odgovor.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Nerativno, nereaktivno, skratka ni plaščnega antigena virusa hepatitisa B.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, sem v 36t nosečnosti. Včeraj sem prejela izvid in sicer:

S-HBs Ag – reakt.

Poleg je komentar da imajo za to preiskavo presejalno metodo, zato je potreben še potrditveni test.

Napotena sem na infekcijsko kliniko, vendar sem dobila datum komaj čez dva tedna. Jaz pa sem zelo prestrašena in se bojim kaj to pomeni zame ter za otroka.

Naj povem da sem lani v nosečnosti bila nereaktivna na hepatitis b in kmalu po porodu spet zanosila. Nevem kje se je zalomilo v tem enem letu, da se mi je izvid iz nereaktivnega spremenil v reaktivnega. Prav tako sem tudi cepljena proti hepatitisu b, sicer že nekaj let nazaj, pa vendar.

Je možno, da vseeno nisem okužena kljub včerajšnjem izvidu?

Se opravičujem za mogoče nekoliko zmedena vprašanja, ampak sem res zelo zbegana in se bojim kaj bo.

Za odgovor in informacije vam bom zelo hvaležna.

 

Spoštovanim česa drugega, kot da počakate na rezultat potrditvenega testa, vam ne morem napisati. Prisotnost HBsAg (če je le ta res potrjen) pomeni, da ste okuženi z virusom hepatitisa B. V primeru, da bi bilo to res, infektolog s posebnimi dodatnimi laboratorijskimi preiskavami ugotavlja, kakšno je virusno breme. Glede nosečnosti je pomembno vedeti, ali ste okuženi z virusom hepatitisa B, saj je potrebno plod ob rojstvu zaščititi s protitelesi in takoj pričeti s cepljenjem. Zaščita ploda postane pomembna v času rojevanja, oz. ob rojstvu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.

Zanima me samo še to, kakšna je možnost prenosa okužbe, če je le ta seveda res prisotna, na mojega enoletnika? En mesec pred porodom sem bila nereaktivna, zato seveda ni bil takoj cepljen, vendar šele kasneje po znanem protokolu. Sedaj pri enem letu je prejel tretjo dozo cepiva. Skrbi me, ker sem prebrala, da se lahko okužba prenaša tudi preko sline.

Se pa zavedam, da je prenos okužbe najpogostejši s krvjo in spolnimi odnosi. Vendar nevem kako bi se lahko to v tem enem letu porodniške okužila. Je možno, da sem bila okužena že prej, pa se to v krvi ni zaznalo?

Za novorojenčka pa verjamem, da bodo po porodu primerno poskrbeli.

 

Spoštovani, glede na to, da je popolnoma cepljen, dodatni ukrepi niso več potrebni. Seveda pa morajo vse osebe, ki so okužene z virusom hepatitisa B, še posebej paziti, da virusa ne raznašajo v okolico (uporaba lastnega pribora, krtačke, britvice, neizmenjevanje pribora z družinskimi člani, v primeru ureznin, še posebej paziti, da se kri takoj odstrani, površine pa razkuži…).

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Oh ja, glede na to, da ste cepljena oseba, PRIČAKUJEMO, da bo izvid anti HBs Ag pozitiven (protitelesa so prisotna, ker morajo biti!!!!!!, vrednosti pa so dejansko precej nizke), saj je to dokaz proti hepatitisu B uspešno cepljene osebe.  K infektologu nikakor ne sodite (vsaj zaradi po cepljenju pozizivnega izvida ne)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.

Me pa glede tega zanima še naslednje: na izvidu piše kot že omenjeno anti-HBs, medtem ko v materinski knjigi piše HbsAg. Kolikor pa sem brala pa slednje nakazuje na aktivno okužbo. Lahko smatram, da je v knjigi to napisano nasplošno in je mišljeno, da se test nanaša na ugotavljanje okuženost s hepatitisom B? Sama pa sem glede na preteklo cepljenje in izvid  zaščitena?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Se opravičujem: a vi niste bili pri ginekologu, kjer bi vam natančno pojasnili zadevo??

Presejanje nosečnic na morebitno okužbo z virusom hepatitisa B izvajamo vsaj 30 let in ves ta čas bi morale biti nosečnice z namenom in postopkom seznanjene.

Kaj, kje, (in kako) piše, sicer ne vem, ker nimam vpogleda v materisnko knjižico.

Pomemben je izvid: v kolikor so ob preiskavi ugotavljali nosilstvo virusa hepatitisa B – torej S- HBs Ag, in je le-ta prisoten, to pomeni nosilstvo, oz. prisotnost virusa hepatitisa B. V tem primeru bi vas ob ugotovitvi, seveda, napotili k infektologu.

V kolikor pa so ob preiskavi ugotovili S- ANTI- HBs Ag, pa to pomeni, da do ugotavljali, protitelesa proti virusu hepatitisa B, ki bi jih našli – ali v primeru prebolele okužbe, ali še pogosteje – po uspešnem cepljenju.

Nekateri naročijo tudi laboratorijsko preiskavo na oboje: S-HBs Ag in S-anti-HBs Ag, in v primeru uspešno cepljene osebe ali uspešno prebolele osebe dobijo: S.HBs Ag  nereaktiven in neko vrednost S-anti-HBs Ag.

V primeru nosilstva – torej okužene osebe pa bi bil pozitiven S-HBs Ag.

 

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Ne, žal mi na pregledu nič posebej niso pojasnili. Niti me niso vprašali ali sem cepljena, meni pa takrat tudi na pamet ni prišlo, da bi to omenila. Zdravnik me je zgolj seznanil z rezultatom in mi izročil izvid na katerem piše, da je S-anti-HBs rekativen v vrednosti kot sem že navedla in da naj infektolog zadevo podrobneje obravnava.

Najlepša hvala za vaše podrobno pojasnilo. Sedaj so mi zadeve bistveno bolj jasne. Lep pozdrav.

New Report

Close