Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja okuženost s hepatitisom b

okuženost s hepatitisom b

Zanima me, do kakšnih vrednosti gredo lahko vrednosti bilirubina in transaminaz pri okužbi s hepatitisom b. Partnerju so odkrili okužbo in trenutno ima vrednosti bilirubina 150, transaminaz pa okoli 35. Vrednosti počasi naraščajo. Kolikšna je možnost ozdravitve? Okužil se je pred tremi meseci. Kdaj lahko pričakujemo, da bodo začele vrednosti padati? Ali je res najpomembnejše, da v tem času počiva? Kaj svetujete za prehrano? Hvala.

Potrebno bi bilo vedeti, v katerih enotah se pogovarjamo. Sier pa so pri hudih oblikah akutnih virusnih hepatitisov, transaminaze tudi 100x povišane, vrednosti bilirubina pa tudi več 10x. Smrtnost pri akutnem hepatitisu B je okoli 2%, okoli 10% odraslih zbolelih ostane kroničnih nosilcev (in kar 90% otrok). Trajanja ni mogoče napovedpovati preko spleta, bolezen traja vel tednov, celo do mesecev, pri nekaterih lahkoo takoj preide v kronično obliko. O poteku bolezni se nujno pogovorite z lečečim infektologom, da, počitek, primerno zauživanje vtekočin in striktna abstinenca alkohola so izjemno pomembni. .
Bolnik z akutnim hepatitisom mora imeti posebno jetrno dieto: zahtevajte od lečega zdravnika, oz. sestre prehranska navodila s predlogi jedilnikov. Nujno potrebno je zmanjšati vnos beljakovin – mesa in maščob, v akutni fazi temelji na kuhani, lahko prebavljivi zelenjavno – sadni osnovi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako vemo, da je okužba prešla v kronično obliko?

Ključni moment je trajanje. Če so po več tednih do mesecih še vedno prisotni virusni označevalci okužbe (najprej HB s Ag, oz. njegove variante), govorimo o kronični okužbi.
Kronični hepatitis B je bolezen, ki se lahko izraža zelo različno, oz. z različno jakostjo bolezenskih znakob. Lahko gre le za t.i. nosilstvo okužbe (klicenoštvo, v tem primeru so vrsto let ali celo do konca življenja prisotni le t.i. virusni markerji – okužbo zaznamo le laboratorijsko, oseba pa sicer nima težav – je pa ves čas kužna!!); oz. za blažji potek kroničnega virusnega hepatitisa brez posebno izraženih bolezenskih znakov, lahko pa za zmeren ali hud potek, ki lahko vodita tudi v življenje ogrožajoče posledice: cirozo jeter z odpovedjo delovanja jeter oziroma raka na jetrih.
Začetni simptomi in znaki kroničnega vnetja jeter so tiščeča bolečina v zgornjem delu trebuha, predvsem po obilnejšem obroku, spahovanje in napenjanje, izguba teka, izčrpljujoča utrujenost brez pravega vzroka; pri napredovali bolezni, ko je delovanje jeter že precej okvarjeno, pa se lahko pojavijo zlatenica, krvavitve, otekanje v noge in trebuh, značilne kožne spremembe in psihične motnje, kar vse kaže na nastanek ciroze jeter in odpoved delovanja organa.
Z laboratorijskimi preiskavami krvi in biopsijo jeter (odvzemom majhnega koščka jeter za pregled) lahko ugotovimo, kako obsežne so bolezenske spremembe v jetrih in kakšnja je njihova delovna sposobnost.
Določeni bolniki s kroničnim virusnim hepatitisom potrebujejo zdravljenje s protivirusnimi zdravili, pri dokončni odpovedi delovanja jeter pa pride v poštev transplantacija organa.
Pomemben zaplet pri kroničnem virusnem hepatitisu je tudi rak na jetrih (primarni jetrnocelični karcinom). Okužba s HBV (pa tudi hepatitisom C) sta izmed glavnih djavnikov tveganja za nastanek raka na jetrih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako pa je z alternativnim zdravljenjem te bolezni? Imate morda kakšne izkušnje, rezultate, uspehe zdravljenja ipd.?

