Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Norice

Norice

Pozdravljeni.

Najbrž ne pišem na pravi forum, a bom vseeno vesela, če boste lahko pomagali. V sredo smo dobili na obisk 3 letnico in 10 mesecev starega dojenčka. Moj sin je star 8 mesecev. Danes pa sem izvedela, da sta oba dobila (danes) norice. Zdaj pa me zanima v primeru, da bo tudi naš tamalček zbolel, kdaj se bo to pokazalo. Ker ne vem koliko je inkubacijska doba, me je strah tudi iti na plavanje dojenčkov, da ne bi še midva koga okužila.

Hvala za pomoč in lepo pozdravljeni.

Spoštovana Nal!

Virus noric pričnejo okužene osebe izločati dan do dva pred pojavom bolezenskih znakov. Kužnost je zelo velika, virus se širi aerogeno. Glede na to, da ste bili skupaj v sredo, je povsem možno, da sta otroka virus že izločala.
Inkubacijska doba za norice je 6 do 23 dni, kar pomeni, da je vaš otrok (v primeru da se je okužil) ob upoštevanju najkrajše inkubacijske dobe potencialno kužen od nedelje dalje.
Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor. Imam pa še nekaj vprašanj:

– kaj zdaj to pomeni – da se izogibava vseh otrok 23 dni, ker lahko koga okužimo in pri tem sploh ni nujno, da bo zbolel?
– Ali naj v tem primeru tudi počakamo s 3 cepljenjem?
– In v primeru, da zboli koliko je potrebno počakati med boleznijo in cepljenjem?
– Ker gre za dojenčka ali ima lahko tako blago obliko noric, da jo sprgledamo?

Hvala in lp.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, če bi bili vsi tako zdravstveno vzgojeni kot vi, sploh ne bi bilo bolezni.
Otrokom se na splošno potrebno izogibati, saj se bodo z noricami tako in tako enkrat srečali; izogibajte pa nosečnicam, za katere morda veste, da noric še niso prebolele, oziroma jim, preden se srečate, povejte, da ste bili v stiku z noricami. Tudi dojenčkov, ki imajo znano imunsko pomanjkljivost, zaenkrat ne obiskujte (če, seveda, to veste: mamice dojenčkov se med seboj pogovarjate, mamice dojenčkov, ki pogosto obolevajo, to tudi povedo).
S 3. cepljenjem velja počakati do konca inkubacijske dobe; če pa bo otoček zbolel, bo o datumu cepljenja tako in tako presojal pediater; običajno po noricah s cepljenjem par tednov počakamo (ni pa natančnega pravila).
Dojenček ima lahko tudi blažjo noric – in to zlasti takrat, ko so v njegovi krvi še prisotna materina protitelesa, ki pa hitro izginevajo po 6. mesecu starosti. če boste opazili izpuščaj in boste v dvomu, vsekakor konzultirajte pediatra.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Glede tega, da mora otrok enkrat norice preboleti je jasno in najbrž ste mislili, da naj se ne izogibamo drugih dojenčkov (s temi imamo vglavnem stik). Mamicam s katerimi se obiskujemo lahko rečem, da smo bili v stiku z noricami in jim prepustim odločitev ali je pametno ali ne, da pridejo otroci v stik. Kaj pa mi priporočate pri vadbi dojenčkov v vodi? Tam so mamice, ki jih ne poznam in ne vem kakšne stike imajo z nosečnicami itd. Kakšna je praksa v tem primerih.

Še za zadnje odgovore se vam v naprej zahvaljujem.

Spoštovani!

To sem tudi mislila: mamicam, s katerim se običajno srečujete, povejte, da je možno, da bo otroček zbolel z noricami in jih na ta način način tudi prepustite odločitev, ali se bodo dobivale z vami ali ne.
Kar se bazena tiče, pa je odložitev precej težja: kužnost bolezni je izjemno velika, posebne prakse pa ni. Kot sva že rekli, se ravno v zadnjih dneh pred izbruhom bolezni virus obilno izloča iz dihal, prenaša se tudi aerogeno. V času kopanja se lahko prenašajo tudi povzročitelji, zaradi izpiranja (pri nekaterih pa tudi zaradi klora v bazenski vodi) je sluznica dihal nekoliko bolj občutljiva.
Po drugi strani pa virus noric po cca 15 minutah izven človekovega telesa – propade. Glede na zimski čas, večje število povzročiteljev prehladnih obolenj v populaciji, in še možnost – da bo zbolel z noricami, se mi zdi smiselno vadbo za cca 3 tedne odložiti.

Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zopet se oglašam s še enim vprašanjem. Kdo je prenosnik virusa – samo obolel otrok, lahko tudi jaz itd.?

Še enkrat hvala in lp.

Če ste norice vi že preboleli, ne morete biti več prenašalka (teoretično lahko virus do 15 minut prenašate na obleki, koži, ipd., če virus na vas izdiha okužena oseba). Če pa noric še niste preboleli, sta lahko prenašalca virusa oba.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Tudi jaz imam vprasanje glede noric?
S sinom imam naslednji teden prvo cepljenje pri 3mesecih. Starejsi sin je pa v vrtcu kjer razsajajo ze 2meseca norice, vendar jih do sedaj se ni dobil. Zanima me, ali je on lahko samo prenasalec? Naj ga vzamem za 1mesec ven in prestavim cepljenje? Kaj se lahko zgodi, ce bi bil mlajsi sin cepljen in bi bil v tem casu ze okuzen z vodenim kozam?
Je pa sin polno dojen.

Hvala za odgovor!

Spostovani, VIRUS noric se pricbe izlocati dan ali dva pred izbruhom izpuscajev, prenadalstva kot tagega brez klinicnih znakov, oz. Bolezni ni. Predvidevam, da ste vi preboleli norice?, kar pomeni, da je tudi vas dojencek pri treh mesecih se precej zasciten. Ne zdi se mi smuselno starejsega otroka jemati iz vrtca, niti pri mlajsem zamikati cepljenje. Ce bo starejsi zbolel, bo pac zbolel.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.
Kaj pa če smo otroka že cepili (prvo cepljenje pri 3 mes) pa je še v inkubacijski dobi za norice? Je lahko kaj hudo narobe?

Ne, v zivljenju se stalno srecujemo s povzrocitelji nal. Bolezni in posledicno cepimo v casu inkubacije katere izmed njih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close