Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja zanesljiv test

zanesljiv test

Pozdravljeni!

Zanima me, če je test za hepatitis B in HIV po štirih mesecih od rizičnega spolnega odnosa zanesljiv?

Kaj pa testiranje v okviru krvodajalstva po treh mesecih od rizičnega spolnega odnosa? Tam najbrž uporabljajo bolj občutljive teste, z manjim diagnostičnim oknom? So ti testi po treh mesecih zanesljivi za vse okužbe (hepB, hepC, HIV, sifilis)?

Hvala lepa!

Čas, po katerem postanejo testi na HIV pozitivni ob okužbi, je odvisen od vrste testov, oz. od vrste metode, ki je bila uporabljena. Večina presejalnih testiranj na HIV1/HIV 2 je zanesljiva po 3 mesecih (cca 95%),oziroma po šestih mesecih (99%). V primeru uporabe najobčutljivejših metod – npr. ugotavljanje virusne beljakovine (p-24 antigen) se diagnostično okno skrajša na 3 tedne.
Okno za odkrivanje hepatitisa B pri uporabi diagnostična testa EIA III. generacije znaša 59 dni.
Za odkrivanje hepatitisa C je presejalni test, ki ugotavlja protitetelesa, po treh mesecih lahko še v času okna, saj se protitelesa lvčasih pojavijo šele 6 mesecev po okužbi.

Krvodajalce testirajo z občutljivejšimi testi. Morebitni krvodajalci morajo izpolniti obsežne vprašalnike, v katerih se jih sprašuje o morebitnem tveganem vedenju za okužbe s krvno prenosljivimi boleznimi. Bodoči krvodajalec pa se nikakor za akcijo ne sme odločiti zaradi želje po zanesljivejšem testiranju. Tudi mnogo bolj občutljivi testi imajo še vedno diagnostično okno in predstavljajte si, da prav vaša na videz zdrava (negativna) kri nekoga okuži.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala lepa za odgovor. Ni krvodajalstvo razlog za testiranje!
Zanima me kolikšna so diagnostična okna pri testiranju krvodajalcev? Ali se res uporablja NET test? Kolikšno je pri tem diagnostično okno?
Ali se po 3 mesecih od morebitne okužbe že pokaže okužba? Kaj pa za hepatitis C? Najbrž ni diagnostično okno 6 mesecev? Bral sem, da Net test skrajša diagnostično okno na 60 dni?
Kakšna je metoda ELFA in diagnostično okno pri njej?

nova
Uredništvo priporoča

O testiranju krvodajalcev si lahko preberete tu:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20079&stevilka=398
http://www.ztm.si/res/publication/1594.pdf

Za Zavodu za transfuzijsko medicino v Ljubljani se metodo NAT uporablja za hepatitis C že od lta 2000 dalje, za hepatitis B in HIV pa od leta 2007.
Citiram iz publikacije ZTM:
Z metodami NAT dokazujemo navzočnost nukleinskih kislin virusov (RNK, DNK) v različnih bioloških vzorcih in tako neposredno ter zanesljivo dokažemo vsebnost virusa in potrdimo kužnost krvi.
Princip metod NAT je pomnoževanje in zaznavanje majhnih količin genskega materiala. Tarčno zaporedje nekaj delcev nukleinskih kislin (NK, in sicer od 10 do 100 t. i. amplikonov) v vijačnici DNK ali RNA se s pomočjo encimov, ki sodelujejo v biokemičnih reakcijah, tolikokrat pomnoži (več 100 tisoč-krat do več milijon-krat), da jih uspemo zaznati z biokemičnimi reakcijami. Z metodami NAT zaznamo HIV do 10 dni pred ugotovitvijo protiteles s serološkimi testi anti-HIV, pri HCV skrajšamo diagnostično okno za 2 meseca, pri HBV pa za 25 dni.
V Sloveniji smo leta 1999 med prvimi pristopili k presejalnemu testiranju z NAT. Takrat smo uvedli le iskanje virusa hepatitisa C, saj je bila izračunana prednost iskanja okužbe s tem virusom največja.
Tako smo konec leta 2006 začeli z uvajanjem nove tehnologije, s katero sočasno iščemo tri viruse, in sicer: hepatitisa B, C in HIV.

