Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja velika glava dojenčka

velika glava dojenčka

Pozdravljeni!
Dne 16.07.2008 sem rodila sina kateri je imel 4650g,55cm in obseg glave 37cm.Predvčerajšnjim sva bila na prvem pregledu in ima fantina 6030g,57cm in obseg glave 41cm.Pediatrinja naju je naročila zopet na pregled rekoč,da ima moj sin preveliko glavo.Zanima me vaše mnenje in kaj lahko to pomeni?
Hvala in nasvidenje!

Spoštovani, vaš sinček ima izredne mere, ki v vseh pogledih odstopajo od povprečja. Že ob rojstvu sta bili tako glavica kot teža na zgornji meji. Velikost glavice je sedaj nekako na zgornji meji 2-mesečnika, teža pa tudi. Morda raste glavica malenkostno hitreje od pričakovanja, zato je pediatrinja tudi pozorna.(Pre)hitra rast glave je namreč lahko povezana z motenim odtokom likvorja, oz. z nekaterimi motnjami v razvoju. Izjemno pomembno pa je, kakšne glave imate ostali v družini. Pri velikih glavah staršev so tudi otroške običajno velike.
Takole – na prvi pogled sta teža in glava kar usklajeni, je pa prav, da je pediatrinja vseeno malce pozorna, kot pri vseh odstopih od povprečja. Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Imam 4,5 mesece starega sina. Danes smo bili na pregledu in nam je pediatrinja rekla, da ima sinko preveliko glavo. Ob rojstvu je imel 36.5, sedaj pa je 45,5. Naj še povem, da je velik 69 cm in težek 7840 g. Kaj to pomeni, da je glava velika oziroma kakšni problemi lahko iz tega izhajajo. Meni se zdi, da otrok lepo raste, se odziva, veselo kotali na trebuh….
Hvala za odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
normalna rast glavice novorojenčka in dojenčka je 2 cm mesečno v prvih treh mesecih, nato pa po 1 cm mesečno. Če bi šteli 36,5 cm pri odpustu za štarni obseg, potem bi bilo +8 cm v starosti petih mesecev 44,5 cm. Vaša glavica je večja cca 1 cm.
Kadar glavica raste prehitro, mora biti pediater pozoren na ev. motnjo v odtoku likvorja, procesom v glavici, skratka kopišenju tekočine – likvorja v glacivi (hidrocefalus – vodenoglavost).
Vodenoglavost (hidrocefalus) pa se ne izkazuje samo s prehitro rastjo glavice, pač pa tudi z nevrološkimi znaki, na UZ pa se vodenoglavost tudi vidi. Glede na to, da vaš otrok očitno lepo napreduje, vas najbrž nima kaj skrbeti. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
tema je sicer v zvezi s preveliko glavico, mene pa zanima, kaj pomeni če je glavica premajhna. Naša dojenčica je imela ob rojstvu 33 cm, pri 3. mesecu pa 37 cm. Po tabelah rasti je ta mera za to starost prenizka. Kaj menite?
Posredujem še ostale mere:
ob rojstvu: najnižja teža 2850 g in glavica 33
pri 3. mesecih: 3650 g in glavica 37

Hvala že vnaprej za vaš odgovor,
Mateja

Spoštovani, vaša deklica zelo zelo slabo napreduje s težo. Vzroka za slabo napredovanje, žal, ne poznam. Glavica raste izrazito počasneje pri raznih težjih nevroloških, oz. možganskih okvarah. Glede na to, da vaša deklica na splošno napreduje tako počasi, je treba najprej iskati vzroke za slabše napredovanje v celoti. Napišite kaj več.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
hvala vam za hiter odgovor. Vidim da sem se v podatkih ‘zatipkala’. Naša doječica je imela pri treh mesecih 5650 g in seveda ne 3650. Se oproščam za napako. Kaj pa v tem primeru? Je glavica primerno velika?

lep pozdrav,
Mateja

Spoštovani, tale teža je pa povsem drugačna od “zatipkane” in je glede na porodno naravnost odlična.
Glavica je res nekoliko manjša od pričakovane; pričakovana velikost bi bila med 38 in 39 cm. Zakaj je glavica manjša (če sploh), je težko reči. Morda imate “manjše glave” tudi v družini? Če se deklica sicer lepo motorično razvija, je potrebno rast glavice predvsem spremljati, če sledi svoji krivulji, sicer pa najbrž ni posebnega vzroka za zaskrbljennost. Pogovorite se s pediatrom. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
ponovno se vam zahvaljujem za odgovor. Bom omenila pediatru.

