Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje in reakcija

cepljenje in reakcija

Lepo pozdravljeni!
Imam vprašanje.
Moja eno in pol leto stara punčka je bila v petek cepljena proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju,…(Skratka zadnje cepljenje) in v nedeljo zjutraj je dobila vročino, tudi nad 40, ki pa je nikakor ne moremo znižati (samo tja do 38,9). Ne vem kaj naj storim.
Bi jo že danes mogla peljati k zdravniku? Pravijo, da če otrok nima vročine vsaj tri dni, ne morejo storiti nič (Do sedaj sem vedno čakala).
Sicer se vročina sama zniža dopoldan po tretji pa naraste. Mala veliko pije, je malo,oziroma skoraj nič, je pa drugače še kar živahna. Včeraj in danes je po enkrat bruhala (Vendar zelo malo).
Ne upam se ji dajati sirupov, da ne bi bilo preveč (Ker Calpol ali pa svečka zelo kmalu popustita.)
Mi veste svetovati? Saj bom zjutraj poklicala v zdravstveni dom, pa vseeno.
Je to tako huda reakcija na cepljenje in bo kmalu bolje ali pa je kaj drugega? Res me skrbi.
Kakšne so pričakovane reakcije o tem cepljenju? Koliko časa trajajo?
Res prosim za hiter odgovor.
Hvala
Zaskrbljena mamica

Spoštovani, vročina, ki je nastala tako pozno po cepljenju, skorajda ne bi več mogli povezovati s cepljenjem, temveč z neko sočasno okužbo (morda v ordinaciji, oz. čakalnici ob cepljenju, saj inkubacijska doba – 2 dni ustreza večini viroz). Ker je vročina tako visoka, je obisk zdravnika nujen, nujno potrebno je kontrolirati urin, pa tudi kri.

Pričakovane reakcije po cepljenju bi bile: nastanek neppsredno, oz. znotraj 48 ur po cepljenju: bolečina, oteklina, rdečina na mestu cepljenja, nemir, razdražljivost, zaspanost ali povečana aktivnost, bolečine v mišicah in sklepih, povišana temperatura (a običajno tan do 38,5 st in znotraj 24 ur po cepljenju).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepše se vam zahvaljujem za tako hiter odgovor. Takoj zjutraj se bova odpravili k zdravniku.
Hvala,
Zaskrbljena mamica

Lep pozdrav!
Obisk pri zdravniku sva opravili. Dejala je, da ne najde nič. Pregeldali so ji kri in ugotovili, da ima nizek hemoglobin. Dejala je, da ji to ne zgleda kot navadna viroza in ji vseeno dala antibiotik (Hiconcil).
Moja mala, ga je prvič vzela včeraj ob 13ih (Po 3,5 ml-težka je pa 11 kg) se pravi ga je do sedaj vzela 4x (Ima ga na 8 H), vročina pa še kar traja (Je zdravnica rekla naj bi vročina padla po 24 urah). Ko bi bila vsaj malo nižja je pa še vedno čez 40 tako da nenehoma zbijamo (Ko je tako visoka punčka bruha-mislim, da zaradi tako povišane temperature).
Dobili smo tudi močnejše svečke-voltaren, ki pa naj bi jo dobila samo dvakrat na dan. Lahko 3x?
Je to normalno? Kdaj naj bi vročina popustila? Naj grem nazaj k zdravniku?
Hvala,
Zaskrbljena mamica

Pa še to.
Ima drisko in toži da jo boli trebušček.
Hvala

Spoštovani, zakaj se je zdravnica odločila za antibiotik, ne vem. Če ima deklica ob navedenih znakih tudi drisko, je vsekakor smiseln pregled blata. Mnoge črevesne okužbe potekajo z zelo visoko vročino. Deklica naj veliko pije. Če je sicer živahna, lahko z dodatnim pregledom pri zdravniku tudi počakate. Razen a antipiretiki blahko hladite tudi z vlaženjem kože. Temperatura pri črevesnih okužbah po 3. oz. 4. dnevu običajno pade. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani

Moja skoraj 5 mesečna punčka je imela v petek cepljenje. Druga doza di-te-per ter rotavirus. Pri prvem celjenju ni bilo posebnosti, zdaj pri drugem pa je že od cepljenja naprej jokava, razdražljiva. Pred cepljenjem je bila zadovoljen otrok. Večino dneva je preživela na igralni podlogici kjer sva telovadili ali pa se je sama zamotila z igračkami. Zdaj pa večino dneva prejoče, da bi jo odložila z rok pa sploh ni varijante. V noči iz petka na soboto je imela 37.7 temperature, ki ke do jutra padla. Na mestu vboda je imela rdečino, zatrdlina pa še ostaja. Mesto vboda sem ji tudi hladila. Prej je noči prespala zdaj pa se ponoči 2-3x zbudi in je nemirna. Bi lahko šlo za reakcijo po cepljenju ter kako dolgo je takšno obnašanje še ‘normalno’? Pretipala sem trebušcek, ušeska, vendar nič ne odreagira. Če bi jo kaj bolelo bi ob pritisku verjetno zajokala.
Čez 1 mesec imamo cepljenje 3 doza di-te-per in pneumokok, že zdaj je skrbi kako bo po naslednjem cepljenju pa sem velik zagovornil cepljenja.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spostovani, bolecina, rdecina, oteklina, slabse razpolozenje, jokavost, tudi nejescnost, … so pogoste tezave po cepljenju, ki najpogosteje izzvenijo v 48 urah po cepljenju. Tezave, ki trajajo dlke,, do cca 5 dni, so mnogo redkejse, in se jr ob tem treba vprasati, ali otrok sicadno nr preboleva tudi kaksne okuzbe. Ni tako redko, da se otroci ob obisku zdravnika, tidi cesa ne nalezejo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Prosila bi za vaše mnenje. Sin je po cepljenju isti večer dobil vročino vsaj 39,5, ki je proti jutru s pomočjo svečke upadla. Je visoka vročina zaskrbljujoča in bi koral na dodaten pregled?
Hvala.

Spoštovani, na dodaten pregled sicer ni potrebno, vsekakor pa o visoki vročini obvestite pediatra, saj je bila višja, kot običajno. Tovrstne primere vsekakor beležimo in smo ob naslednjih cepljenjih z istim cepivom še bolj pozorni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close