Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje- klopni meningitis

cepljenje- klopni meningitis

Spoštovani!

Zanima me, koliko stane cepljenje in kakšne stranske učinke lahko ima?
Bojim se, da bi dobila alergijo, saj je moj oče hud alergik. Ko se je cepil proti gripi, je bil 2 tedna zelo bolan in na sploh je alergičen na mnoge stvari, kar zadnje čase pri sebi opažam tudi jaz.

LP

Spoštovani, cene cepljenja se med zavodi razlikujejo, na ZZV Ljubljana stane posamezni odmerek cepiva proti KME 32 Eur, za popolno zaščito so potrebni trije.

Po cepljenju so najpogostejši lokalni stranski učinki: bolečina, rdečina, oteklina na mestu vboda, redkejši so sitemski: bolečine v mišicah, sklepih, utrujenost, glavobol, vrtoglavica, slabost, povišana temperatura, izjemnoredki redki draženje mening, nevritis, ipd., reakcije preobčutljivosti. Stranski pojavi niso pri alergikih nič hujši.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

mene pa zanima, ali je pred skoraj 30-leti preboleli gnojni meningitis ovira za cepljenje proti klopnemu meningitisu (v zelo hudi obliki, vendar nimam nobenih posledic; zdravili so me s penicilinom, čeprav sem imela alergijo, vendar takrat menda ni bilo na voljo drugih zdravil; od takrat naprej tudi ni več alergije na penicilin; menda so me tudi komaj rešili, stara sem bila slabih 18 mesecev)?

Takrat me potem tudi niso cepili proti OMR.

Razmišljam o cepljenju, ker živimo v okolju, kjer je tudi na vrtu ogromno klopov in bi se rada vsaj pred eno boleznijo zaščitila, zato me zanima ali se lahko cepim?

Kako je s cepljenjem za otroke? Stari smo 2 leti. Stranski učinki najbrž isti kot za odrasle?

Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, zaradi v preteklosti prebolelega gnojnega meningitisa ni nikakršnih ovir za cepljenje proti klopnemu meningoencealitisu. Če živite v okolju, oz. se gibate v okolju, kjer ste izpostvaljeni klopom, je cepljenje zelo priporočljivo. Lep pozdrav!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Več o klopnem meningitisu si lahko preberete. Sama se pred odhodom v naravo primerno oblečem, namažem z kakšnim repelentom, po vrnitvi se pregledam in stuširam. Do zdaj še nisem imela klopa.

Spoštovani niway!

Linka na poljudno povezavo ne bom objavila, ker vsebuje par infornacij navodil tako o bolezni, kot o odstranjevanju klopa, o cepljenju ni navedenega ničesar
Vaš način ravnanja ob odhodu v naravo pa je popolnoma pravilen. Lep pozdrav!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Zanima me, ali mogoče veste s katerim cepivom cepijo proti KM na ZZV Ljubljana (FSME-Immun ali Encepur)? Zasledila sem , da naj bi bilo prvo cepivo bolj učinkovito (nastalo naj bi več protiteles) in imelo naj bi manj stranskih učinkov. Ali to drži?

Hvala in lp.

Pozdravljeni,

cepijo s FSME-Immun. Sicer pa sta cepivi primerljivi glede kvalitete.

Lep podzrav,
Eva

Eva Grilc

Živjo, rad bi se cepil, vendar je cena na ZZV LJUBLJANA 35 €, je kje cenejše in koliko je cena? Se med ZZV-ji razlikujejo vsebine/jakost cepiva.

Spoštovani, prav gotovo imajo ZZV-ji primerljiva cepiva, cene pa si izračunavajo sami (prav tako tudi ZD, ki cepijo). Cen po Sloveniji pa ne poznam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Mene pa zanima po kolkem času od vgriza klopa se pojavijo prvi znaki okužbe?

