Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HEPATITIS B

HEPATITIS B

Pozdravljeni!

Moj oče je nedavno bil testiran zaradi učinka določenih zdravil tudi za HEPATITIS. Izvid je pokazal naslednje:

anti HBC pozitiven in anti HBS pozitiven-stanje po prebolelem hepatitisu B.

Zanima me, ali je dokončno zaščiten pred virusom hepatitisa B ali je možnost, da je trajni klicenosec?

Ali je za naju s sestro, ker sva ožja družinska člana, priporočljivo cepljenje proti HEPATITISU B?

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem,

Mateja

Spoštovana Mateja, izvidi, ki jih navajaze, kažejo le na to, da ima oče protitelesa proti virusu hepatitisa B in ne kažejo na nosilstvo. Glede na to, da se je to zgodilo “enkrat v očetovem življenju”, pa je oče hepatitis B tiho preboleval enkrat v preteklosti, zato je možnost okužbe za vaju s sestro morda obstajala tedaj. Zato vama najprej svetujem, da se enako kot pče obe testirata na eventualno okužbo s hepatitisom B, za ev. cepljenje pa odločata v skladu z izvidi.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdrav,

Mateja

nova
Uredništvo priporoča

zdravo,
moji izvidi za hepatitis so sledeči:

HBsAg:reaktiven
IgM anti-HBc:nereaktiven
antI-HBc:reaktiven
anti-HBe:reaktiven
anti-HBs:nereaktiven
anti-HCV:nereaktiven

prosila bi če mi pojasnite ,če lahko,ali HBsAg pomeni da sem kronična nosilka hep.b?in ali je virus bil že dolgo časa v krvi ko so me testirali ali je to možno videt iz teh izvidov.

Lep pozdrav

evia

Spoštovani,

Pozitiven HbSAg kaže na nosilstvo virusa. Iz izvidov ni mogoče sklepati, koliko časa je virus že v krvi. Svetujem vam, da se vaši tesni oz. družinski kontakti testirajo na okužbo s hepatitisom B in v primeru negativnega izvida cepijo. Testiranje in cepljenje družinskih kontaktov nosilcev virusa hepatitisa B izvajajo območni zavodi za zdravstveno varstvo.

lep pozdrav,
Eva

Eva Grilc

zdravo,
jaz bi imela še eno vprašanje glede hepatitisa b.
Zanima me namreč, če se nekdo okuži z spolnim odnosom,če namreč ima spolni odnos z osebo ki je okužena in čez par dni ali 3 tedna naredi preiskavo krvi in ni virus prisoten ali to pomeni da oseba ni okužena ali pa pomeni da je virus prebolela..da je telo samo izločilo virus?in se nato lahko cepi?
Zanima me namreč ali je čas odločilen in ali lahko ukrenemo kaj takoj seveda če vemo da smo bili z okuženo osebo,in preprečimo nadaljnji razvoj v kronični hepatitis?
Še eno vprašanje me zanima,ali kronični noslici lahko virus izločijo npr.enkrat v življenju?samo telo da ga izloči ali pa to ni več možno po 6 mesecih ko se ugotovi da gre za kronični hepatitis b.

Upam da nisem preveč zakomplicirala vprašanj,in bi prosila za Vaš odgovor ker se kr naprej sprašujem te stvari,pa ne najdem odgovora na ta vprašanja.

Hvala in lp.

Spoštovani!

Par dni do tednov po spolnem odnosu s hepatitisom B okuženo osebo ne bi vedeli ničesar. Smo namreč v fazi t.i. diagnostičnega okna, ko je virus že lahko prisoten v našem telesu, a s preiskavami še ne moremo ugotoviti. Diagnostično okno pri hepatitisu B je 59 dni, če virus ugotavljamo s protitelesi; to pomeni da smo v tem času lahko okuženi in kužni, a tega sploh še ne vemo (in tudi ne moremo ugotoviti).

