Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hiv in izpuščaj

hiv in izpuščaj

Pozdravljeni,

pred malo manj kot štirimi meseci in ponovno pred tremi tedni sem imela nezaščitene spolne odnose (4x) v tujini (Tunizija) z isto osebo. Na koži se mi večkrat pojavljajo nekakšni izpuščaji, ki so podobni komarjevemu piku (so rdeče pikice malo dvignjene nad površino kože). Trenutno imam dve taki piki na desni roki. Pike potem v roku dveh, treh dneh izginejo (ponavadi se pojavi ena, mogoče dve hkrati). Zanima me ali je to makulopapulozen izpuščaj, ki je tipičen za virus Hiv in ali se pri okuženih s tem virusom izpuščaji pojavljajo tako pogosto in v malih količinah ali je izpuščaj pri hivu bolj trdovraten in v večjem obsegu? Že dalj časa imam telesno temperaturo 37.1-37.2. Ali se to že šteje za povišano telesno temperaturo, ki je značilna za akutni hiv sindrom? Kdaj mi priporočane testiranje, glede na to da so od prvega spolnega odnosa minili že skoraj štirje meseci, od zadnjega pa dobra dva tedna?

Najlepša hvala za odgovor,
lp

Spoštovani, znaki akutnega retroviralnega sindroma se pojavijo 2 do 6 tednov po okužbi in običajno trajajo do 14 dni. V tem sklopu se pojavlja makulopapularni izpuščaj, povišana telesna temperatura (telesne temperature 37,1 st C ne smatramo kot povišane), pordelo žrelo, povečane bezgavke, gripi podobni znaki, ipd. Več o retroviralnem sindromu si lahko preberete na spodnji povezavi: http://vestnik.szd.si/st5-6/st5-6-365-370.htm

Izpuščaj se ne pojavlja in ne izginja torej, temveč se pojavi v sklopu sindroma.
Glede na čas rizičnih kontaktov bi okužbo izpred 4 mesecev s testiranjem izključili z veliko verjetnostjo, za prvo tetsiranje po zadnjem stiku (izpred 3 tednov) pa je še malo zgodaj. Prvo testiranje lahko opravite 1 mesec po rizičnem stiku in ga ponovite po 6. mesecih. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Vprašala bi še nekaj v zvezi s povečanimi bezgavkami…ali se morajo povečane bezgavke opaziti s prostim očesom, ali je dovolj da jo zatipaš in ali so bezgavke zatečene na obeh straneh (npr. vratu) ali je lahko samo na eni strani? Že dalj časa imam namreč na desni strani vratu manjšo bulico v predelu bezgavk (se ne veča, niti ne manjša), ki pa s prostim očesom ni vidna, samo s prstom se jo čuti in ne vem ali spada to pod povečano bezgavko ali ne. V začetku decembra so me kakih 14 dni, tri tedne kar pošteno bolele tudi mišice, včeraj se mi je ta bolečina pojavila ponovno in še traja. Ali je možno, da je to znak okužbe s hiv, ali bi se moralo pojaviti več simptomov skupaj?
Hvala.

Ni nujno, da so s prostim očesom opazne bezgavke, sploh povečane, kot tudi ne, da vse povečane bezgavke opazimo s prostim očesom. Bezgavk, mehkih, nebolečih, gladke površine, ki imajo premer do 1 cm, sploh ne smatramo kot povečanih.

Kje vse so bezgavke povečane, je odvisno od lokalizacije vnetja. V primeru sistemskih okužb, oz. sistemskega vnetnega dogajanja, so običajno povečane bezgavke na več predelih telesa. Bolečin v začetku decembra z veliko veliko verjetnostjo ne gre povezovati z bolečinami danes, najbrž gre za 2 ločeni virusni okužbi, ki jih v zimskem času kar mrgoli.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, s5 jaz, sedaj me zanima ali je dovolj samo povečana vratna bezgavka za sum na okužbo z virusom hiv oz za akutni retoviralni sindrom ali bi morali biti prisotni še drugi znaki? Na levi strani vratu se mi je naredila bula (sumim da je povečana bezgavka), ki mi ponovno povzroča skrbi. Zanima me tudi glede testiranja, ali je dovolj če je preteklo 9 tednov od rizičnega spolnega odnosa ali naj počakam še tri tedne da bodo mimo trije meseci?

Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani, čas za pojavljanje akutnega retroviralnega sindroma po prvi okužbi ke že praktično minil. Poleg tega se akutni retroviralni sindrom pojavlja kot skupek simptomov in znakov v kratkem času, ne pa 1 znak zdaj, drugi samcati znak čez 2 tedna, ipd. Mislim, da sem vam link o sindromu že pripela, pa nič ne škodi, če podledate še enkrat.
http://vestnik.szd.si/st5-6/st5-6-365-370.htm

Pri ocenjevanju zanesljivosti testiranja je potrebno vedeti, kakšni testi so (bodo) uporabljeni, oz. v katerem laboratoriju se tetsitare. Če se testirajo le protitelesa, je skoraj vseeno, ali se testirate 9 tednov ali 3 mesece po izpostavitvi, ker boste zadnji test tako in tako opravili 6 mesecev po izpostavitvi. (Negativen rezultat po 2 ali 3 mesecih zelo verjetno pomeni tudi negativno osebo, pa vendar morate vedeti, da se pri redkih izjemah protitelesa proti virusu HIV pojavijo šele po 6 mesecih).
Kombinacija testov protiteles III in IV generacije z beljakovino p24 pa da rezultat v popvprečju že 3 tedne po izpostavitvi.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Čas za pojavljanje ARS-a je za prvo okužbo res že mimo, kaj pa glede drugega spolnega odnosa, minilo je namreč 9 tednov od takrat? Vem da se znaki okužbe pri večini pojavijo med drugim in šestim tednom po okužbi, vendar me vseeno skrbi kaj pa če sem v tistem malem procentu pri katerem se znaki pojavijo kasneje ali pa se sploh ne. Katere bezgavke pa so ponavadi povečane pri ARS-u, če je to sploh kaj določeno? Sama imam namreč to bulo na levi strani vratu, ob strani, ne pod brado..
Ali se testi 3. in 4. generacije z beljakovino p24 opravljajo samo v Lj ali tudi po vseh večjih krajih v Slo.?

Hvala za odgovor.

Ni pravila, katere bezgavke se povečajo v sklopu ARS, pomembno je to, da se povečajo v SKLOPU ARS (torej z drugimi znaki) in da jih je obučajno veliko (več). Pri eni povečani bezgavki je potrebno vedno iskati nek lokalni razlog (lokalno vnetje tkiva npr.), razen če je bolezensko dogajanje v sami bezgavki.
Kot mi je znano, opravljajo najsodobnejše kombinirane teste na Inštitutu za mikrobiologijo v Ljubljani in na transfuzioloških enotah Zavoda za transfuzijo. Kako je drugod, boste morali vprašati na mestu samem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina, po enem tednu ko sem zatipala bulico na levi strani vartu, sem danes opazila tudi nekoliko večjo oteklino nad ključnico in pa povečano bezgavko pod levo pazduho. Kaj res ni možno, da bi se v primeru okužbe s HIv pojavil samo ta znak – povečane bezgavke? Se povečane bezgavke vedno pojavljajo samo skupaj s še drugimi znaki??

Da, v okviru akutnega retroviralnega sindroma se pojavljajo v omejenem časovnem obdobju in vsaj še z nekaterimi drugimi znaki.

Če opažate, da se vam stalno pojavljajo nove povečane bezgavke, obiščite izbranega zdravnika. Pojavljanje povečanih bezgavk na netipičnih mestih (supraklavikularno) je potrebno raziskati! Povečane bezgavke so netipičen pojav, ki se pojavljajo ob okužbah, granulomatoznih vnetjih, obolenjih krvotvornih organov in še in še. Skrbi pred HIV-om pa vas reši specifično testiranje!
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tako, pa sem se testirala in rezultat je: HIV presejalni test (HIV-1, HIV-2 in p24 antigen HIV-1) – metoda ELFA: NEGATIVNO.
Torej je to to, ali se moram čez tri mesece, ko bo minilo pol leta od zadnjega rizičnega odnosa, še 1x testirati?