Alternativnega zdravljenja hepatitisa B ne poznam. Spremljam le o zdravljenje aktivnih kroničnih hepatitisov s klasičnimi zdravili. Sama se z zdravljenjem hepatitisov ne ukvarjam. Zelo veliko izkušenj imajo na Infekcijski kliniki v Ljubljani. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Jetrni testi so se v tem času pri partnerju močno izboljšali. Ali lahko zdaj že z gotovostjo trdimo, da ne bo akutna faza prišla v kroničo obliko? Kdaj lahko pričakujemo popolno ozdravitev? Zanima me še, ali se lahko partner v tem času cepi proti klopnemu meningoencefalitisu? Če je odgovor ne, do kdaj je treba počakati: Hvala za odgovore.

Spoštovani, izboljševanje jetrnih testov (jetrni encimi, bilirubin, urobilinogen) govori le o trenutnem stanju uspešnega obvladovanja bolezni, torej uspešni obrambi proti akutni okužbi. Za morebiten prehod v kronično obliko pa je potrebno spremljati stanje protiteles proti virusu hepatitisa B, prisotnost (vztrajanje) virusnih beljakovin v krvi (HBs Ag, HBe Ag) – virusnih markerjev, ob tem pa spremljati jetrne teste. Tudi ob trenutno popolnoma normalnih jetrnih testih je oseba lahko kronični nosilec, kot rečeno, pa to ugotavljamo z drugimi preiskavami.
Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu se bo izvedlo, ko bo partner zdrav (počutje, delazmožnost, normalizacija jetrnih testov).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, kdaj začnejo kontrolirati stanje protiteles proti virusu hepatitisa b? Kolikšne morajo biti vrednosti le-teh, da lahko rečemo, da je oseba virus prebolela? Ali se oseba lahko cepi proti klopnemu meningoencefalitisu kljub temu, da ima normalne jetrne teste, virus hepatitisa b pa je še vedno prisoten oz. še ni dovolj protiteles? Hvala.

Na začetku se virusne markerje kontrolira na cca 4 do 6 tednov. O kužnosti govori prisotnost DNA in število kopij HBV (hepatitis B virusa) in prisotnost virusnih beljakovin HBs Ag, oz. HBe Ag.). V kolikor so prisotni, je oseba kužna, v kolikor ne, se smatra, da je okužbo prebolela. O natančnih vrednostih se pogovorite z infektologom. Ker so možne tudi različice in izjeme, se o tolmačenju izvidov virusnih markerjev pogovorite z infektologom. Nasplošno pa velja: prisotnost protiteles anti HBs (protitelesa proti HBs Ag) in antiHBc pozitivna, vse ostalo pa negativno govorijo za uspepno obvladano okužbo, ostalo pa za nosilstvo.
Nosilstvo virusa hepatitis B ni ovira za cepljenje proti KME.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Infektologinja še vedno spremlja partnerjevo stanje. V začetku novembra so testi pokazali, da so bili že vsi antigeni za hepatitis b negativni, je bil pa partner takrat ravno v fazi, ko še niso defektirali protiteles. Januarja (pred tremi dnevi) je imel spet pregled, pa je bilo stanje nespremenjeno. Ali se protitelesa toliko časa tvorijo ali bi jih na januarskem pregledu že moral imeti? Kdaj lahko pričakujemo, da bo imel dovolj protiteles? Če prav razumem, je sedaj še kužen? Hvala za odgovore!

Spoštovani, kljub vsemu imam premalo podatkov, da bi podajala kakršnokoli mnenje. O kužnosti bi govorili:
– prisotni HBs Ag (vendar je ta pri t.i. variantni obliki, ki jo je cca 10%, spremenjen in ga z običajnimi lab. preiskavami ne odkrijemo!!)
-prisotni HBe Ag
– ŠTEVILO KOPIJ HBV-DNA

Protitelesa bi se pa sedaj že morala tvoriti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Na izvdih piše, da sta HBsAg in HBeAg negativna, protiteles pa še ni. Ali lahko na osnovi teh podatkov poveste vaše mnenje o poteku bolezni? Ali je še kužen in ali lahko bolezen napreduje v kronično obliko? Hvala in lep pozdrav

Možno je dvoje: ali je partner v fazi ozdravitve (protitelesa se lahko včasih pojavijo tudi več mesecev po izbruhu bolezni), ali pa postaja “nizko kužni” nosilec, kjer je HBs Ag pod mejo zaznavnosti.
Da bi lahko rekli karkoli več, je potrebno določiti virusno breme: HBV-DNA (število kopij);
ponovno ugotavljati protitelesa čaz cca 2 meseca.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Partner je dobil podrobnejše izvide, na katerih piše:
SR 4
L 7,5
DKS bp
Hb 173
bilirubin cel. 19, dir. 5
PČ 0,99
alfafetoprotein 2,6
CA 19-9 7.7
CEA 1,9
PSA 0.49
HBsAg: negativen
anti HBs: negativen

Kaj pomenijo te vrednosti? Je že prebolel okužbo? Hvala!