Spoštovani, najpogosteje je klop okužen z borelio ali z virusom KME. Znaki borelijske okužbe se najpogosteje pokažejo 1 teden po prisesanju, znaki KME pa v povprečju 14 dni po vbodu (a vse od 2-28 dni)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Jutri sem naročena na cepljenje proti klopnemu meningitisu, vendar sem rahlo prehlajena (jutranje kihanje, občasna potreba po pihanju nosa, vendar ni zamašen, parkrat na dan pokašljam, vendar nič hujšega). Sprašujem zato, ker sem že s prvo dozo cepiva morala počakati en mesec, saj me zaradi izpuščajev (Pityriasis Rosea) raje niso hoteli cepiti. Skrbi me pa zato, ker se mi stanje navadno poslabša (boleče grlo, močnejše kašljanje, zaprt nos) in se to potem vleče čez celo zimo.. prvo dozo cepiva pa sem imela pred enim mesecem in bojim se, da bi zamudila rok za drugo dozo.

Spoštovani, blag prehlad, tako kot opisujete, nikakor ni ovira za cepljenje; če pa bi se jutri stanje nenadoma poslabšalo, (stanje z vročino), pa bi morali cepljenje odložiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zanima me glede cepljenja proti klopmnemu meningitisu. Jutri sva naročeni s hčero za prvi odmerek. V članku dr. Sterleta z infekcijske klinike Ljubljana sem zasledila, da ne priporoča cepljenja pri nevroloških boleznih- pri katerih pa ni naštel. Hči ima težavo z vidnim živcem – najverjetneje gre za prirojeno napako. Desni vidni živec ni razvit v primerjavi z levim, zato na desno oko zelo slabo vidi.
Je lahko tukaj kakšna težava pri cepljenju, pojav še slabšega vida, …

Hvala za odgovor.

Spoštovani, koristnost cepljenja se skrbno tehta pri otrocih z okvarami, oz. poškodbami možganov, se ugotavlja izpostavljenost (gibanje v gozdu, podrastju). Motnjo v razvoju vidnega živca bi težko karakterizirala kot poškodbo možganov. V primeru, da se gibljete po gozdu, podrasti, travnikih, je cepljenje na mestu.
Kot stranski pojav po cepljenju se zelo zelo redko pojavljajo občasne nespecifične (prehodne) motnje vida zaradi spremenjene prekrvavitve (pojavijo se pri manj kot 1 osebi od 10.000 cepljenih), opisani so posamični primeri vnetja vidnega živca.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pr nam stane 30 eur ena doza.Mi smo se vsi cepili z otroki vred,dobiš pa tri doze in si zaščiten 3 leta.Pr nam ni blo nobenih stranskih učinkov.

Najlepša hvala za odgovor. Torej se greva danes cepit.

Pozdravljeni,

lepo vreme in pomlad sta nas prehitela. V cepilni knjižici sem videla, da sta otroka bila zadnjič cepljena proti klopnemu meningitisu v letu 2010, je potrebna že nova osvežitvena doza, smo prepozni?

Ob tem naj povem, da bi se rada prvič cepila tudi jaz in še tretji otrok. se lahko cepiva še zdaj?

Hvala in lep pozdrav!

Polona

[url=http://tickers.families.com][img]http://tac.families.com/ezb/905782.png[/img][/url]

Spoštovani, cepljenje proti KME se lahko izvaja celo leto. V primeru, če s cepljenjem pričnemo na novo v toplejšem delu leta, zaradi hitrejšega nastajanja zaščite uporabimo hitro shemo. Če sta otroka prejela 3. odmerek cepiva leta 2010, sledi prva revakcinacija leta 2013, ostale revakcinacije se izvajajo na 5 let.
Prvi in drugi otrok se torej lahko revakcinirata, če so od popolnega cepljenja (3. odmerka) minila 3 leta; vi in tretji otrok pa lahko pričneta s cepljenjem, glede na to, da se bo precej otoplilo, pa boste najbrž cepljeni po hitri shemi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close