Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja vbod z iglo

vbod z iglo

Pozdravljeni,

naša mala punčka, stari 5 let, se je sredi Nove Gorice, na igrišču v rokico vbodla z rabljeno inekcijo. Vbod je bil zelo majhen, pokazalo se je samo malo, malo krvi. Cepljena je bila proti Hepatitisu C in HIV-u, kar bodo se dvakrat ponovili.
Prosim vas da mi napišete kakšne so možnosti okužbe, kako rabljena inekcija reagira na zraku.
Tako me je strah.

Hvala in lep pozdrav.
Zaskrbljena mamica.

Spoštovani!

Deklico so verjetno cepili proti hepatitisu B, nikakor pa ne proti hepatitisu C in HIV, saj cepivo proti slednjima dvema boleznima, žal, ne obstaja. V prihodnje bodo deklico še dvakrat testirali glede morebitne okužbe z virusom hepatitisa C in HIV, nadaljevali pa bodo tudi s cepljenjem proti hepatitisu B. Verjetnost okužb po vbodu z iglo je odvisna od številnih faktorjev: količine krvi v votli igli, koncentracije virusa v krvi, globine rane in krvavitev itd.
Daleč največje tveganje za prenos okužbe preko rabljene igle predstavlja tveganje za okužbo z virusom hepatitisa B. Ta virus je namreč precej obstojen, pa tudi infektivna doza je nizka. Zato se poškodovano osebo vedno ščiti proti hepatitisu B. Prenos ostalih povzročiteljev je praktično zanemarljiv, spet pa je odvisen od količine krvi, prenešene z vbodom, in globine poškodbe. Če gre le za vbod z iglo, brez prisotnosti vidne krvi v brizkalki, je verjetnost okužbe z virusom HIV izjemno nizka – zanemarljiva. (Celo pri vbodu z iglo zdravstvenega delavca, npr. ob jemanju krvi dokazano HIV pozitivnega bolnika, tveganje ni večje kot kot 0,33%)
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

g. Nina,

hvala za vaš odgovor. Rada bi vas vprašala še nekaj:
– za kri ki so ji jo odvzeli so mi rekli da jo zamrznejo in da jo bodo pregledali, testirala šele za 3,4 mesece
Zakaj šele takrat?
– pravite da jo bodo še dvakrat testirali glede morebitne okužbe s hepatitisom C in HIV – kdaj oz. kako se to izvede, za sedaj vem da jo moram čez mesec dni peljati na ponovno cepljenje

Hvala za vaše odgovore.
Mamica

nova
Uredništvo priporoča

Prvi vzorec zamrznejo, ker predpostavljamo, da vaša hčerka ob vbodu ni bila okužena z virusi hepatisa B, C in HIV (v krvi ne bi našli nobenih protiteles). Ko bodo ponovno odvzeli kri, bodo ugotavljali prisotnost protiteles proti navedenim virusom. Prvi vzorec bodo testirali kasneje, ko bodo primerjali, če in kako se v krvi pojavljajo protitelesa proti navedenim virusom.
Pričakujemo protitelesa proti virusu hepatitisa B (kot posledica cepljenja), drugih pa, seveda, ne.
Ob cepljenju po enem mesecu se boste dogovorili za nadaljnja testiranja. Pogosto se jih izvaja po treh in po 6 do 12 mesecih.
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

g. Nina,

oprostite da vas motim, a tako rada bi slisala eno strokovno mnenje.
Pravkar so nas obvestili da so testirali kri nase puncke, ki ji je bila odvzeta 19.3.05 in da je NEGATIVNO, ponovno (v tretje) jo bodo cepili v septembru in takrat ji bodo ponovno vzeli kri.

Ali pomeni da ce je po enem mesecu od uboda kri negativna da smo lahko 100% sigurni, da ni prislo do okuzbe, ali lahko zaspimo in zivimo v miru???

Oprostite, a tako nam je hudo od skrbi.

Hvala, hvala se enkrat.
Mamica

Spoštovani!
Verjetno vas moj odgovor ne bo zadovoljil. Odgovor je namreč v veliki meri odvisen od občutljivosti testa, uporabljenega za testiranje in od inkubacijske dobe bolezni. Nekateri (izjemno izjemno dragi testi) so pozitivni prej, drugi kasneje. Inkubacisjka doba za hepatitis C je zelo dolga, tudi 6 mesecev.
Večinoma so testi, ki jih uporabljajo za testiranje po 1 mesecu za ugotavljanje morebitne okužbe z virusom HIV dober pokazatelj, ali je do okužbe prišlo ali ne. Sodobni testi namreč z veliko verjetnostjo že po enem mesecu po izpostavitvi ugotavljajo okužbo. Pri drugih testih pa se morebitno okužbi dokončno izključuje po treh oz. šestih msecih po okužbi.

