Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje OMR

cepljenje OMR

Pozdravljeni!

Zaradi nizkih vrednosti nekaterih limfocitnih populacij hčerka pri enem letu ni bila cepljena OMR. Čakali smo, da se vrednosti zvišajo. Zdaj smo dobili izvid, da so vrednosti skoraj normalne in da se lahko cepi.

Zanima me ali lahko pričakujemo kakšne hujše stranske učinke glede na to, da je že starejša? Vsa ostala redna cepljenja je dobro prenesla (redno in rotavirus), tudi bolna ni prav veliko.

Rada bi samo vedela, ali smo izpostavljeni kakšnemu večjemu riziku stranskih učinkov zaradi naše situacije?
Hvala!

Spoštovani, v primeru praktično normalnih vrednosti limfocitnih populacij ne pričakujemo “nepričakovanih” stranskih pojavov po cepljenje, prav tako ne slabšega odgovora po cepljenju. Lep pozdrav1
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ponovno pozdravljeni!

Naročeni smo in bliža se dan, ko bomo cepljeni. Priznam, malo me stiska v trebuhu, ker ne vem, kaj lahko pričakujem. Zato bi vas rada vprašala, kakšne stranske učinke lahko pričakujem in kdaj. Sem za cepljenje, ker vem kaj pomeni meningoencefalitis pri otroku, pa vendar me je strah kakšnih neželenih posledic.

Naj povem, da je do sedaj redna cepljenja prenesla ok, bila je cepljena tudi za rotavirus, brez posledic. Stara je 2,5 let.

Kakšne in v kolikšnem času se lahko pojavijo stranski učinki? Je res, da se nekateri lahko pokažejo šele čez 14 dni? Hvala za vsako pojasnilo, ki ga boste napisali.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, če je hčerka do sedaj vsa cepljenja opravila b.p., bo tudi slednjega z veliko veliko verjetnostjo enako. Lokalno stranski pojavi se pojavijo in izginejo v 48 urah po cepljenju, po cepljenju OMR pa so zaradi delovanja cepilnih virusov, zlasti ošpic, res možni stranski pojavi cca teden (do 14 dni) po cepljenju in sicer blaga vročina, znaki okužbe zgornjih dihal in izpuščaj, vse v blažji obliki, izginejo pa v par dneh.
Lep pozdrav1
nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaš odgovor.

Ali tudi pri tem cepljenju pride do lokalne reakcije (to je imela pri prejšnjih cepljenjih v stegno – naredila se ji je manjša oteklina in bulica na mestu vboda)? Na infekcijski so mi rekli, da pri OMR ni te vrste reakcije in da se vse pojavi šele nekako po enem tednu do 14 dni?

Ne bi rada bila ves čas v stalni pripravljenosti, da se kaj zgodi. Torej lahko pričakujem zgolj blage stranske učinke, načeloma nič groznega? Ma me tako skrbi, ko čist preveč vem o teh boleznih in njenih posledicah, da me je vsake pike na koži groza.

Hvala še enkrat.

Spoštovani, lokalne reakcije so vedno možne; vedno nastanejo neposredno, oz. v 48 urah, po cepljenju; je pa res, da so po OMR, ko se cepljenje izvaja v ramo, res nekoliko redkejše, kot pri revakcinaciji – bazično cepljenje – v stegno.
Po tednu dni, oz. 14 dneh, pa, kot rečeno, v redkejših primerih, stranski pojavi nastanejo zaradi delovanja cepilnega virusa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Še eno pojasnilo bi potrebovala glede naših cepljenj. Rečeno mi je bilo, da je cepljenje OMR pri nas malo rizično zaradi živega cepiva. Ok to razumem, ker bi lahko bile nepričakovane reakcije.

Smao naš otrok je bil kot dojenček že cepljen z Rotarix cepivom. A ni to tudi živo cepivo? Potem bi tudi takrat to moral biti problem (takrat še nismo vedeli za imunsko pomankljivost)?

Hvala za dodatno razlago.

Spoštovani, pri osebah s težjimi motnjami imunosti smo pri cepljenjih z živimi cepivi vedno v dilemi: cepiti a ne in tehtamo tveganje in koristi; pri osebah z blažjimi motnjami imunosti pa se lahko zgodi, da je kateri izmed stranskih pojavov močneje poudarjen. Glede na to, da se je stanje pri vaši hčerkici praktično povsem normaliziralo, je tudi tveganje za stranske pojave povsem primerljivo z ostalimi otroki. Da, tudi cepivo proti rotavirozi je živo – virusno cepivo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Bili smo cepljeni in 10 dan (v soboto) je hčerka dobila vročino do 39,5 ki smo jo uspešno nižali s Calpolom.

