Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Pozdravljeni,

bom začel od začetka. Lani okoli februarja sem imel rizičen oralni odnos s politjem sperme v usta. Približno 6 tednov za tem sem dobil gnojno angino (dobim jo sicer vsako leto, ker imam nenormalno velike mandeljne; dva dni prej pa sem tudi veselo tiščal glavo skozi okno med vožnjo). Seveda sem zagnal paniko (videl sem tudi, da je NinaP napisala, da je gnojna angina lahko simptom za HIV) in se šel čez dva meseca testirat. Rezultat je bil EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN. Ker sem do rezultata neprestano, cele dneve razmišljal o tem, da sem lahko okužen s HIV, nenehno opazoval spremembe na telesu, sem doživel živčni zlom. Začele so se anksiozna motnja in obsesivno kompulzivna motnja. V moji glavi je bil samo še virus virus in še enkrat virus. Poleti smo šli na morje in seveda nisem mogel uživati, ker sem neprestano razmišljal o virusu. Da sem to svoje obsesivno stanje olajšal, sem seveda segal po alkoholu in se ga napil kot mavra po domače povedano. Šel sem vn v gej disko in tam srečam enega lepotca, ki me je med poljubljanu grizel vsepovsod. Bil je star približno tako kot jaz, 21 let. Potem sva šla na WC in sem mu ga malo potegnil. Seveda, pijana butasta glava. Do izliva v usta ni prišlo, drgnil sem se le nekajkrat. In naslednje jutro se zbudim. Seveda je alkohol popustil in obsesije so spet tu. Hitro pregledam usta, če je kakšna ranica in jo seveda najdem. Skoraj sem izgubil zavest in od tistega dne sem preživel počitnice v prelepi Španiji v stanovanju, zaprt v sobo in iskal podatke po Wirelessu o HIV-u. Moje duševno stanje se je seveda poslabšalo. Občutki krivde so me tako močno tepli, da nisem mogel normalno funkcionirati.
Ko sem se vrnil domov sem šel takoj čez en teden na test za HIV, zdravnik mi je rekel, da je malo prehitro in naj se vrnem čez pol leta (jaz pa sebi v glavi: “Gospod zdravnik, meni se bo do takrat dokončno zmešalo!!”). Ok, sem dobil rezultat enak kot sem napisal zgoraj. Grem čez tri tedne spet na testiranje (še za hepatitis) in dobim rezultate:
EIA HBsAg: NEREAKTIVEN
EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24AG: NEREAKTIVEN
Mislil sem, da bom pomirjen, ampak nisem bil. Z živci sem bil že čisto na koncu, ker sem toliko bedarij prebral na internetu, da nisem več vedel kaj naj verjamem.Sedaj sem na antidepresivih in se zdravim za OCD.
Zanima me naslednje: Glede na to, da je zadnji test okoli šest mesecev po prvi napaki, ki sem jo naredil, je najverjetneje zanesljiv?
Glede na to, da je zadnji test opravljen en mesec po drugi napaki, ki sem jo naredil kolikšna je možnost, da sem okužen?
Ne morem verjeti, da sem eno leto svojega življenja posvetil sekiranju za ta HIV. Zakaj takšen strah pred tem virusom na tem svetu? Povejte mi prosim, koliko časa živijo osebe, ki se zdravijo z zdravili, ki so danes na voljo. Pa saj ne more biti tako grozno.

Najlepše se Vam zahvaljujem, da ste si vzeli čas za mojo zgodbo in odgovore. Prijeten dan Vam želim,

Calvin

Spoštovani C, od prvega rizičnega stika je obdobje ev. serokonverzije že mnilo in je test zanesljiv. Kar pa se drugega tiče (1 mesec, če prav razumem, a ne); da kombinacija testov EIA anti-HIV 1/2/0 in HIV p24 s precejšnjo zanesljivostjo rezultat v povprečju okoli 3 tedne po stiku. Možnost, da ste se vseeno okužili ob pravkar izvedenem negativnem testu, je izjemno, izjemno, izjemno majhna; ob početju, ki ste ga navedli (parkrat ste potegnili, brez izliva), pa praktično nična, oz. neverjetna.

Poglejte: okužba z virusom HIV in AIDS pomenita strah in grozo prebivalstvu v osrednji Afriki, oz. pri revnem prebivalstvu. Denarja za zdravljenje okuženih ni. Za razviti svet pomeni okužba s HIV predvsem kronično okužbo, ki jo stalno zdravimo (bolje rečeno zamejujemo). Okuženi s HIV lahko ob jemanju zdravil živijo 10, 20, ?? let; okužene ženske lahko ob primerni zaščiti matere in potem novorojenčka v več kot 95% zdrave, neokužene otroke, ipd.
Zakaj takšen strah? Zaradi dokončnosti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala ga. Nina za odgovor.

Zanima me samo še nekaj: tista gnojna angina, ki sem jo dobil potem najverjetneje ni imela povezave s HIV-om in je bila posledica streptokokov? Imel sem namreč gnojne pikice na mandeljnih. Pozdravil sem jo z antibiotiki.
Kako se drugače zdravi akutni HIV?

To je vse kar me še zanima. Hvala še enkrat!

C

nova
Uredništvo priporoča

Tista gnojna angina prav gotovo ni imela nobene povezave s HIV, temveč z bakterijami streptokoki.

Akutni HIV se zdravi s kombinacijo zdravil, ki na različnih nivojih delujejo na virus HIV (in preprečujejo prepisovanje in množenje virusa).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo.

Mene pa neki zanima imel sem zasčiten spolni odnos s prostitutko,ampak ko je ona meni izvajala oralo,sem jo jaz božal po zelo mastni vagini nakar sem jo z rokami prijel za joške,joške pa sem potem polizal!!!

ali sem se lahko okužil z hivom???

