Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja ugotavljanje protiteles – norice

ugotavljanje protiteles – norice

Pozdravljeni,
na IVZ so mi opravili test določanja protiteles proti Varicella virusu z imunoencimsko tehniko ELISA. Rezultat je bil naslednji:

spec. IgG pozitiven (685,74) U/ml
mejna vrednost IgG 50 – 100 U/ml

Ali to pomeni, da sem norice prebolela?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
TK

Da, to pomeni, da ste se z virusom noric v preteklosti že srečali in proti njemu uspešno izdelali protitelesa.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

sem v 23 tednu nosečnosti in test na protitelesa za norice je pokazal Igg pozitivno 108. Na izvidu piše nad 100 pozitivno pod 100 negativno. Zanima me, če glede na tako nizko vrednost protiteles lahko pride do ponovne okužbe. (imam 4letnega sina, ki obiskuje vrtec, kjer trenutno razsajajo norice) in če se je možno testirat v primeru če sin zboli ( da se vidi ali sem se tudi jaz okužila).

hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovan, vaš test je pozitiven in ne v mejnem območju, kar pomeni, da imate zaščitna protitelesa. V kolikor bo vaš sin zbolel, ni česa več testirati, ker vi protitelesa že imate.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.
Moj osebni zdravnik pravi, da pri tako nizki vrednosti in “slabi” prebolelosti noric v mojem otroštvu obstaja tveganje za ponovno okužbo zato priporoča, da bi se ob morebitni okužbi ponovno zgalsila na infekcijski kliniki. Kaj svetujete?

Ne vem, kako si vaš zdravnik predstavlja ponovno okužbo, ob kateri naj bi se zglasili na infekcijski. V kolikor bi se vaš sin okužil in se bi vaš imunski sistem, ki že ima informaciji/zaščito odzval na povzročitelja, se bo to zgodilo povsem tiho in se “ponovne okužbe”, oz. boja s povzročiteljem ne bo videlo, oz. zaznalo. Če vas skrbi, pojdite še na posvet na infekcijsko, ampak dvomim, da vam bodo odgovorili kako drugače – vaš izvid je pozitiven.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana,

Zanima me rezultat testa:
Variz.zoster igG 998.2 mlE/ml. Reference range <100
Variz.zoster igM <1. Index. Ref.range <1

Pise da rezultat kaze na starejso okuzbo, kar razumem kot prebolene norice??
Vendar pa potem pise se da ob prisotnosti klinicnih znakov priporocajo PCR ( tekocina iz mehurckov).
Kaj zdaj to pomeni?
So norice po tem izvidu prebolene ali ne?

Najlepsa hvala.
Lp
Ursa

Tule se pogovarjava o dveh zadevah: rezultat serološkega testiranja kaže okužbo z virusom noric v preteklosti (in nikakor ne sveže okužbe). To lahko razumete tudi kot prebolele norice.

Za drugi del bi morala imeti več podatkov. Morda dvomijo, ali je povzročitelj mehurčastega izpuščaja res virus noric, oz. dvomijo v diagnozo herpes zoster (in mislijo, da bi mehurčasti izpuščaj lahko imel tudi drugo etiologijo)? In zato predlagajo ugotavljanje virusa noric iz mehurčka izpuščaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana,

Hvala za hiter odgovor.
To je sicer izvid mojega moza. Sel je na krvni test zgolj zato, ker ne ve ali je v otrostvu oz splih kdaj prebolel norice.

Pod rezultatom ( igG in igM) pise dobesedno samo se tole : rezultat kaze na starejso/ latentno okuzbo z VZV. Ob prisotnosti klinicnih znakov priporocamoPCR ( tekocina iz mehurckov).

Zato mi pa ni bilo jasno da omenja izvid staro okuzbo, potem pa ce boji mehurcki ponoven pregled tekocine. Kot da bi lahko spet prislo do okuzbe? Ali je vrednost protiteles tako nizka da bi ob stiku z virusom lahko ponovno zbolel?

Hvala se enkrat.

Lp
Ursa

Spoštovani, če je bilo testiranje namenjeno zgolj ugotavljanju prekuženosti z virusom noric, je izvid “kr neki”. Pomembno je samo to, da so prisotna le protitelesa skupine Ig G, kar pomeni okužbo z virusom noric v preteklosti, oz. da je proti noricam imun.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

sem v 29 tednu nosečnosti in se ne spomnim ali sem norice že prebolela, prav tako se tega ne spomnijo moji bližnji. Zanima me ali so norice toliko kužne, da bi se jih v primeru, da jih še nisem prebolela nalezla v službi (vrtec), ko so jih otroci v moji skupini množično prebolevali.