ELFA pomeni – Enzyme Linked Fluorescence Assay (encimsko Fluorescenčni test). Večinoma so v rangu metod EIA (encimsko imunskih testov).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ker ne odgovorite na čakajoče vprašanje (po dopustu), sem se pozanimal na Zavodu za transfuzijo. Pri NAT testih je diagnostično okno za hepatitis B in C 25-30 dni.

Kaj pa čaka???

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zanima me s katerim testom se lahko najhitrejetestiraš za hep B ? koliko dni moraš sploh počakat da se lahko gres testirat ?

lp

Običajno se uporabljajo testi EIA III generacije, ki imajo diagnostično okno 59 dni. To pomeni, da se testirate cca 9 tednov po rizičnem kontaktu. Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

KJE SE PA LAHK OTSTIRAŠ Z NAT TESTI ?

Z NAT metodami testira Zavod RS za transfuzijo (krvodajalce, ki morajo predhodno izponiti obsežen vprašalnik). Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

imam še eno vprašanje ! sem namreč 2 dni preživela v enem staovanju kjer naj bi pred mano živel nekdo ki je imel hepatitis B. Stanovanje naj bi bilo prazno okrog 1 mesec ( ampak ni sigurno ). Jaz sem v stanovanje prinesla moje stvari, malo popucala, 2x tam jedla z vilicami ki so bili v staovanju, ampak sem prej oprala, 2x sem jedla hrano z roko ( mislim da sem roke prej oprala, kar ponavadi naredim ), šele po 2 dneh pa sem izvedela za hep B. pač v stanovanju sem delala običajne stvari, prijemala za kljuko, telekomando, knjige, ki so bile v stanvoanju, hodila na wc, prala roke v kopalnici itd. Sedaj je prisoten strah, ker sem prebrala da je virus obstojen tudi v okolju do 1 teden in da se baje nahaja tudi v slini ( torej če prav razumem se lahko prenaša tudi tako, da če je kje posušena slina in ti ta predmet primeš in si potem takneš nos ali usta se lahko okužiš al kaj ? )samo to je potem velik problem ker bi bli tako že skor usi okuženi .

Kaj menite vi ? je moj strah upravičen ali ne ?

upam, da ni upravičen.

Spoštovani, vaš strah je odveč. Virus hepatitisa B se prenaša s krvjo, izločki (tudi slina, solze, sperma, ipd.), ki na nek način pridejo do naše krvi (preko poškodovane sluznice, ob neposredni prekinitvi kože: vbod z iglo, ostrim predmetov, umivanje zob z zobno krtačko okuženega, sopuraba britvic,ipd.) Kot vidite, navajam sama dejanja, pri katerih lahko in prihaja do poškodb (vsaj mikro) kože in sluznice. Zgolj pri bivanju v prostoru in to z velikim zamikom, pa te nevarnosti ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

najlepša hvala za odgovor, ma potem ne bi smelo bit problem tudi če sem imela majhno ranico na ustih ( kot herpes ), ker itak nisem počela nič takega v stanovanju, razen to da sem jedla in druge običajne stvari, da bi npr. taknila kakšen predmet v stanovanju in si potem mogoče z isto roko po ranici ob robu ust ? torej kot razumem tudi če sem taknila nek predmet in si potem taknila mogoče to ranico ni to nič narobe ( razen če bi seveda taknila ali kri , ali slino prej itd, če pa sem taknila npr, prej kljuko, omaro, knjige itd, ni to nič ?

se opravičujem za zapleteno vprašanje.

Takole, kot opisujete, ne more biti tveganja (če bi bilo, bi bilo okužb s hepatitis B mnogo mnogo več). Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

katere teste pa uporablja zavod rs za transfuzijo za samoplacnike,ki se pridejo testirat? zanima me diagnosticno okno za hiv, hepatitis b in c in sifilis!

