Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Reakcija po cepljenju

Reakcija po cepljenju

Spoštovani!

Sin je star 1.leto. Včeraj zjutraj je dobil prvo dozo OMR cepiva. Nekaj ur po cepljenju (približno 6-7 ur), so se mu po telesu pojavile drobne pikice (vrat, rup, noga) in oteklina ter rdečina testisov. Sina sem odpeljala na pregled, kjer je pediatrinja rekla, da so stranski učinki omenjenega cepiva tako redki, da stanje sina sigurno ni povezano s cepljenjem. Jaz sem drugačnega mnenja. Sin je bil vso noč zelo nemiren, se prebujal, jokal, premetaval po postelji,bil je ves zaripel v obraz…Izpuščaji po telesu so izginili, ostala pa je rdečina in oteklina testisov.
Zdaj me skrbi, kaj ta rdečina in oteklina testisov pomeni? Je to odziv na cepljenje proti mumpsu? Ali lahko ta oteklina pomeni kasnejše zdravstvene težave pri sinu (mogoče neplodnost)? Bi moral sin prejeti kakšno zdravilo? Pred cepljenjem je bila informacija pediatrinje, da ima to cepivo izredno malo stranskih učinkov in če že, se pojavijo teden do dva po cepljenju. Ali imate vi kakšne statistične podatke kako pogoste so reakcije na cepivo, kot jih ima moj sin? Kaj bi bilo potrebno storiti pred drugo dozo OMR cepljenja?

Hvala

Spoštovani,

omenjene reakcije (oteklina in rdečina testisov) po cepljenju v registru stranskih učinkov po cepljenju nisem našla. ( Možen je prehoden izpuščaj po cepljenju) . V kolikor ima sin še oteklino, bi poklicala pediatrinjo in se dogovorila o ponovnem pregledu oz. zdravljenju.

Ponovni odmerek cepiva lahko dobi otrok pod zdravniškim nadzorom ( otrok ostane nekaj ur po cepljenju v bolnici).

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

Če se pogleda v originalna navodila cepiva Priorix, se zelo hito najde stranski učinek “swelling with tenderness in scrotum”!

Mi smo “zdravili” to obolenje testisov tri leta in pol, nastalo je takoj po cepljenju OMR. Dva naša otroka sta žal reagirala na OMR – eden s posledicami, za drugega se sprašujemo isto kot jostika, ali lahko to ovira plodnost, kajti to je vpliv komponente mumpsa, za katerega se ve, da so to možne komplikacije; zagotavljajo nam, da za tako bojaen ni nobene osnove, prizadeta sta bila oba testisa, eden zelo, drugi manj. Če morda bo neploden kljub vsem zagotovilom, nimamo niti možnosti tožbe proti državi, ker je rok pritožbe le 6 let, kajne? Raziskav najbrž ni, ker je treba na rezultat čakati do odrasle dobe in je težko dokazati… vsaj jaz jih ne najdem na Pub Med-u…

Me pa zanima, ali se taka reakcija prijavi s podpisom staršev ali zdravnik ureja to sam? Ker nam ni bilo rečeno, da so kaj prijavili. Torej niso?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, orhitis po cepljenju proti OMR kot zelo redka komplikacija je, možen, a nikoli ne nastane na dan cepljenja. Orhitis, vnetje slinavk, serozni meningitis, kot posledica delovanja cepilnega virusa mumpsa, se pojavi v 2.-3,tednu po cepljenju. Pogosteje smo stranske pojave kot posledico delovanja virusa mumpsa opazovali, ko smo še uporabljali cepivo Imunološkega zavoda v Zagrebu, v zadnjih letih pa jih praktično ne beležimo več.
Kar se tiče neplodnosti po delovanju virusa mumpsa (študije) se tveganje poveča, v kolikor okužba z virusom mumpsa nastopi v adolescenci ali pri mladih odraslih. O odškodninah v zvezi s škodo na zdravju zaradi obveznega cepljenja, je postopek opisan v Zakonu o nalezljivih boleznih – dopolnilo. http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2005119&stevilka=5311

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja, vem, da vnetja potekajo postopno in tudi pri nas se je testis začel večat in otekat, dokler ni močno otekel … Se je pa že v nekaj dneh videlo, da je povečan, zato menim isto kot jostika – kot starš, ki dobro opazuje otroka, uprvičeno močno sumim, od kod in kdaj bi lahko bil vir vnetja.

No, morda ne beležite teh pojavov, ker se jih ne prijavlja, če zdravnik na hitro in brez resnega pregleda odvrne, da ni od cepljenja.Ne vem, na kakšni osnovi se lahko tako na hitro zavrne, ko pa proizvajalec očitno navaja, da to je možno.