Hvala in lp, Polona

Spoštovani, norice so ena izmed najbolj kužnih nalečzljivih bolezni, saj se ne prenašajo le kapljično, temveč tudi aerogeno – z aerosoli po zraku. Če ste vzgojiteljica, in so jih prebolevali otroci v skupini, ste bili z veliko verjetnostjo noricam izpostavljeni in če niste zboleli, ste bili že pred tem z veliko verjetnostjo imuni. Vendar – morate vedeti, da govorimo o veliki verjetnosti. Zanesljiv odgovor pa va da le serološko testiranje. LP

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

POZDRAVJENI!
TUDI JA IMAM VPRAŠANJE V ZVEZI NORICAMI IN CEPLJENJEM. MOJ OTROK IMA HUDO OBLIKO ATOPIČNEGA DERMATITISA IN PEDIATRINJA MI JE SVETOVALA NAJ GA CEPIM. ZANIMA ME KJE CEPIJO IN KAKŠNA JE CENA? STAR JE ENO LETO, ALI SE SPLOH ŽE LAHKO CEPI?
NAJLEPŠA HVALA. LP.

Spoštovani, cepljenje proti noricam lahko opravijo na Zavodu na zdravstveno varstvo, seveda pa lahko cepivo naroči tudi vaša pediatrinja in opravi cepljenje. Cene, žal, ne vem, pokličioe na področni Zavod za zdravstveno varstvo. S cepljenjem se lahko prične ob enem letu starosti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
stara sem 39 let in še nisem prebolela noric, zato bi se želela testirati oz ugotoviti ali imam protitelesa. Zanima me kakšen test moram narediti: VARICELLA ZOSTER IgG – imunski status ali VARICELLA ZOSTER IgM, IgA, IgG? Oziroma kakšna je razlika med njima? Pri hčerki v vrtcu ki je stara 2,9 let imajo norice, doma pa imam še 4 mesečno hčerko in me res skrbi če se bomo vse tri okužile. Ali mi priporočate cepljenje, ali je morda že prepozno?

Lep pozdrav

Spoštovani, če želite ugotoviti, ali ste se z noricami srečaki v preteklosti, je potrebno opraviti ugotavljanje protitetes Ig G – Varicella Zoster. (Ig M bi ugotavljali ob sveži okužbi). Če so norice v vrtcu že prisotne, je za cepljenje prepozno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
hvala za nasvet glede testiranja in cepljenja proti noricam. Prejšnji teden sem opravila testiranje, danes sem prejela izvid v katerem piše:
Rezultat kaže na predhodni kontakt z Varicello ali na vakcinacijo.
Na imunost kažejo vrednosti IgG višje od 150 mIU/ml.
Če cepljenje ni bilo izvedeno: sum na akutno ali nedavno okužbo. Priporočamo serološko testiranje po 7 do 10 dneh (tudi določitev protiteles VZV-IgM).

Na izvidu piše še Variz. zoster IgG 1507 mlU/ml

Ali to pomeni da sem imela norice in da sem imuna nanje oz se ne morem okužiti? Prosim, če mi lahko poveste zakaj je potrebno še eno testiranje? Ali je glede na izvid potrebno cepljenje proti noricam?

Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav

Spoštovani, sicer ne vem, zakaj so vam predlagali še eno testiranje, ampal vaš rezultat vsekakor kaže, da ste v stiku z noricami že bili, ker imate Ig G protitelesa. Cepljenje nikakor ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!

Moz je bil nekaj let nazaj testiran tudi na VZV in rezultat je bil: igm negativno, igg pozitivno (tocno stevilo protiteles ni navedeno). To naj bi kazalo, da je norice ze prebolel. Problem je v tem, da se nihce v njegovi druzini ne spomni, da bi jih imel.
Sedaj ima hcerka norice in me zanima, ali ta izvid nedvomno potrjuje da jih ne more vec dobiti moz, ali je mozno, da je bil pac v stiku z njimi, ni pa jih prebolel z zadostnim stevilom izpuscajev (na forumu pediatrija sem brala, da za uspesno prebolelo bolezen steje da je vsaj 5-8 izpuscajev). Ali bi v tem primeru bil tudi igg negativen?

Kaj naj stori? Je cepljenje se smiselno, ce je eventuelno ze okuzen?

Hvala in lp

Spostovani, ce je bil pri mozu ze dolocen pozitiven titer protiteles igG proti Vzv v preteklosti, to definitivno pomeni okuzbo v preteklosti, oz. Imunost na norice. Cepljenje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close