Inkubacija hepatitisa B je 4 do 28 tednov. http://www.ivz.si/index.php?akcija=novica&n=1234

Če veste, da ste imeli spolni odnos z zanesljivo s hepatitisom B okuženo osebo (vi pa ste zanesljivo neokuženi, kar se ugotovi s testiranjem), se je neposredno po spolnem odnosu, oz. najbolje v 48 urah po rizičnem stiku, smiselno zaščititi z imunoglobulinom proti hepatitisu B. Gre že za izdelana protitelesa proti hepatitisu B, ki pomenijo pasivno zaščito.

Če do okužbe pride, le ta lahko poteka tiho (povsem brez simptomov), ali pa z znaki akutnega hepatitisa B (akutno vnetje jeter). Po preboleli okužbi (tihi ali s kliničnimi znaki) je možno dvoje: ali virus popolnoma izločimo, nismo klicenosci in smo na bolezen imuni; ali pa postanemo trajni nosilci virusa – klicenosci. Pri trajnih nosilcih je spet možno dvoje: ali smo le nosilci ali pa se počasi razvija najprej kronični hepattitis, kasneje pa jetrna ciroza in karcinom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,
se opravičujem, ker spet pišem.
Nisem Vas popolnoma razumela pri tem,ko ste napisala da pri trajnih nosilcih je spet možno dvoje: ali smo le nosilci ali pa se počasi razvija najprej kronični hepatitis.Ali to pomeni,če smo trajni nosilci in se počutimo popolnoma zdrave in so jetrni testi v redu in tudi ultrazvok,ali se kljub temu ne moremo izogniti da se najprej počasi razvija kronični hepatitis?
ali pa smo samo nosilci in se počutimo zdravi celo življenje?kljub temu da imamo prisoten virus hepatitis b?
Ali je to odvisno od našega imunskega sistema,kako dobro opravlja svoje naloge?

HVALA
LP

Da, tako je.

1. Lahko se počutimo povsem zdravi, ampak smo trajni nosilci. Virus pa deluje po svoje in počasi (ali hitreje) se razvija kronično vnetje jeter. Ko je dovolj jeter okvarjenih, se ne počutimo več zdravih…
2. Lahko se počutimo zdravi, a smo trajni nosilci (torej kužni). Ostanemo trajni nosilci do smrti. Spremememb v jetrih ni, ali so le minimalne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Dober dan!

Jaz bi vas pa prosila, če mi lahko razložite pomen izvida (EIA anti-HBs: REAKTIVEN 3987 I.E./l), ki sem ga opravila, ker sem se piknala z iglo, ki sem jo pred tem uporabila, ko sem vzemala kri bolnici.

Izvid je sledeč:
EIA HBsAg: NEREAKTIVEN
EIA anti-HBc: NEREAKTIVEN
EIA anti-HBs. REAKTIVEN 3987 I.E./l
EIA anti-HCV: NEREAKTIVEN
EIA anti_HIV 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Gre za osebo z zelo visokim titrom zaščitnih protiteles proti virusu hepatitisa B (točneje proti plaščnemu antigenu hepatitisa B); ker so vse ostale komponente glede hepatitisa B negativne – za osebo po uspešnem cepljenju proti hepatitisu B.
Oseba se v preteklosti ni srečala s hepatitisom C (EIA anti HCV nereaktiven) in z virusom HIV (EIA anti_HIV 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

pozdravljeni! mene pa zanima testiranje na Slajmerjevi v LJ, in sicer me zanima, ce je na izvidu prikazano tudi, ce je nekdo okuzbo z hepatitisom B prebolel in je nima vec? ali pise samo, da ima al pa nima hepatitis B? ker ce bi pisalo, da je okuzbo v preteklosti prebolel, sedaj pa je nima vec, bi bilo to opozorilo za bivse partnerje, da se testirajo, ce so se slucajno okuzili takrat, ko je oseba prebolevala hepatis b…
zanima me torej, ali to, da na izvidu pise, da nekdo nima hepatitisa b (nereaktiven) pomeni hkrati tudi, da ga nikoli ni imel, ali ne? hvala!