Po moje za rutinsko testiranje; HIV 1/2 EIA III. generacije (pri čemer jih ima po treh mesecih protitelesa 95%, po šestih pa 99%), v kombinaciji z beljakovino p24 se okno še skrajša;
hep C – EIA (okno 6 mesecev)in hepatitis B EIA (okno 59 dni) za ugotavljanje protiteles,
za sifilis pa je presejalni test VDRL; tu o oknu ne moremo govoriti, ker se svežo okužbo v prvi fazi vidi

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni !

Sem vam že pred mesecom pisala glede hepatitisa B, da sem bila v stanovanju, kjer je živel pred mano nekdo, ki je imel to, ob tem dogodku sem imela razne negativne misli in sem se opogumila in odsla na testiranje na HIV, hepatitisa oba , ampak ne da izvem ali sem se v stanovanju okužila, ampak zaradi tega, ker nisem nikoli bila na teh testiranjih in sem zbrala pogum in sla, tudi zaradi tega, ker sem imela 3 nezaščitene spolne odnose, testi so bili vsi negativni.
potem sem se pomirila, in načeloma sem tudi sedaj pomirjena, ampak v določenih trenutkih , se mi spet pojavi misel na to, in da kaj če je blo kaj narobe ko sem bila v tistem stanovanju, ker sem tam jedla in to s tistimi vilicami, s katerimi je tudi ta oseba jedla, in šla na wc tam in tako, z nevednostjo, da je oseba imela hepatitis B, to sem izvedela đele po 2 dneh bivanja.

Vap odgovor sem že dobila in sicer da naj ne bom v strahu, in da okužba tako ni možna, seveda sem pomirjena, ampak še vedno mislite , da je moj OBČASNI strah, ki se mi pojavlja ko se na to spounem neupravičen ? in da naj se neham sekirati ? upam da res.

res ni možno, da će sem prijela kakšen predmet v stanovanju, in sem potem ne vem si mogoče obrisala usta, nos, ali pa ker sem takrat imela herpes na ustnici, si tikala ta herpes, ampak zaradi tega si še nisem prenesla okužbe ? ni tako ?

joj, bi rada da neham misliti na to, ker me utesnjuje.

Na test pa sem odšla prekmalu , saj sem odšla že 4 tedne po tem ko sem v stanovanju bila.

lp

Spoštovani,

kot rečeno, samo z bivanjem v istem prostoru, prijemanjem predmetov in nato kože obraza oz. “herpesa”, se sigurno ne morete okužiti. Testiranje ponovite, da boste bolj mirni.

Lep pozdrav,
Eva

Eva Grilc

Draga ribica, glejte, nosilci hepaititisa B živijo med nami, hodijo z nami v vrtec, šolo, na prireditve, najbrž ste s katerim že potegnili požirek iz skupne steklenice: pa ni prišlo do okužbe. Okoli nas so (pre)številni virusi, s katerimi pa se okužimo le na specifični način. Življenje v stanovanju za nosilcem hepatitsa B to vsekakor ni. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

se opravičujem, ker imam takšna vprašanaja, use to me je samo malo prestrašilo, kajti pred tem sploh nisem razmišljala, glede bolezni na splošno, kaj šele o kakšnih visurih, potem pa me je to nekako malo pretreslo, ker ko začneš razmišljat koliko virusov, pa useh bolezni je, to te malo potegne notr, pa raje ne bom razmišljala preveč.

vesela sem samo, da sem bila pogumna in po tem, ko se mi je pojavil strah glede hepatitisa B ker sem bila v tistem stanovanju, sem se spounila, da kaj sploh paničarim glede tega, ko pa sem v preteklosti naredila veliko večjo neumnost in sicer, imela ene 3 spolen odnose brez zaščite ! no sm zbrala pogum in odšla na testiranje, hvala bogu je bilo negativno, ampak usem svetujem, naj pri spolnih odnosih uproabljajo zaščito, še posebej če partnerja ne poznajo.

vam p se zahvaljujem za odgovor, glede hepatitisa B.

New Report

Close