Spoštovani, neko zelo majhno tveganje najbrž obstaja, ker ste nožnične izločke z rokami najbrž prenesli na dojke in jih potem polizali. Je pa tveganje zelo zelo majhno, manjše kot če bi bi ženski izvajali oralo in izločke neposredno polizali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Me pa zanima koliko mora biti teh izločkov,meni se zdi da je itak uporabila lubrikant,in drgnil sem jo itak površinsko ne globinsko. Koliko tega je potrebno vnesti v usta teh izločkov,in kaj se steje pod vaginalne izločke?? In pa koliko veliko ranico bi moral meti v usti da se okužim?? Ali naj se grem zaradi tega testirati??

Do zdaj sem se ze dvakrat in je bilo negativno.

to se mi je pa zdaj zgodilo v ponedeljek tako da moram malo počakati za test??

lp,hvala za odgovor.

Zanima me pa koliko teh izločkov oziroma kakšnih bi moralo biti za okužbo?? kaksna usta bi moral jaz imeti kako krvaveca?

drugace pa sem jo po vagini gladil samo površinsko in ne globinsko,pa še to mislim da je morala uporabiti lubrikant,ker drugace bi bla pomojem tezko tako mokra kar takoj preden sva sploh zacela.

koliksno je tveganje Npr. 1-1000 vecje manjse da sem se okuzil.
zelo se sekiram,sem pa bil do sedaj ze dvakrat testuran in je blo negativno,ampak to zdaj je pa frisna zadeva.

lp,

Tako natančnih odgovorov, kot bi jih vi želeli, ni.
Če še enkrat pregledamo preračunana tveganja:

– receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe)
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom produra v HIV+ žensko)
– politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%

in vidite, da je že pri oralnem receptivnem odnosu če do 0,04%, je pri vašem načinu tveganje še mnogo mnogo manjše. Vaginalni izločki so pač izloćki iz vagine; izločki iz žlez, ki izločajo, ko je ženska vzburjena. Če ste partnerko božali le površinsko, ste tipali nekaj drugega.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali se bi vi sli na mojem mestu testirat?? ali je brez pomena??

in koliko možnosti imam da sem pozitiven,pa prosim ce mi poveste ne procentualno ampak recimo 1-1000.
Drugace pa sem jo bozal po sramnih znabljih,nisem ji dal prsta noter!
lepa hvala,

Pa saj lahko procente samo pretvorite: tveganje bi bilo v primeru orale vsekakor manjše kot 1:1000. Če ste božali samo sramne ustnice, pa tveganja ni in testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja ne vem bozal oziroma drzazil sem jo po sramnih ustnicah,vendar je bila zelo mokra,potem pa sem z rokami prijemal prsi,prsi sem pa polizal,v ustih upam da nisem imel,kaksne rane!

nisem sel z prsti v vagino,vendar je bila zelo mastna mogoce je uporabila lubrikant,ker je bila takoj ko sem jo prijel mastna.

je pa res da je bila prostitutka vendar slovenska.

ali oziroma kaksne so pa sanse ce je hiv pozitivna jaz pa sem njene izločke zanesel v usta,in sem imel v usti ranice,da sem se okuzil.

lp

Tole zgodbo sva že zavrtela in ne bova prišla naprej. Če so bili tista mokrota izločki in ste jih zanesli v usta, je tveganje še najbolj podobno orali in sicer ob enem dododku do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe) = 4./10.000 ali manj kot 1/1000 dogodkov. Kaj pa ste počeli, okušali, tipali, veste samo vi, najbrž bi si tudi predstavljate, da slehernega dotila NI mogoče ocenjevati z vidika tveganja. Veste pa tudi, da strah pred okužbo reši samo testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala nina.

Me pa zanima v bistvu ali je ta virus zelo kužen,recimo,dabi v usta nesel okuzene izločke vagine,in da bi imel v ustih male ranice ali bi se to hitro preneslo ali bi mi morala tecti kri??

hvala, in pa ali ce se grem 14 dni po odnosu testirat je to ok??

Ne, virus HIV ne sodi med zelo “kužne”; če se boste odločili za testiranje, je pravi čas 4 tedne po dogodku. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali je lubrikant zaščita tudi proti hiv-u?? pri oralnem odnosu??

lp

Ne, lumbrikant ne predstavlja zaščite pred HIV-om.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina najlepša hvala za vse odgovore. imam pa samo se eno vprasanje.

Kot sem ti ze vse napisal sem seksal z prostitutko sicer slovensko v ljubljani,imel sem kondom.

kot sem ti ze rekel je bil problem ko je ona meni izvajala oralo,sem jo bozal in ji masiral sramne ustnice ki so bile zelo zelo mastne,poklical sem jo in vprasal ali uporablja lubrikant in mi je potrdila da ga itak vse prostitutke. no problem je bil ker sem jo prijemal po prsih in potem prsa lizal,zdaj pa nisem siguren ali je imela kaj izločkov ali je bil samo lubrikant tako se bojim da nisem kaj staknil……kaksne sanse imam mislis da je prslo v usta kaj izločkov in sem reccimo staknil hiv????

JJJJ, vse sva že obdelala. Res ne morem vedeti. Na sramnih ustnicah samih je izločkov zelo malo, večina jih je v nožnici, tako da…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,zanima me samo koliko in predusem kolikšne bezgavke se pojavijo pri okuzbi z hiv?? Meni se zdi da imam na vratu dve povečani bezgavki,nisem pa siguren,drugace sem zdrav. me samo zanima kaksne bezgavke pridejo ali so bolece,vidne??? ne znam preceniti ali gre za bezgavke ali vratne mišice oz kite???

lp,

New Report

Close