Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja hipogamaglobulinemija G

hipogamaglobulinemija G

Lep pozdrav

Pri moji pet mesecev stari hčerki je bila ugotovljena alergija na mleko in jajce. Pediatrinja naju je napotila na pediatrično v alergološko ambulanto z namenom, da jo prvič cepijo. Odvzeta ji je bila kri. Na izvidu piše, da je ugotovljena hipogamaglobulinemija G in da se mora izogibati bolnih oseb, cepljenje zaenkrat odložimo.
IgG 2,36
IgA 0,06
IgM 0,49 g/L

Kakšna je funkcija IgG, IgA, IgM (kaj nam povedo) ?
Kaj je hipogamaglobulinemija in v kolikšnem času se stanje normalizira ? Kako lahko sami vplivamo na to ?
Kdaj priporočate, da se hčerko prvič cepi ?

Spoštovani!
Ig G, Ig M in Ig A so imunoglobulini – z drugo besedo protitelesa, katerih naloga je specifična obramba človeškega organizma proti povzročiteljem okužb. »Specifična obramba« pomeni, da so ta protitelesa usmerjena v boj proti točno določenemu povzročitelju oz. njegovemu delu. Kot vidite, poznamo različne razrede protiteles: Ig A so zlasti pomembni za zaščito sluznic, Ig M so pokazatelji svežih okužb, Ig G pa pokazatelji okužb iz preteklosti – kažejo tudi na »imunski spomin«.
Pomanjkljivo izdelovanje protiteles je najpogosteje posledica napake v razvoju in funkciji limfocitov B, ki so obrambne krvne celice, ki po stimulaciji s specifičnim antigenom (človeku tuja snov- npr. del mikroorganizma) izdelujejo specifična protitelesa. Lahko pa so motnje tudi pri limfocitih skupine T – celicah pomagalkah.
Za te bolezni so značilne ponavljajoče se okužbe s t.i. piogenimi mikroorganizmi (bakterije, ki povzročajo gnojno vnetje, posledice so npr. ponavljajoče se gnojne angine, gnojna vnetja srednjega ušesa,…); taki bolniki pa so tudi bolj dovzetni za nekatere virusne okužbe in črevesne parazite (ponavljajoče se okužbe zgornjih dihal, ponavljajoče se driske).

Kadar v telesu opažamo pomanjkanje vseh ali pa skupine protiteles, govorimo o »imunski pomanjkljivosti«. Te vrste motenj pa se med seboj lahko zelo razlikujejo: lahko gre za delno, pa vse do popolnega pomanjkanja posameznih razredov protiteles, lahko je prizadetih tudi več razredov hkrati. Prizadetost bolnikov zaradi protitelesne pomanjkljivosti je odvisna predvsem od stopnje pomanjkljivosti.

Bolezni so posledice genetskih okvar. Pri selektivnem pomanjkanju Ig G npr., gre za neravnovesje v izdelovanju podrazredov IgG, motna pa je opredeljena kot »prirojena okvara strukturnih genov«.

Hipogamaglobulinemija se razvije v prizadetih otorcih v različnih starostih, povečana je sprejemlljivost za bakterijske okužbe.

V izvidih, ki ste jih zapisali (predvidevam – pravilno) je najbolj očitno pomanjkanje Ig A, ki je najpogostejša imunska okvara. Klinično značilne bolezni, ki so ob tej motnji lahko pogostejše, so ponavljajoče se okužbe dihal, srednjega ušesa in pljučnice. Prav zato so vam svetovali izogibanje bolnim osebam (prehlajeni, kašljajoči, kihajoči otroci in odrasli, osebe z drisko).

Glede na to, da gre prirojeno motnjo imunosti, sami ne morete storiti nič posebnega (z izjemo, da se izogibate osebam z znaki nalezljivih bolezni). O “normalizaciji” stanja ta trenutek težko govorimo, otroka je potrebno predvsem spremljati. V primeru, da bodo Ig G rasli, bo otroka vsekakor smiselno cepiti (v primeru nižje, a vseeno konstantne, rasti Ig G so tovrstni otroci običajno cepljeni v 2. letu starosti). Ob porastu Ig g bi bil vaš otrok tudi kandidat za cepljenje proti gripi (le v primeru, če bi alergija na jajca prenehala). Ta trenutek otork ni cepljen zato, ker po cepljenju ne bi dosegli ustreznega – bolje zadostnega protitelesnega odgovora.

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Tudi pri nas je bila ugotovljena hipogamaglobulinemija, vrednosti popolnoma enake, razen IgG 1,66.
Prebrala sem vse kar ste na to temo napisali, zanima me še samo ali so res ti otroci bolj dovzetni za avtoimune bolezni, npr. celiakija.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, celiakija ni avtoimuna bolezen, temveč dedno pogojena bolezen, pri čemer oseba ne more presnavljati glutena (oz. gliadina). Gliadini zaradi encimske okvare ostanejo vezani na črevesno sluznico in tam povzročijo vnetje, kot posledica vnetja pa nastanejo trajne okvare,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.

Kako pa je potem z avtoimunimi boleznimi? So bolj podvrženi?

Lep dan.

Spoštovani, avtoimunske bolezni niso enovita skupina. Pa tudi vzroki za hipogamaglobulinemijo so lahko različni. Predvsem lahko rečemo, da imajo osebe s hipogamaglobulinemijo pogosteje spremenjene poteke okužb, oz. spremenjen imunski odziv.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close