Odvisno, kaj so testirali. Če so tetsiratli le prisotnost HBs Ag, so iskali le “nosilstvo” in če je le ta negativen, pomeni le, da ta oseba ni nosilec HBs Ag, nič pa ne vemo, ali se je kdajkoli s hepatitisom B srečala.
Pri iskanju okužbe/prebolele bolezni/cepljenja je potrebno opraviti nabor preiskav, katerih kombinacija potem pripoveduje o preteklosti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zanima me se, ali zanesljivo nimam hepatitisa b, ce se testiram po 59 dneh (taksno je baje diag. okno) in ce se po tem grem lahko torej takoj cepiti proti hep. a in b, ali bi morala testiranje se ponoviti? hvala!

Če po preteku obdobja okna v krvi niso prisotni virusni markerji okužbe s hepatitisom B, z veliko verjetnostjo sklepamo, da do okužbe ni prišlo.Lahko opravite cepljenje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Mene pa zanima, kaj natančneje pomeni naslednji izvid

HBsAg: Pozitiven
HBeAg: Nereaktiven
IgM anti-HBc: Nereaktiven
anti-HBc: Reaktiven
anti-HBe: Reaktiven
anti-HBs: Nereaktiven

HBV DNA: Reaktiven

Najbolj me matra prav ta zadnji, HBV DNA, saj sem v številnih prisprevkih zasledil, da je to v kombinaciji z nereaktivnim HBeAg vse prej kot dobro. Gre pa tu za mojega očeta. So mu že pred okrog 7 leti pri pregledu krvi odkrili nekoliko povišano stopnjo ALT v krvi, a ga je zdravnik dal le na polletno dieto (brez mastne hrane in alkohola), nato pa so bili rezultati po pol leta zadovoljivi. Pred kakim letom je oče daroval kri in so bili retultati ALT spet le malenkost nad normalnim, takisto nazadnje novembra, vendar so ga po tem izvidu poslali na ponoven odvzem krvi. Danes pa smo na dom dobili te izvide, seveda vsi prestrašeni in šokirani.. Oče je nasplošno v odličnem zdravstvenem stanju (v zadnjih 10 letih je bil mogoče vsega skupaj 2 tedna na bolniški), edino kar je bilo, je ta rahla povišanost ALT encimov (ali kako se reče temu). Rahla pa pravim zato, ker je daleč od kritične. Danes je že dobil napotnico za jutrišnje preiskave.

Torej, ali je lahko ta prisotnost HBV DNA zaskrbljujoča? In koliko časa bo od jutri približno trajalo, da se dobi vse izvide in se ugotovi na čemu smo? Ali se glede na zgoraj napisano sploh lahko izrazi kakšno pozitivno mnenje? Vsaj nekaj za čez noč, pa bomo jutri že naprej…

Navedeni izvid pomeni, da je oče kronični nosilec hepatitis B virusa. HBV – DNA ne pomeni nič drugega, kot to, da je v krvi prisotna virus HBV, bolje rečeno- virusna DNA (kar je za nosilce značilno). Kolikšna pa je dejanska kužnost, oz. kakšno je stanje aktivnosti virusa, pa povesta 2 označevalca: število virusnih kopij HBV – DNA in event. prisotnost HBe Ag (ki pa je pri vašem očetu negativen, kar je dobro!).
O nadalnjem stanju se bodo odločali na podlagi števila kopij DNA HBV, UZ jeter, event. jetrne biopsije.Trenutno ni posebnega vzroka za zaskrbljenost, razen tega, da veste, da je oče nosilec hepatitisa B, pri čemer bo potrebno testirati tudi ostale družinske člane in jih po potrebi cepiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

najlepša hvala za odgovor

Morda le še to vprašanje.. Pred kake pol leta sva šla s punco na preiskave za hepatitisom c (ga ima njen oče že nekaj let, pa so sedaj odkrili šele – podobno kot pri nas). Ker nisva dobila nobenega papirja oz. fizičnih izvidov, ampak sva samo poklicala in so nama povedali kako pa kaj, me zanima, če je bilo hkrati opravljen tudi pregled za ostalimi hepatitisi? Ker na očetovem izvidu, sem opazil, da ima zraven tudi HCV nereaktiven. Če bi bilo takrat HBV reaktiven v mojem primeru, bi mi to verjetno sporočili?

New Report

Close