Naslednji dan (danes) je dobila nekaj pikic po trebuhu in hrbtu, ter okončinah. Predvidevam, da je to posledica cepljenja. tudi vročina še traja, vendar je danes nismo nižali, saj ni presegla 38,5, razen zdajle zvečer je narasla na 39, vendar se dobro počuti in ji še nisem dala Calpola, bomo videli kaj bo ponoči.

Kako dolgo lahko trajajo ti znaki in ali bi se morali iti pokazati k zdravniku? Javila bom da je prišlo do reakcije, samo je čas dopustov, pa ne vem kako nujno je naše stanje. Malo me skrbi tako visoka temp., vendar je počutje danes skozi cel dan ok, je in pije normalno. Včeraj je bilo malo slabše, ker je imela višjo temp.

Hvala za odgovor.

Spoštovani, zdravnika o stanju vsekakor obvestite. Če sta vročina in izpuščaj posledica cepljenja, bosta v dnevu ali dveh izzvenela. Malce zoprno je, da trenutno krožijo enteroviroze, ki imajo povsem enako klinično sliko: vročina, izpuščaj, lahko tudi pordelo žrelo, ki jih klinično nikakor ni mogoče ločiti od ev. postvakcinalnih težav. Obisk zdravnika je smiseln predvsem zaradi razjasnitve težav in ne zaradi resnosti/ogroženosti deklice. Sporočite, kako se je izteklo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za tako ekspresen odgovor, zaradi katerega sem malo lažje spala.

Zanima me ali lahko po tem pojavu pričakujem še kaj hujšega ali je to to? Vročina je danes zjutraj padla sama od sebe, brez Calpola na 37. Pikic je bilo že tako ali tako zelo malo, sem in tja kakšna. Malo ima še zabasan nos. Ponoči bolj nemirno spi, se zbuja. Vendar mislim, da gre na bolje, saj je sicer čisto vredu volje, tudi je in pije normalno. Če bi bilo kaj hujšega, bi se stanje verjetno slabšalo, kajne?

Kako pa zdravnik ve za kaj gre? Se to vidi na krvi? Hvala za dodatne info.

Spoštovani, če je vročina padla, izpuščajev zelo malo in v izginevanju in malce zabasan nos, gre po moje vseeno za reakcijo po cepljenju. Z veliko veliko verjetnostjo bo vse izzvenelo v 24 urah in ne bo ničesar več.
Ali pa gre dejansko za reakcijo po ceplejnju ali za sočasno naključno okužbo, pa bi z večjo verjetnostjo vedeli s specifično serološko preiskavo krvi, ki bi jo poovili po 4 tednih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaš odgovor. Ja vročina je padla, vendar ima še vedno povišano, trenutno 37,7 upam, da bomo kmalu brez in bo spet vse normalno.

Mislim, da naša zdravnica ne bo dala delati krvnih preiskav. Bomo videli. Vsekakor hvala za vaše odgovore, ki so mi bili v veliko pomoč.

Pozdravljeni!

Lahko še eno vprašanje na to temo?

Naši punci je sedaj vročina padla in ima normalno temperaturo. Me pa skrbi, ker zelo nemirno spi. Je to lahko tudi posledica cepljenja? Ponoči se zbuja in jamra, tudi joka… mislim, da sem nekje prebrala, da lahko cepljenje vpliva tudi tako. Je to res?

REs si želim, da bi se malo naspala, ko je po skoraj 2,5 letih končno začela lepo spati, pa tole!

Pa še tole; klicala zdravnika, vendar je bilo rečeno, da to ni nujno od cepljenja, da je sedaj polno nekih pikastih viroz. Kot ste tudi vi napisali. No povedala sem, upam pa tudi, da bo sedaj to zaključeno in ne bo več panike s temi stranskimi učinki.

Spoštovani, ob slehernem imunskem procesu, bodisi zaradi cepljenja in še mnogo pogosteje zaradi okužbe, se ritem spanja lahko spremeni (eni spijo več, drugi manj, eni so mnogo bolj zaspani, drugi bolj nemirni, kart je odvisno od individualnega odgovora posameznika). Ko imunski proces izzveni, tudi težave s spanjem izginejo. “Pikastih viroz – ki so večinoma enteroviroze”, pa je res ogromno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Kdaj pa lahko pričakujem da bo tole izzvenelo?