Za ugotavljanje morebitne okužbe z virusom hepatitisa C pa po enem mesecu le izjemno redki testi pokažejo okužbo, zato je za dokončnost izvida potrebno počakati 6 mesecev.

Že v zgornjem postu sem vam navedla, da je verjetnost okužbe pri hčerki zelo zelo majhna, kiljub temu pa 100% ta trenutek še ne morete biti.
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

na morju sem našla na plaži uporabljeno iglo in sem jo hitro prijela za plastični del ter jo nesla v kanto, da je ne bi pohodil otrok. Zanima me, ali je možna okuzba preko prijema za plastični del (igla sicer ni zgledala nova). Ni prišlo do vboda z iglo oz do poškodbe. Bi bilo vseeno potrebno testiranje? Na kaj moram biti pozorna?

Hvala in pozdrav.

Spoštovani,

na morju sem našla na plaži uporabljeno iglo in sem jo hitro prijela za plastični del ter jo nesla v kanto, da je ne bi pohodil otrok. Zanima me, ali je možna okuzba preko prijema za plastični del (igla sicer ni zgledala nova). Ni prišlo do vboda z iglo oz do poškodbe. Bi bilo vseeno potrebno testiranje? Na kaj moram biti pozorna?

Hvala in pozdrav.

Se tole bi vprašala, koliko časa virus hiv ostane v igli, torej koliko časa po uporabi igle se je možno okužili s hiv?

Hvala in pozdrav.

Skrbi me predvsem zato, ker sem iglo prijela z golimi rokami, da ni slučajno kakorkoli prišlo do okužbe. Res me zelo skrbi. Koliko časa po dogodku se je smiselno testirati?

Hvala se enkrat.

Skrbi me predvsem zato, ker sem iglo prijela z golimi rokami, da ni slučajno kakorkoli prišlo do okužbe. Res me zelo skrbi. Koliko časa po dogodku se je smiselno testirati?

Hvala se enkrat.

Spoštovani, takole, kot opisujete, ni moglo priti do prav nobene okužbe. Zavržena igla, brez vboda, in zgolj prijem za plastični del, ne predstavlja prav nikakršnega tveganja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ni potreben prav noben ukrep, in nikakršno testiranje. Za obstoj virusa bi bila potrebna sveža kri – v brizgalki!!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Testiranje RES ni potrebno, prav tako ne kakršnikoli razmišljanje o testiranju! Vboda z iglo nI bilo!!!!!!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Igla ni bila na brizgi, torej bila je samo igla. Prijela pa sem za tisti plastični del igle, ki se pritrdi na brizgo. Če bi bilo slučajno kaj okužene tekočine na tem plastičnim delu, ki sem ga prijela? Sicer sem si roke umika takoj, ko sem iglo odvrgla… videti sicer ni bilo nič. Če prav razumem, na ta način okuzba ni možna, četudi bi bilo kaj okužene tekočine na plastičnem delu igle, glede na to, da do vboda ni prišlo?

Hvala se enkrat in pozdrav.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Igla ni bila na brizgi, torej bila je samo igla. Prijela pa sem za tisti plastični del igle, ki se pritrdi na brizgo. Če bi bilo slučajno kaj okužene tekočine na tem plastičnim delu, ki sem ga prijela? Sicer sem si roke umika takoj, ko sem iglo odvrgla… videti sicer ni bilo nič. Če prav razumem, na ta način okuzba ni možna, četudi bi bilo kaj okužene tekočine na plastičnem delu igle, glede na to, da do vboda ni prišlo?

Hvala se enkrat in pozdrav.

Tako je, na ta način okužba NI možna. Celo če bi se z iglo zbodli (in le ta ne bi bila nataknjena na brizgalko, v kateri bi bila vidna SVEŽA kri), okužba praktično ne bi bila verjetna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Ker ne poznam teh zadev me zanima, ali je možno ločiti igle, ki jih uporabljajo narkomani od igel, ki se uporabljajo v zdravstvene namene (npr. laboratorij)? To me zanima iz radovednosti in če se še kdaj s tem srečam. Igla, ki sem jo našla je bila precej dolga, cca 5 cm in tudi precej široka, zgoraj (mali plastični del) prozorna. Moram reči, da je zelo neugodno, ko se s tem na plaži srečaš, veš čas skrbi.

Hvala lepa za vas čas in informacije.

Seveda igel ni mogoče ločiti. V bistvu so nekoliko drugačne in strokovnjaku prepoznavne le insulinke (s katerimi si pacienti vbrizgavajo insulin).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
    Pozdravljeni! Danes sem jemala kri pacientu ter se zbodla z uporabljeno iglo. Pacientova kri mi ni pritekla. Zanima me, kolikšna je možnost okužbe v primeru, da je pacient HIV pozitiven? Prav tako me zanima na koliko časa moram dajati kri na presejanje. Najlepša hvala ter lep pozdrav!

 

New Report

Close