Lep pozdrav,
Mateja

imam 10 mesecev starega fantka in ima obseg lavice 50 cm.pediatrinja me je napotila naprej na preiskave .otrok se drugace normalno razvija .ima 10 kg in pol velik pa je 76 cm.kaj mi svetujete

Spoštovani, pravzaprav vam kaj drugega, kot da opravite nadaljnje preiskave, s katerimi boste izključevali morebitne nepravilnosti (hidrocefalus), ne morem svetov ati. Pomembno je tudi vedeti, kolikšen je bil obseg glavice ob rojstvu, kako je glava rasla do sedaj in kakšne glave (velikost) imate(jo) sorodniki. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Ker konkretnejših podatkov od zdravnikov dobila, me zanima ali se moj dojenček pravilno razvija.. Podatki so slednjii

rojstvo: teža 3380 višina 52, obseg glave 34
1. mesec teža :4500, višina 54, obseg 36,
2. mesec teža. 5800, višina 57, obseg glavice 38
3 mesec teža 6180, višina 62, obseg glavice 40 in prsnega koša 40

Me zanima ali pravilno napreduje po teži, rasti, pa tudi, kako je z obsegom glavice in prsnega koša. Hvala za odgovor!

Spoštovani, vaš otroček napreduje naravnost po šolsko in ves čas sledi svoji krivulji rasti.
Za orientacijo poglejte tudi sami;
http://www.ringaraja.net/razvojDojencka.asp

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Danes sva imela s sinom pregled pri P, ki je bila zaskbljena zaradi prevelike velike mečave.

rojstvo: teža 3485, višina 51, obseg glave 37
1. mesec: teža 4000, višina 53,5, obseg 39
3. mesec: teža 5600, višina 61, obseg glavice 41,5
4,5. mesec: teža 6420, višina 62,3
6. mesec: teža 7670, višina 65, obseg glavice 45

Ali pravilno napreduje po obsegu glavice?

Obseg glavice se povečuje v prviih treh mesecih povprečno 2 cm mesečno, potem pa 1 cm mesečno. Če tole izračunava in upoštevava, da je imel sinček glavico na zgornji meji ob rojstvu, pri šestih mesecih glavica meri 45-46 cm (kar meri). Kar se zapiranja velike mečave tiče, je treba iskati druge vzroke, ampak je sedaj še zelo zgodaj, saj se velika mečava zapira zelo različno:
https://med.over.net/clanek/lobanjske-mecave-dojencek/#.UVx4TVe86Jg

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Tudi mi smo danes imeli obisk pri pediatrinji.
Zaskrbelo jo je, ker ima naš 7mesečni sinček preveliko glavico. 🙁
Fontanela se lepo zapira, je nasmejan in razigran dojenček.
No posredujem vam točne podatke:
1. rojstvo: 53cm-3370g obseg: 35
1.mesec 58cm- 4700g obseg:41cm
3.mesec 65cm- 6555g obseg: 43cm
5.mesec 72cm- 7700g obseg: 45cm
7.mesec 75cm- 8155g obseg: 47cm

Spoštovani, težko komentiram, ob rojstvu je bila glavica poprečna, vidim pa, da razen pri enem mesecu (kjer je bila glavica nekoliko nad zgornjo mejo), je obseg praktično ves čas nekje okoli zgornje meje. Tudi sicer gre za dolgega otroka. Nič niste povedali, kakšne imate (imajo) glave sorodniki? Sicer pa: takala vprašanja rešujejo izbrani pediatri.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Mene pa samo zanima Vaše mnenje, glede rasti glavice naše punčke. Skrbi me, če ima morda premalo glavico za njeno starost. Kako običajno raste glavica po 1. letu? Skrbi me zato, ker sumimo, da ima metopično sinostozo, zelo tipna pa sta tudi 2 šiva v zadnjem delu lobanje.
Pri rojstvu OG 35 cm
1.mesec OG 37,5 cm, teža 4610 g, višina 55,1 cm
3.mesec 39,7cm, 6005g, 60,6 cm
6.mesec 41,4 cm, 7760g, 65,6 cm
9.mesec 43,5 cm, 8740g, 71,4 cm
12.mesec 45 cm, 9280g, 75,1cm
18.mesec 46,3cm, 9500g, 82 cm
20.mesec 46,5cm, 1100g, 84cm
Hvala za vaš odgovor.

Iz navedenih številk ne vidim posebnosti, sicer pa – tovrstna vprašanja rešuje le otrokov pediater.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Ob rojstvu 2630g 49cm in 34cm obseg glave. Pri 2mescih 4300g 57vm in 39,5cm. Zanima me, ker je pediatrinja samo omenila, da ima veliko glavo, sem jo vprašala kaj bi me moralo skrbeti pa ni komentirala ničesar, kot z vprašanjem če imamo v družini velike glave, (v družini se nam ne zdi, da bi imeli velike glave) sedaj vas prosim za odgovor, kaj bi me moralo skrbeti?

New Report

Close