Spoštovani, na osnovi navedenih preiskav (kjer so ugotavljali tudi razne tumorske markerje ter parametre vnetja in so v okviru normale), kljub vsemu ni mogoče napovedovati ozdravitve ali prehoda v kronično nosilstvo. Kot sem vam napisala že v prejšnjem postu, bi dvome ta trenutek (pred ev. pojavom anti HBs Ag, ki ga ni!!!!) razjasnilo le ugotavljanje virusnega bremena (PCR HBV- DNA).
Ozdravljen in brez nosilstva bi bilo: anti HBs poz: navedena vrednosti in HBs Ag negativen.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

priključil se bom vaši debati in sicer z mojim vprašanjem. Začel sem novo partnersko vezo in kot se spodobi, sem se šel na Zavor RS za transfuzijsko medicino testirati za morobitne okužbe SPB. Hkrati sem želel preveriti mojo zaščito proti hepatitisu B, namreč leta 2003 (zadnji, 3. odberek) sem se ceplil s kombiniranim cepivom Twinrix.

Sedaj sem dobil rezultat, ki je sledeč:
anti-HBs: reaktiven 24 I.E./l
anti-HCV: nereaktiven
anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag: nereaktiven.

Za hepatits C in HiV poznam rezultat, saj sem se pred leti že testiral in je vse OK. Hkrati sem želel preveriti mojo zaščito proti hepatitisu B in me zanima ali je dovoljšna? Na transfuziji so mi rekli, da je vse OK, vendar sprašujem še vas, ali sem dovolj zaščiten?

Moram pa podati še eno kritiko IVZ. Pred časom sem klical in spraševal glede zaščite proti hepatitisu B s cepljenjem. Že prva, ki je je oglasila na telefon (verjetno opreraterka), me je odslovila, da če sem se cepil je to zaščita do smrti, kar se mi ne zdi odgovorno, glede na to, kar sem bral po forumih, da ni nujno, da cepivo prime v 100%. Menim, da bi ob cepljenju morali vse opozoriti, naj si kasneje preverijo protitelesa.

Vsi, ki pa niste cepljeni, pa vam to priporočam, na lastne oči videl potek bolezni in zdravljenje in ni prijetno!!!

Hvala za odgovor.

lep pozdrav.

Spoštovani, smatramo, da je zaščita proti hepaitisu B ustrezna, kadar je titer protiteles proti HBs AG > ali enak kot 10 I.E/l, kar pri je. Torej je vse o.k.
Odnosa na IVZ ne morem komentirati, prav gotovo pa cepljenje proti hepatitisu B ni 100% učinkovito; boljša je imunogenost pri otrocih; slabša je pri debelih, kadilcih, …

Je pa tudi res, da merjenje protiteles ni vedno merodajno, kajti znano je t.i. “diagnostično” cepljenje: po preverjanju protiteles najprej ne ugotovimo zaščitnega titra; potem damo 1 odmere cepiva (diagnostični odmerek) in že po enem tednu ugotovimo zaščitne titre. To pomeni, da je ustrezna zaščita z velio verjetnostjo obstajala že pred diagnostičnim odmerkom cepiva. samo izmeriti je nismo mogli/znali Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Zanima me če morda veste, kako je z obveščanjem v primeru pozitivnega izvida na okužbo s hepatitisom b/c. Namreč pribl. 3 tedne nazaj sem oddal kri, 14 dni nazaj pa poklical v ambulanto, kjet sem dogovorjen, da izvide prevzamem osebno in so mi samo povedali, da so izvide dobili da pa moram priti po njih ob dogovorjenem terminu, torej cca 14 dni po tem, ko so oni dobili izvide (to bo ta teden). Zanima me, ali bi me po vašem mnenju v primeru da bi bili izvidi pozitivni na hep b/c že prej poklicali zaradi čim prejšnjega zdravljenja? Ali je odvisno, ali je okužba akutna ali kronična?

Upam, da sem bil dovolj jasen z vprašanjem.

Za odgovor se lepo zahvaljujem.

Spoštovani, okužbo s hepatitisom B ali C se v skladu z Zakonom o nalezljivih boleznih prijavlja. Ne morem si predstavljati, zakaj bi čakanje na izvid tako v primeru pozitivnega, kot negativnega izvida trajalo več kot 1 teden. Ne morem komentirati, čeprav ste vprašali jasno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close