Ker je naša punca res zdaj čisto drug otrok. Kot bi jo nekdo “ugasnil”. Čez dan ni več tako živahna, veliko več se crklja, tudi napade joka ima.

Ponoči pa se ves čas zbuja, stoka, jamra, brca…res si želim, da bi tole hitro izzvenelo. Malo me že daje panika. Drugih simptomov pa nima (temp normalna, nos ok, pravi da je nič ne boli, le včeraj je jamrala, da jo trebušček boli, pa sva šli kakat in je bilo menda bolje).

Je možno, da bo to še kar trajalo in trajalo? Cepljena je bila pred 14. dnevi.

Spoštovani, takole ko opisujete sedaj (jamra, brca) in če je celo povedala, da jo boli trebušček, je zelo možno, da ima hčerkica eno izmed viroz (o pikicah, ki sodijo zraven, smo že govorili). Možno bi bilo tudi odvajanje mehkega blata, glavobol in krči v trebuhu. Pri cca 1% okuženih z enterovirusi, ki povzročajo tele znake, se pojavi tudi sezozni – virusni meningitis, Je pa, kot rečeno, brez seroloških preiskav nemogoče vedeti. V pediatričnih in šolskih ambulantah se oglašajo številni otroci s krčevitimi bolečinami v trebuhu.

V povprečju tele viroze trajajo 5-7 dni, da pa se stanje povrne povsem na prejšnje, pa še kakšen teden dlje.
Ker je zelo možno, da ima hčerkica sočasno okužbo, bo verjetno stvar še trajala par dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala. Tole z meningitisom me je precej prestrašilo. Ali tudi to mine brez posledic? Kaka prej trdo kot mehko, je tudi še kar (čeprav manj). Pa tudi temperature nima, predvidevam, da bi jo pri virozi imela?
Danes smo jo dali v varstvo, ker nima vročine, ne kašlja, nima driske, ne smrka. Nič. Samo tečka je. In ne naspana, ker se ponoči zbuja.

Se opravičujem, ker toliko sprašujem, vendar me res skrbi. Hvala še enkrat za podporo in hitre odgovore.

O meningitisu sem napisala samo zato, da boste dobili občutek, da je klinična slika pri enterovirozah lahko zelo pestra, od skoraj nič znakov brez vročine, do težjih nevroloških znakov. Sploh ni potrebno, da bi vas skrbelo. In da, serozmni meningitis pri enterovirozah pri veliki večini mine brez posledic. Povišana temperatura pri virozah pa ni obvezna.
Kakor ste opisali stanje pri hčerkici, je že praktično o.k., kot rečeno, pa po vsaki okužbi traja še nekaj časa, da se organizem spet povrne v “normalno” stanje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Vem da sicer niste zdravnica, pa naše ne dobim in nimam koga prašat. Morda mi boste znali svetovati.
Počutje je sedaj boljše, še vedno so kaki histerični izpadi, smao ni take panike. Bolj me skrbi glede obnašanja ponoči. Zvečer zaspi, potem pa se čez kako uro in pol prebudi oziroma se niti ne zbudi ampak začne stokati, brcati, se zvijati po postelji, se krčiti ipd. Danes sem jo šla opazovat in ko ji je uspelo izločiti rafal vetrov je bilo bolje. Sem jo prašala, če jo kaj boli, če greva kakat, pa je rekla ne. Potem je zaspala nazaj.

ČEz kako uro se je zadeva ponovila in zopet isti potek. Pri tem se mi zdi, da se je celo malo držala za trebuh. Potem sem jo vprašala če jo kaj boli, pa je rekla da ušesek. Samo sem ji pritisnila na uho, okoli ušesa in ni nič trznila.

Nima nobenih znakov bolezni (vročine, smrkelj, kašelj, kihanje…). Tole ponoči sedaj traja že 5. dan in mi ni jasno kaj ji je. Je pa res da doma od torka ni kakala, za vrtec pa ne vem, ker ne dobim vzgojiteljice. Je bolje da jo peljem na pregled? Očitno jo nekaj boli, da tako stoka, samo če bi bilo uho, potem se ne bi umirila in zaspala; po ta drugi akciji je potem spala celo noč naprej.
Se opravičujem ker vas nadlegujem, samo res mi ni več nič jasno. Samo nasvet bi rada, jo res boli uho brez vseh drugih znakov, jo boli trebuh, jo peljem k zdravniku, kaj sploh lahko zdravnik naredi?

New Report

Close