Ali lahko pojasnite prosim, kako se reakcija prijavi, kakšen je postopek pri pediatru? Ali starši vedno to podpišemo in smo seznanjeni s prijavo stranskga učinka?

Pa še nekaj tudi mene zanima: kaj bo točno storil zdravnik, če se pri cepljenju pod nadzorom čez 4 leta vnetje testisa ponovi? Koliko časa bo moral biti otrok hospitaliziran, da se bo to videlo. Kakšne ukrepe, zdravila… lahko da otroku in kakšne stranske učinke imajo ta zdravila (ne vem, če bi se strinjala z vnosom kakšnih zdravil, ki so lahko po drugi strani za otroka škodljiva, zdaj ko vidim, da je telo samo pozdravilo situacijo, čeprav je rabilo zelo zelo dolgo časa).

Hvala

Poglejte še enkrat odgovor, kolegica je napisala, da ni zasledica take reakcije. (nanaša se na celotni opis dogajanja – NEPOSREDNO po cepljenju). Simptome v zvezi z delovanjem cepilnega virusa mumpsa so vedno navajali kasneje, kar je v skladu z inkubacijsko dobo logično. Pri otrocih z mumpsu podobnimi simptomi po cepljenju so praviloma odvzemali tudi kri za serološke preiskave in ugotavljali titre protiteles, da se je nastalo stanje res lahko pripisovalo cepljenju. Namreč: vnetja žlez slinavk, testisov in serozni meningitis lahko povzročajo tudi enterovirusi. Izpuščaj v povezavi z vnetjem slinavk in tudi testisov pa praviloma povzročajo enterovirusi; izpuščaja pri virusu mumpsa pa ni.
Prijavo neželenega učinka izvede zdravnik cepitelj na predpisanem obrazcu in ga sporoči Inštitutu za varovanje zdravja. Starši ničesar ne podpišete, jasno pa lahko vprašate/opozorite cepitelja, ali je posredoval prijavo Inštitutu za varovanje zdravja,
Neželenih pojavov v smislu delovanja cepilnega virusa po revakcinaciah pravktično ne vidimo. Cepljenje pod nadzorom je namenjeno le obravnavi morebitne anafilaktične reakcije pri ev. preobčutljivosti, zato, seveda ne bi čakali dva tedna, da bi ev. videli simptome v zvezi z delovanjem cepilnega virusa. Bi pa opozorili straše, da pripeljejo otroka na pregled, če bi se pojavili izpuščaji, oz. drugi simptomi v zvezi z delovanjem cepilnega virusa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

MOj sin je dobil 9 dan po OMR drobne pikice po trebuhu in hrbtu in temp skoraj 40 stopinj, ki pa je po Calpolu lepo padla. Pikice so bile še nekaj dni, niso se spreminjale, sin pa je bil normalne volje. Zdaj nas čaka 2 doza. Zdravnica omenja cepljenje pod zaščito.

Kolikor sem brala, so te pikice lahko zaradi živega virusa ošpic. Je možno, da je potem imunost doživljenjska? Kaj točno pomeni cepljenje pod zaščito?

Hvala za odgovor.

lp

Spoštovani, tako kot opisujete, je šlo najverjetneje za postvkcinalne ošpice, kot posledica delovanja živega virusa ošpic. Doživljenjska zaščita običajno nastopi po dveh odmerkih cepiva, kakšno pa je trenutno stanje prav pri vašem otroku, je moč preveriti z ugotavljanjem titra protiteles proti povzročitelju. Cepljenje pod nadzorom pomeni, da bo otrok nadzorovan par ur po posegu v bolnišnici za primer obvadovanja hitre reakcije preobčutljivosti. Simptomi v smislu postvakcinalnih ošpic so po drugem odmerku izjemno izjemno redki in jih praktično ne vidimo več.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, včeraj je 6. mesečni sin bil cepljen 2. odmerek proti pnevmokoku (Synflorix). Danes je na mestu vboda dobil veliko rdečino, ki je na otip vroča. Je to možna kakšna reakcija na cepivo ali pa gre za stranski učinek? Bi se trebalo pokazati pediatrinji?

Spoštovani, reakcija po cepljenju je enako stranskemu pojavu po cepljenju. In rdečina, oteklina in bolečina so najpogostejši stranski pojavi po cepljenju. V primeru obsežne rdečine/ otekline (10 cm) je le to smiselno pokazati pediatru, sicer pa mesto hladite z ledom (ne neposredno na kožo, ampak preko tkanine).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close