HVALA.

Spoštovani,

kot že omenjeno, se morate testorati po 6 mesecih od zadnjega riz. odnosa.

Lep pozdrav,
Eva Grilc

Eva Grilc

Spoštovna ga. Pirnat.

Da nebi odpiral nove teme, vas bi lepo prosil za dodatna pojasnila glede HIV simptomov.

Ali se pri sami okužbi pojavi samo eden makulopapularni izpuščaj, ali kakšen več?
In če le ta izgleda, …(ob npr.stisku kože) ,kot zapacane lojnice, z enim iztopajočim-rdečim in kot bunkica- gnojnim ”mozoljem”?
Ali je možno, da simptomi (ki so po vseh opisih res zelo podobni gripi), trajajo samo 4-5 dni, pa še ti v zelo, zelo blagi obliki. (bolečin v mišicah ali sklepih ni, le bolečina v eni nogi, vnet živec?)

Ter ali se temp. med 36,9 in 37,3 st C, lahko smatra kot povišano?
In pa povečane podkožne bezgavke-> se te povečajo na vse delih telesa, ali se lahko samo na vratu?

Za odgovore, se vam v naprej zahvaljujem.
Lp
B.

Spoštovani, makulopapulozni izpuščaj v sklopu akutnega retroviralnega sindroma prav gotovo ni samo ena kožna sprememba, temveč je izpuščajev mnogo. Nekaj primerov je vidnih na spodni povezavi:
http://www.google.si/images?q=acute%20retroviral%20syndrome%20symptoms&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=sl&tab=wi

Temperatura do 37,5 st ni povišana, okoli 37,5 st bi govorili šele o subfebrilni – mejno zvišani. Ni pravila, kako in katere bezgavke naj bi bile povečane, načeloma lahko poteka tudi v obliki gripi podobne bolezni. Če ste v dvomih in se je tako stanje pojavijo ravno v obdobju 2-6 tednov po rizičnem stiku, je najbolj smiselno opraviti testiranje.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Potem če gledam v svojem primeru, telesne temp. nisem imel višje od 37,3 st.C.
In sodeč po pripetih slikah, se mi ni pojavil makulopap.izpuščaj, temveč prej mozolj, kot reakcija preutrujneosti organizma (pomanjkanje spanja in preveč dela).

Kot podvprašanje:
Ali po ARS simptomih, ti makulopapulozni izpuščaj nato poplnoma izginejo ali se lahko vidijo posledice na koži.

Spoštovani, makulopapulozni izpuščaj v večini primerov poplnoma izgine. (kožne spremembe bi ostale le, če bi se katera izmed papul grdo zagnojila in nato zabrazgotinila, kar pa je izjemno redko).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

19 dni po zadnjem stiku, sem opravil testirati in rezultat je EIA anti-HIV in HIVp24Ag: nereaktiven.

Sicer navajate da je najprimerneje opraviti test nekje po 1 mesecu, pa vseeno, ali so ti testi 3. in 4. generacije z beljakovino p24 toliko bolj zanesljivi?

Predvsem me žre to, da imam žrelo že skoraj 20 dni pordelo (kašelj se je že skoraj ustavil) in da imam občutek da so bezgavke na vratu (nekje pod ušesi), prav tako dolgo rahlo zatečene oz. na otip rahlo boleče.
Sicer sem pred 14 dnevi, pri osebni zdravnici opravil pregled in naj bi takrat šlo za infekt (bris ni pokazal streptokoka).

Hvala.

Spoštovani, testi kombinacije p24 in protitelesnih testov so V POVPREČJU pozitivni v 21 dneh. Testiranje 19 dni po kontaktu je za navedene teste zgodaj. Ne glede na vse skupaj pa vas grlo boli že od samega začetka, kar nima zveze z akutnim HIV sindromom, pa še streptokokno okužbo naj bi imeli (kar je, seveda, povezano z oteklini, bolečimi bezgavkami).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Pirnat.

Zanima me, ali je bil do sedaj v Sloveniji zabeleže kakšen primer okužbe z HIV, le preko nezaščitenega oralnega odnosa?
Hvala

Tako natančnih podatkov pa nimam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close